Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος λογισμικού για στατικά


maximos75

Recommended Posts

Το SAP "γνωρίζει" τους ελληνικούς κανονισμούς ή πρέπει κανείς να τους εισάγει χειρονακτικά (παραμέτρους και δε-ξέρω-γω τι άλλο) ;

Link to comment
Share on other sites

Το eTabs παντως δεν εχει τους ελληνικους κανονισμους για τη διαστασιολογηση των φορεων απο οπλισμενο σκυροδεμα ....Νομιζω μονο το φασμα του ΕΑΚ...Λογικα και για το SAP το ιδιο θα ισχυει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τι έγινε τελικά αυτή η ιδέα; Ναυάγησε; Ας αναλάβει κάποιος χρέη συντονιστή για να το προχωρήσουμε...

 

Εγώ (έστω και καθυστερημένα) δηλώνω την συμμετοχή μου με το strad...

 

Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να ακολουθηθεί η εξής διαδικασία:

1) Ορίζεται ο συντονιστής/εισηγητής του θέματος (Από τον συντονιστή του φόρουμ, από μόνος του δεν ξέρω...)

2) Κάνει ένα τυποποιημένο ξυλότυπο τριων απλών σταθμών (Θεμελίωση - υπόγειο - ισόγειο). Ορίζει τις παραμέτρους που θα χρησιμοποιήσει και το επιλύει...

3) Ανεβάζει το τεύχος και τα σχέδια επίλυσης

4) Το λύνουμε όλοι οι υπόλοιποι με τα προγράμματα μας

5) Γίνεται συζήτηση σχετικά με τις διαφορές κλπ

6) Αρχίζει η διαδικασία εισαγωγής διαφόρων βαθμών δυσκολίας (ανισόσταθμη θεμελίωση, προσθήκη ορόφων, προσθήκη φυτευτών, απότομη μεταβολή δυσκαμψίας κ.α.). Τα θέματα θα μπαίνουν ένα - ένα και θα ακολουθείται παρόμοια διαδικασία (από το βήμα 2 έως το βήμα 5).

7) Για το θέμα μάλλον πρέπει να ανοίξει ξεχωριστό "θέμα" στο φόρουμ, ίσως και ολόκληρη κατηγορία στο .../προγράμματα ΗΥ/στατικά/έλεγχος προγραμάτων

8-) Άντε και το βλέπω για δημοσίευση στο επόμενο συνέδριο αντισεισμικής μηχανικής...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Δες και ένα προηγούμενο post που υπάρχει στο forum "Γρήγορος οδηγός αντιμετώπισης στατικών" ...Μάλλον πρεπει να μεταφερθει το Post σου εκεί!

 

Admin δέβρω όξω!!! :grin:

 

Iovo, μπορείς να βρεις το παραπάνω post?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να επισκεφτείτε το παρακάτω site.

 

Ξεκίνησε μια αξιόλογη προσπάθεια από το ΤΠΜ του ΑΠΘ με σκοπό την αξιολόγηση των προγραμμάτων της αγοράς

τόσο ως προς την ποιότητα και αξιοπιστία της ανάλυσης όσο και της διαστασιολόγησης.

Ο γράφων συμμετείχε ενεργά στην όλη διαδικασία

και σας προτείνει να επισκεφτείτε τον παρακάτω ιστότοπο. Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε εκεί.

 

http://www.ekosdesignexamples.gr/index.html

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

@ ppetros : το ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω....πρεπει να έχει ενσωματωθεί στο παρόν Post. Θα ψάξω λίγο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.