Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

17 ώρες πριν, kokalo said:

Με όσα ξέρω:

Τεκμαρτό ημερομίσθιο υπολογισμού: 31,85€

Εισφορές ασφαλισμένου και εργοδότη είναι όντως 17,32% και 58,052% αντίστοιχα.

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα κάνω μια ερώτηση τη Δευτέρα και το λογιστή μου και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 5/10/2023 at 5:49 ΜΜ, kokalo said:

Τα έχω τα στοιχεία που λες (εμβαδό και χρήσεις όλων των κλειστών χώρων, εμβαδό ακαλύπτου κλπ.).

Αυτό που μου έχουν ζητήσει να κάνω είναι το τεύχος αμοιβών του ΤΕΕ, κι αυτό είναι που δεν έχω ξανακάνει.

Δεν ξερω πως βγαίνουν οι νόμιμες αμοιβές. Για τις συμφωνηθείσες τα έχω τα στοιχεία.

Καλησπέρα, δυστυχώς αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία, είναι δύσκολο να βγάλεις τις νόμιμες αμοιβές, άσε που το πρόγραμμα του ΤΕΕ δεν σε καλύπτει 100%. Θα σου πρότεινα να συνεργαστείς με συνάδελφο ο οποίος έχει την αντίστοιχη εμπειρία ώστε να σε καθοδηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Επειδή με τα φορολογικά αδείας έχω μπερδεύτει και δεν βγάζω εύκολα άκρη με αυτά που διαβαζω, μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός/Νόμος/ΠΟΛ/Εγκύκλιος ή κάποιο έγγραφο τέλος πάντων για να διαβάσω σχετικά;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα φορολογικά βγαίνουν βασικά επί προϋπολογισμού βάσει των επιφανειών του έργου. Οπότε πρέπει να ρίξεις το βάρος πρώτα εκεί, δηλ. πως βγαίνει ο προϋπολογισμός.

Δοκίμασε σε 1η φάση με κάποιο demo εμπορικού λογισμικού, η με την παρακάτω εφαρμογή του συν/φου @Gousgounis

http://www.meleth.gr/amoibes.html

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο website το χρησιμοποιώ συχνά. Το θέμα είναι ότι ψάχνω οδηγίες συμπλήρωσης των διαφόρων πεδίων για τα φορολογικά άδειας, δηλαδή ψάχνω κάποιο pdf, όχι κάποιο λογισμικό

Edited by Stigma2
Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι, αν έχεις κάποια απορία για την χρήση του προγράμματος, υπάρχει ειδικό νήμα στο φόρουμ.

https://www.michanikos.gr/forums/topic/12006-δωρεάν-υπολογισμός-αμοιβής-μηχανικών-και-δημιουργία-xml/page/70/

Αν έχεις κάποια γενικότερη απορία περί υπολογισμού αμοιβών, φοβάμαι ότι θα πρέπει να διαβάσεις...θεωρία. Ξεκίνα με το ΠΔ 696/74 όπως έχει τροπ/θει με το ΠΔ 515/89.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Stigma2 από το site του ΤΕΕ: ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ - ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΑΔΕΙΩΝ, ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΜΟΙΒΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (παράδειγμα).
Φυσικά, αυτά δίνουν μία γενική (εποπτική) εικόνα.
Απαντήσεις σε ερωτήματα όπως: «Η εισφορά υπέρ ΤΕΕ καταργήθηκε;», «Πώς υπολογίζονται οι αμοιβές αλλαγής χρήσης;» και πολλά άλλα παρόμοια θα βρεις στις συζητήσεις που έχουν γίνει στο φόρουμ.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Μια τελευταία ερώτηση, το κλειστό πατάρι και η σοφίτα μετράνε π.χ. στο πεδίο "Κατοικίες μεταξύ 40 τ.μ. και 150 τ.μ.:"? Ή δεν μπαίνουν πουθενά;

Link to comment
Share on other sites

Μετράνε στις επιφάνειες που υπολογίζονται στον Π/Υ για αμοιβές και φορολογικά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.