Μετάβαση στο περιεχόμενο

Iσοτιμία διπλώματος πολυτεχνίου με master


sundance

Recommended Posts

Την ύλη των εισαγωγικών δεν την καθόρισε το Πολυτεχνείο , τα ΑΕΙ ή τα ΤΕΙ

αλλά οι καλοί κύριοι του Υπ Παιδείας!

 

εφραμόζοντας μια μεθοδική στρατηγική υποβάθμισης της Δημόσιας Δωρεάν Παιδείας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παλι προσπαθεις να εντυπωσιασεις.

 

αυτα στην ελλαδα γινονται.

μην τους βαζεις ολους σε ενα τσουβαλι.

 

εσυ επιασες καθηγητες,φοιτητες και τους απαξιωσες ολους.

αφορισες ολο τον πολυτεχνικο τομεα της ελλαδος.

ελεος.

 

οσον αφορα αυτο για του σεισμο δεν το γνωριζω αλλα και ετσι να ειναι θα σου πω οτι τοτε φαινεται οι λαμπροι επιστημονες τυχαινε να ειναι στο berkeley,MIT,columbia οπως και στα απορθητα φρουρια της γνωσης στη γερμανια σε θεσεις καθηγητων...

μαλιστα μαντεψε τι εγινε.

 

ολοι αυτοι αποφοιτησαν απο ελληνικα πολυτεχνεια και με εντεχνους,μυστικους και πλανους τροπους ξεγελασαν τους φρουρους,εκρυψαν την ανεπαρκεια τους και μαλιστα οχι μονο επιβιωσαν αλλα εγιναν και καθηγητες.

 

ολα αυτα χαρη στην απταιστη ταχυδακτυλουργικη τους ικανοτητα...

Link to comment
Share on other sites

ενώ στο εξωτερικό πχ στην Αγγλία

που για να εισαχθείς στην Ιατρική πρέπει ο πατέρας σου να είναι τουλάχιστον Ιατρός- καθηγητής Ιατρικής

η αξιοκρατεία διαπρέπει

 

σε οριμένες σχολές δεν περνάς ούτε απ' έξω αν δεν ανήκεις στην κλίκα

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθώ να εντυπωσιάσω...και γιατί άλλωστε...την αλήθεια λεω, αν την αλήθεια την ονομάζετε εντυπωσιάση αυτό είναι άλλο θέμα.

Είμαστε ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ !!! Ειμαι ελληνας αλλά δεν την μπορώ την ελληνική νοοτροπία. Πολυ λαικισμός και καθόλου σεβασμός. Δεν υπάρχει επίπεδο και η παιδεία ειναι για γέλια.

 

Υ.Γ.

Τα πρότυπα της Εγνατίας είναι γερμανικά και αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Pappos, τί ισοπέδωση είναι αυτή; Είναι δυνατόν να απαξιώνεις έτσι τα ελληνικά πολυτεχνεία; Καθήγητές όπως ο Τρέζος, ο Μαρίνος, ο Κουνάδης και ένα σωρό άλλοι είναι αναγνωρισμένοι και σεβαστοί παγκοσμίως. Μπορεί να μην ανακάλυψαν οι Έλληνες καθηγητές τον αντισεισμικό σχεδιασμό και τις γενικότερες αρχές της επιστήμης του μηχανικού, αλλά αν ψάξεις, είμαι σίγουρος το έχεις κάνει, θα δεις ότι έχουν κορυφαίες δημοσιεύσεις.

Μην χάνεις το όποιο δίκαιο μπορείς να έχεις μηδενίζοντας τα πάντα. Δεν αναβαθμίζεις το κύρος των ΤΕΙ υποβαθμίζοντας αυτό των ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Οι απόφοιτοι Fachhochschule σήμερα είναι 5, αυριο 6, μεθαυριο 3000. Το νούμερο δε λέει τίποτα. Είναι άτομα που απολαμβάνουν δικαιώματα στη χώρα μου που εγώ όμως δεν έχω. Κ αυτό με θίγει κ ηθικά κ επαγγελματικά. Αυτό μπορεί κανείς διπλωματούχος να το καταλάβει ή είναι δύσκολη η εξίσωση; Δεχτήκατε χωρίς να κάνετε κιχ να είναι Γερμανοί, Αγγλοι, Γαλλοι, Πορτογάλλοι, Βούλγαροι σε λίγο Ρουμάνοι κτλ ισότιμοι σας (αυτό δεν είναι ισοπέδωση δηλαδη; ) αλλά κόπτεστε μόνο για τους ΑΤΕΙ. Εγώ αυτό το λέω τσάμπα μαγκιά. Εκεί σας παίρνει εκεί μιλάτε. Χρειάζεσθε μάλλον κάποιον κατώτερο για να μπορείτε να αισθάνεστε ανώτεροι, αφού απο μόνοι σας μάλλον δε το νιώθετε. Πως αλλιώς μπορεί να μεταφραστεί η αγωνία του διπλωματούχου να μην συναντηθεί στην αγορά εργασίας με τον πτυχιούχο, αντι να τον περιμένει πως κ πως για να αποδείξει την ανωτερότητα του;

Δυστυχώς λοιπόν πρέπει να προσφύγουμε στην ΕΕ για να ξεχωρίσει άλλη μια φορά στη χώρα μας 2 γαιδουριων άχυρα κ να της προσδόσουμε όλο κ περισσότερο ρόλο λυτρωτή, αφού δεν μπορούμε να συζητάμε προβλήματα μεταξύ μας, μιας κ ακόμα κ εδώ, σε 1 χώρο ανταλλαγής απόψεων μόλις τελειώνουν τα επιχειρήματα καταφεύγουμε στα "στρατόπεδα"...

 

erling: καλυτερη δικαιολογία για τα τσάμπα δίπλωματα δε θα μπορούσα ποτε να σκεφτώ. Ελληνική μαγκια -- Γερμανική νοοτροπία σημειώσατε 1...

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν γνωρίζουν το 1977 είχε γίνει ένας πολύ ισχυρός σεισμός στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας.

Τότε θορυβήθηκε ο τεχνικός κόσμος της χώρας, να υπενθυμίσω ότι ακόμα οι κατασκευές μελετώνταν με τον αντισεισμικό του 1959, έγινε ανάλυση των αιτίων των καταστροφών στο Βουκουρέστι και έγιναν υποδείξεις στους μηχανικούς της χώρας για συγκεκριμένα πράγματα που έπρεπε να κάνουν προκειμένου να ενισχυθούν οι κατασκευές μας.

Ένα χρόνο μετά (1978) έγινε ο ισχυρός σεισμός στη Θεσσαλονίκη. Τι ποιο φυσικό να έλθουν οι γείτονες Ρουμάνοι που είχαν πρόσφατη την εμπειρία να δουν από κοντά το πώς αντέδρασαν οι κατασκευές στην Ελλάδα και να μεταφέρουν τις εμπειρίες τους. Τι ήθελες να έρθουν, Γερμανοί; Αφού η Γερμανία δεν έχει σεισμούς. Οι επισκέψεις καθηγητών σε χώρες που γίνονται ισχυροί σεισμοί για να δουν από κοντά τις βλάβες, να αναλύσουν τα αίτια τους και να οδηγηθούν σε κάποια συμπεράσματα που θα περάσουν στους αντισεισμικούς κανονισμούς είναι κάτι το σύνηθες και γίνεται σ' όλο τον κόσμο. Δηλαδή αν γίνει σεισμός στο Λος Άντζελες και πάνε Έλληνες καθηγητές θα σημαίνει κάτι;

Προσπαθείς να εντυπωσιάσεις και ισχυρίζεσαι ότι λες αλήθειες. Τα χάλια της εκπαίδευσης της Ελλάδας τα γνωρίζουμε. Άσυλο που έχει χάσει το νόημά του, καταλήψεις, ελλιπής χρηματοδότηση, νεποτισμός κ.ά. Το σφάλμα που κάνεις είναι να υποτιμάς σε σημείο προσβολής τους φοιτητές και τους διδάσκοντες σ' αυτά. Να απαξιώνεις τα πάντα. Να συμπεριφέρεσαι σαν αυτούς που αποκηρύττεις, σαν κλασικός Έλληνας!

Link to comment
Share on other sites

ο διαχωρισμος και η κλιμακωση συνεπαγονται στρατοπεδα (οταν αναφερομαστε στην προασπιση των διακαιωματων τους)

 

οταν στα στρατοπεδα υπαρχουν επιχειρηματα τοτε μιλαμε για τεκμηριωμενα στρατοπεδα.

 

ολα αυτα απο τη γενεση του χρονου.

 

μην συγχεουμε το θεμα των ΑΤΕΙ με αυτο των διπλ εξωτερικου.

 

το οτι το ενα εχει παρει σημαντικη αξια ενω το αλλο οχι (κατα τη γνωμη σου) ειναι στην τελικη θεμα του δικου μου στρατοπεδου και οχι του δικου σου.

 

συγνωμη που μιλαω με τετοιο ορο (στρατοπεδο) δεν εχω τιποτα με κανενα ΑΛΛΑ θα προασπισω τον κοπο και τον ιδρωτα μου με καθε τροπο γιατι αυτο θεωρω δικαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι περιμένετε να πω??? Οτι τα ελληνικά πολυτεχνεία είναι καλύτερα των Γερμανικών ??? Το ξέρετε πολύ καλά οτι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ουτε πρόκειται ποτέ να το δεχτώ. Σταματώ εδώ, συγνώμη όσους ενόχλησα άθελά μου αλλα σε περίπτωση απάντησης που ερεθίζει θα απαντήσω ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει "τεκμηριωμένο στρατόπεδο" όσον αφορά ότι δε πρέπει ποτε κ καμία δύναμη να παίρνουν οι μηχανικοί ΤΕ επ. δικαιώματα μηχανικών ΠΕ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.