Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος λογισμικού για στατικά


maximos75

Recommended Posts

Στα πρώτα μικρές αποκλίσεις σε εντατικά μεγέθη και σε ιδιοπεριόδους.

Στα τελευταία αυτο με το κλιμακοστάσιο, ή το παρπάξενο κτίριο με το πατάρι και τις ανισοσταθμίες καθ' ύψος (απόληξη κλιμακοστασίου κ.τ.λ.) είχα διαφορές λίγο μεγαλύτερες στις ιδιοπεριόδους όχο τόσο στα εντατικά μεγέθη.

Δοαφορές είχα και σε αυτό με τισ μετακινήσεις κόμβου στοα διάφραγμα που έθετε έκκεντρα τους κόμβους του διαφράγματος. Μου φαίνεται είναι μόνο ένα κτιριάκι με 4 στύλους και μια στάθμη μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον Παναγιώτης, αλλα δεν εχω καταφερει ακομα να κανω αυτες τις προσομοιωσεις.

Αυτες τις παραδοχες εννοεις και εσυ Pappos?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει κάνει κανείς το παράδειγμα 16 του Αβραμίδη με το Next; Το προσπαθώ σήμερα και δε μου βγάζει με τίποτα τις ίδιες ιδιοπεριόδους. Ο Αβραμίδης ξεκινάει με 1η ιδιοπερίοδο και στις 4 θέσεις περίπου 0,4 και εμένα μου τη βγάζει 0,5. Γενικά έχει αποκλίσεις και στα ποσοστά μαζών. Καμμιά ιδέα;

Ελέγχω τώρα και βλέπω ότι το next υπολογίζει διαφορετικό συνεργαζόμενο πλάτος στις πλακοδοκούς. Σε μερικούς ενδεικτικούς ελέγχους που έκανα παίρνει το συν. πλάτος περίπου ίσο με το μισό από ό,τι ο Αβραμίδης.

 

Άλλαξα και τις διατομές των δοκών, αλλά οι διαφορές στις ιδιοπεριόδους ήταν φυσικά πολύ μικρές. Δεν μπορώ να το κάνω να συμφωνήσει με τον Αβραμίδη. :cry:

 

Παρακαλω για οικονομια χωρου μην κανετε συνεχομενες δημοσιευσεις.

Ευχαριστω, ckiriako

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου συμβαίνει και με το παράδειγμα 14. Γενικά μου βγάζει μεγαλύτερες ιδιοπεριόδους. Και επειδή στα αδρανειακά ατοιχεία των διαφραγμάτων είμαστε πολύ κοντά, να υποθέσω όι υπάρχει θέμα με τις ακαμψίες των στοιχείων μου;

Κανένας nextομάστορας γνωρίζει τί μπορεί να κάνω λάθος;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κανένας nextομάστορας γνωρίζει τί μπορεί να κάνω λάθος;;;;;;

 

Αν θές ανέβασε κάπου τα αρχεία για τα δούμε.....

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση των συνforumιτών, υπάρχει (πλέον) η εξής σελίδα:

 

http://www.ekosdesignexamples.gr/index.html

 

με νέα παραδείγματα ελέγχου, τα οποία πλέον περιλαμβάνουν και διαστασιολόγηση ορισμένων στοιχείων. Ειδικά το παράδειγμα 13 έχει κάποιο περισσότερο ενδιαφέρον. Θα μπορούσαν πάντως να έχουν επιλέξει κάποια που να μην βγάζουν απλά τον ελάχιστο οπλισμό...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Παρακολουθώ καιρό το forum, είναι η πρώτη φορά που γράφω. Χρησιμοποιώ το Strad. Έγινε τελικά ο έλεγχος μεταξύ των προγραμμάτων? Αν όχι ακόμη, είμαι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο , αλλά οι φωτογραφίες που παραθέτονται σε κάθε παράδειγμα , από ποιό πρόγραμμα προέρχονται ;

180886du6.gif

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.