Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος λογισμικού για στατικά


maximos75

Recommended Posts

Πάντως οι τιμές της βιβλιογραφίας , ή αυτές που προτείνουν τα διάφορα προγράμματα για τα ελατήρια είναι πάρα πολύ υψηλές. Οσες γεωτεχνικές μου έχουν τύχει δίνουν απο 2.500-20000 KN/μ3 σε περιοχές που θεωρούνται normal θα έλεγα (όχι επίχωση ,ούτε και βράχος) - Επίσης το ελατήριο για την ισοδύναμη στατική ανάλυση σε σεισμό έχει μια αναλογία 3-4 φορές πάνω σε σχέση για την κατακόρυφη φόρτιση - π.χ στατική φόρτιση 3000, σεισμική φόρτιση 10000 (τελευταία γεωτεχνική που έχω για περιοχή Ευκλείδη θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Συνήθως λαμβάνουμε πολύ υψηλό ks και χαμηλη σεπ.

 

Λοιπόν, επί τω προκειμένω, προτείνω αλλαγές:

 

έδαφος τάση επ 120 και ελατήριο 12000κN/m2/m

Θεμελίωση εσχάρα πεδιλοδοκών 45/80, beff=1.45m, hf=0.40m

 

Τι λέτε; Τα αποτελέσματα σε τί μορφή;

Link to comment
Share on other sites

Oι Αρης, acnt και εγώ, έχουμε fespa αν δεν κάνω λάθος.

Erling, εσύ πρέπει να είσαι πολύ πιο έμπειρος, οπότε να ξέρεις πως θα περιμένουμε με αγωνία να δούμε την ανάλυση σου. Τουλάχιστον εγώ...

Link to comment
Share on other sites

acnt, ευχαριστώ αλλά η εμπειρία του καθενός δεν μπορεί να αποδειχθεί μέσα από το ΝΕΤ :wink:

 

Ετσι και αλλιώς πρόκειται για ένα πολύ απλό κτίριο που δεν απαιτεί εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γι'αυτό έβαλα και το "πρέπει", οπότε δεν ήταν φιλοφρόνηση! Και πιστεύω πως όλα τα κτίρια απαιτούν εμπειρία, απλά ή όχι...

Πάντα σε τέτοιες διερευνήσεις είναι καλό να υπάρχει ένα έμπειρο μέλος και έτσι να ανέβει η ποιότητα δουλειάς.

Νομίζω καταλαβαινόμαστε erling.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Συνήθως λαμβάνουμε πολύ υψηλό ks και χαμηλη σεπ.

 

Λοιπόν, επί τω προκειμένω, προτείνω αλλαγές:

 

έδαφος τάση επ 120 και ελατήριο 12000κN/m2/m

Θεμελίωση εσχάρα πεδιλοδοκών 45/80, beff=1.45m, hf=0.40m

 

Τι λέτε; Τα αποτελέσματα σε τί μορφή;

 

Συμφωνώ. (αν δεν δώσω σημασία στο θέμα όπλισης για το οποίο θα έκανα το 45Χ80 -- 55Χ80)

 

Θα ήταν καλό να έκανε μια αρχή κάποιος για να έχουμε τουλάχιστον τα υποστυλώματα με ίδια αρίθμηση

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω ο φορεας να εχει και καποια ιδιαιτεροτητα ή σημεια των οποιων η προσομοιωση να εχει καποια "ασαφεια" . Ετσι , θα δουμε ευκολοτερα διαφορες αναμεσα στα προγραμματα. Επισης προτεινω προβολο 2,5 m να δουμε εκει τι γινεται με οπλισμους και βελη. Fespa εχω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Το Fespa θα συγκριθεί με το Fespa και το Fespa και το Fespa και το Fespa...

Κανένας με Strad, Next, Ολοστατικά ή οτιδήποτε άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.