Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλάτος δημοτικής οδού για οικοδομησιμότητα σε οικισμό < 2000 κατοίκων


Recommended Posts

πλάτος της ΚΧ οδού θεωρείται μόνο το ασφαλτοστρωμένο μέρος;

εαν μεταξύ του ασφαλτοστρωμένου δρόμου και της περίφραξης του οικοπέδου βρίσκεται έδαφος που δεν έχει ασφαλτοστρωθεί (20-30 εκ.), δεν θεωρείται μέρος του ΚΧ δρόμου;

ουσιαστικά, ο δρόμος δεν είναι μέχρι τα όρια του οικοπέδου;

 

edit

αναφέρομαι σε οικισμό κάτω των 2.000 κατοίκων

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον δεν υπάρχει ρυμοτομικό σχέδιο ή κάποια μελέτη που να καθορίζει ρυμοτομική γραμμή, το όριο είναι μέχρι την περίφραξη του οικοέδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σε οικισμό κατω των 2000 κατοίκων, οικόπεδο το οποίο έχει πρόσωπο σε ΚΧ δρόμο πλάτους 3,50 μέτρων, αλλά κατά μήκος όλης της πλευράς που εφάπτεται στο δρόμο βρίσκεται κτίριο, δεν χρειάζεται να παραχωρήσει έδαφος ώστε να απέχει 2 μ. από τον άξονα του δρομου, σωστά;

τουλάχιστον έτσι κατάλαβα από τις διατάξεις

 

Καλώς έχεις καταλάβει. Αν πάλι βγάλεις άδεια κατεδάφισης και πας για νέο κτίριο..... το ξανασυζητάμε.

 

 

σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, το οικόπεδο πρέπει να έχει πρόσωπο 12 μ. σε ΚΧ δρόμο για να είναι οικοδομήσιμο ή αρκεί να εφάπτεται κατά μήκος η μια πλευρά σε ΚΧ δρόμο κι ας είναι λιγότερο απο 12 μ.;

Link to comment
Share on other sites

@Paul_Mix

5ο συνεχόμενο σημερινό ερώτημα.

Διάβασε, σε παρακαλώ, τα άρθρα της ΚΒΠΝ που αφορούν στους οικισμούς <2000.

Link to comment
Share on other sites

@Paul_Mix

5ο συνεχόμενο σημερινό ερώτημα.

Διάβασε, σε παρακαλώ, τα άρθρα της ΚΒΠΝ που αφορούν στους οικισμούς <2000.

 

δεν ήξερα ότι υπάρχει κάποιο όριο στα ερωτήματα,

απλώς είμαι καινούργιος μηχ. και διάβασα σε κάποιο άλλο θέμα περί λάθους και ανησύχησα,

όσο περισσότερο διαβάζω τις διατάξεις, τόσο περισσότερο μπερδεύομαι, ίσως οι παλιότεροι λόγω εμπειρίας τα θεωρούν αυτονόητα και να έχουν ξεχάσει πως είναι στην αρχή

 

επί του ερωτήματος,

ο οικισμός που αναφέρομαι περιλαμβάνεται σε αυτές τις κατηγορίες οικισμών.

 

Το οικόπεδο είναι άρτιο κατά παρέκκλιση (100 τμ και προυπαρχον του '85)

αλλά τι γίνεται με την οικοδομησιμότητα,

έχει πρόσωπο 8 μ. σε ΚΧ δρόμο πλάτους 3,50 μ., όμως ακριβώς πάνω στο όριο με τον δρόμο και σε όλο το μήκος που εφάπτεται η πλευρά με τον δρόμο βρίσκεται κτίσμα.

 

από όσα διάβασα κατάλαβα ότι είναι

 

α)Μη οικοδομήσιμο, αφού δεν έχει πρόσωπο 12 μ. σε ΚΧ δρόμο

β)Οικοδομήσιμο, αφού η μια πλευρά του οικοπέδου εφάπτεται σε όλο το μήκος σε ΚΧ δρόμο κι ας είναι μόνο 8 μ. το πρόσωπο

γ)Οικοδομήσιμο εφόσον παραχωρήσει έδαφος τόσο ώστε το όριο του οικοπέδο να απέχει 2 μ. από τον άξονα του δρόμου*

 

*αφού όμως ήδη υπάρχει κτίσμα στο όριο του οικοπέδου με τον δρόμο δεν χρειάζεται να παραχωρήσει έδαφος για να απέχει 2 μ. απο τον άξονα του δρόμου

 

ρώτησα κάποιους συναδέλφους και ο καθένας μου έδινε διαφορετική απάντηση και μάλιστα χωρίς να προβληματίζεται ιδιαίτερα, σαν να μου λέγανε "δεν είναι δική μου περίπτωση και δεν πρόκειται να προβληματιστώ για κάτι που δεν υπογράφω εγώ"

Link to comment
Share on other sites

Τα 12 μ πρόσωπο αφορούν οικόπεδα, που δημιουργούνται μετά το '85. Αφού το δικό σου προϋφίσταται του '85, τότε είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση.

 

Τώρα, αν το πλάτος του δρόμου είναι μικρότερο από 4 μέτρα τότε κάνεις συμβολαιογραφικά παραχώρηση λωρίδας του οικοπέδου, τόση ώστε το όριό του να απέχει 2 μέτρα από τον άξονα του δρόμου.

 

Αν στο όριο υπάρχει κτίσμα, τότε δεν μπορείς να κάνεις παραχώρηση, αλλά δεν χάνεις την κατά παρέκκλιση αρτιότητα και οικοδομησιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

Τώρα, αν το πλάτος του δρόμου είναι μικρότερο από 4 μέτρα τότε κάνεις συμβολαιογραφικά παραχώρηση λωρίδας του οικοπέδου, τόση ώστε το όριό του να απέχει 2 μέτρα από τον άξονα του δρόμου.

 

ερώτηση σε περίπτωση που μου τύχει κάτι τέτοιο στο μέλλον,

 

αυτή η συμβολαιογραφική παραχώρηση πρέπει να γίνει μαζι με τα συμβόλαια για την μεταβίβαση; εαν υποθέσουμε ότι ο ιδιοκτήτης απλώς θέλει να το μεταβιβάσει

 

εαν συνεχίσει να το έχει όπως είναι, θα είναι μη οικοδομήσιμο μέχρι να αποφασίσει να παραχωρήσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να γίνουν μαζί, αν και όχι απαραίτητο. Όντως για να καταστεί το οικόπεδο οικοδομήσιμο πρέπει να γίνει η παραχώρηση.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το δικό σου προϋφίσταται του '85, τότε είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση.

 

ενας συνάδελφος μου είπε ότι η παρέκκλιση αναφέρεται στην αρτιότητα και όχι στην οικοδομησιμότητα

Link to comment
Share on other sites

Σωστά στο είπε, η παρέκκλιση αφορά την αρτιότητα. Νομίζω σε κάποιο άλλο θέμα σου απάντησε για τη σωστή διατύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.