Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

1. Η χρήση είναι ΚΑΤΟΙΚΙΑ

Προσοχή ... οι χρήσεις εκτός της κατοικίας (συνεπώς και της βοηθητικής αυτής) έχουν και μεγαλύτερο παράβολο !!!

2α στα φορολογικά δηλώνουμε εμβαδά όπως θα τα δηλώναμε στην εφορία, συμβόλαια κλπ. ... καλό είναι να μετρήσουν όλα.

2β. η στέγη δηλώνεται στα φορολογικά μόνο όταν η άδεια αφορά μόνο την ανέγερση στέγης... Το δώμα είναι η ταράτσα, πού να δηλωθεί ??? αφού είναι ανοιχτός χώρος!!!

2γ. ανοιχτοί εξώστες δεν μπαίνουν στα φορολογικά.

2δ. μπαίνει στα κοινόχρηστα ή στην κατοικία, εκτός και αν θέλει κάτι άλλο ο αρμόδιος υπάλληλος της ΥΔΟΜ

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η Απογραφής Ιδιωτικών Οικοδομικών Έργων στον ΕΦΚΑ (ΙΚΑ) γίνεται από το Μάρτιο μόνο ηλεκτρονικά.

Μπαίνεις στην εφαρμογή με κωδικούς TAXIS.  Μου είπαν ότι μπαίνει ο ιδιοκτήτης με τους κωδικούς του.

Η ερώτηση είναι, μπορώ εγώ ο μηχανικός να μπω με τους δικούς μου κωδικούς TAXIS και με κάποια εξουσιοδότηση να κάνω την διαδικασία;  Όπως γινόταν με εξουσιοδότηση παλιά που συμπλήρωνα τα έντυπα στα γραφεία του ΙΚΑ;  

Edited by Γιώργος-
Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν ζητήσει από την Πολεοδομία να τους καταθέσω (ηλεκτρονικά) το Τεύχος Αμοιβών ΤΕΕ.

Επειδή δεν έχω ξανακάνει μπορέι να μου πει κάποιος τα βασικά σημεία...?

Τι πρέπει να προσέξω δηλαδή.....?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για ποιό πράγμα ακριβώς σου ζήτησαν αμοιβές και κρατήσεις; Αφορά αμοιβές για έκδοση οικοδομικής άδειας, και αν ναι, ποιός ο ρόλος σου στην άδεια; Θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν και οι άλλοι συνάδελφοι που έχουν εμπλακεί στην έκδοση της άδειας, πχ ΑΜ ή ΠΜ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, akis73 said:

Καλησπέρα, για ποιό πράγμα ακριβώς σου ζήτησαν αμοιβές και κρατήσεις; Αφορά αμοιβές για έκδοση οικοδομικής άδειας, και αν ναι, ποιός ο ρόλος σου στην άδεια; Θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν και οι άλλοι συνάδελφοι που έχουν εμπλακεί στην έκδοση της άδειας, πχ ΑΜ ή ΠΜ.

Είμαι ΗΜΜΥ και έχω αναλάβει τα ΗΜ και τα φορολογικά. 

Το ζήτησαν από την Πολεοδομία για τον Μεταγενέστερο Έλεγχο Φορολογικών (να υποβληθεί στο e-adeies ηλεκτρονικά) ως μέρος του κομματιού των αμοιβών των μηχανικών μαζί με τα άλλα απαιτούμενα (Συμφωνητικά, ΑΠΥ/ΔΠΥ, ΦΕΜ κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Για να υπολογίσεις τον προϋπολογισμό του έργου και ακολούθως τις αμοιβές και κρατήσεις χρειάζεσαι κάποια μετρικά στοιχεία του έργου, πχ. εμβαδό και χρήσεις όλων των κλειστών χώρων, εμβαδό ακαλύπτου κλπ. Αυτά λογικά θα πρέπει να στα δώσει ο συνάδελφος που εκπόνησε την αρχ/κη μελέτη. Αν τελικά έχεις αναλάβεις μόνο το σκέλος των συμφωνηθείσων αμοιβών, τότε τα πράγματα είναι σαφώς πιο εύκολα, μιλάς με κάθε εμπλεκόμενο μελετητή να σου στείλει το συμφωνητικό, παραστατικό και ΦΕΜ του και ζητάς από τον συνάδελφο που έβγαλε τις αμοιβές να σου στείλει το αρχείο του έργου αμοιβών του ΤΕΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, akis73 said:

Για να υπολογίσεις τον προϋπολογισμό του έργου και ακολούθως τις αμοιβές και κρατήσεις χρειάζεσαι κάποια μετρικά στοιχεία του έργου, πχ. εμβαδό και χρήσεις όλων των κλειστών χώρων, εμβαδό ακαλύπτου κλπ. Αυτά λογικά θα πρέπει να στα δώσει ο συνάδελφος που εκπόνησε την αρχ/κη μελέτη. Αν τελικά έχεις αναλάβεις μόνο το σκέλος των συμφωνηθείσων αμοιβών, τότε τα πράγματα είναι σαφώς πιο εύκολα, μιλάς με κάθε εμπλεκόμενο μελετητή να σου στείλει το συμφωνητικό, παραστατικό και ΦΕΜ του και ζητάς από τον συνάδελφο που έβγαλε τις αμοιβές να σου στείλει το αρχείο του έργου αμοιβών του ΤΕΕ.

Τα έχω τα στοιχεία που λες (εμβαδό και χρήσεις όλων των κλειστών χώρων, εμβαδό ακαλύπτου κλπ.).

Αυτό που μου έχουν ζητήσει να κάνω είναι το τεύχος αμοιβών του ΤΕΕ, κι αυτό είναι που δεν έχω ξανακάνει.

Δεν ξερω πως βγαίνουν οι νόμιμες αμοιβές. Για τις συμφωνηθείσες τα έχω τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Σε νέα άδεια δόμησης , ως τεκμαρτό ημερομίσθιο υπολογισμού θεωρούμε πλέον τα 34,84€;

Επίσης , οι εισφορές ασφαλισμένου και εργοδότη είναι 17,32% και 58,052% αντίστοιχα;

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nick.civil said:

Καλησπέρα σας!

Σε νέα άδεια δόμησης , ως τεκμαρτό ημερομίσθιο υπολογισμού θεωρούμε πλέον τα 34,84€;

Επίσης , οι εισφορές ασφαλισμένου και εργοδότη είναι 17,32% και 58,052% αντίστοιχα;

 

 

Με όσα ξέρω:

Τεκμαρτό ημερομίσθιο υπολογισμού: 31,85€

Εισφορές ασφαλισμένου και εργοδότη είναι όντως 17,32% και 58,052% αντίστοιχα.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.