Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολή Πολιτικών έργων υποδομής


George13

Recommended Posts

ΞΑΝΘΗ2

Έδωσες για κατατακτήριες όμως. Δούλεψες καθόλου σαν Έργων-Υποδομής?

Δεν λέω αν σ' αρέσει πολύ δίνεις για Πολ. Μηχ., αλλά δεν είναι απλά μία απόφαση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΤRIUMPH,

δε λέω, είναι δύσκολα τα πράγματα για τους τ.ε. αλλά είναι σίγουρα καλύτερα απο τους μαθηματικούς, φυσικούς κλπ.

απ'ότι βλέπω την ίδια πορεία ακολουθήσαμε....

εξάλλου μπορεί μετά σαν πολ.μηχ. τ.ε. να μπεί και δημόσιο, εκεί οι διαφορές με τους π.ε. τουλάχιστον στο μισθό είναι πολύ μικρές.

το κυριότερο όλων είναι ότι αυτές οι αποφάσεις επαγγέλματος παίρνονται απο τους ανθρώπους σε λάθος ηλικία πιστεύω, πολύ λίγοι είναι έτοιμοι και σίγουροι τι να αποφασίσουν

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Να μην παω?

 

Λες να είναι εύκολο να σου πω εγώ πήγαινε ή μην πηγαίνεις? Μπορεί να πας κ μετά να μην βρίσκεις ικανοποιητική δουλειά ή μπορεί να γίνεις κανάς βαρβάτος εργοταξιάρχης ή εργολάβος κ να βγάζεις πολλά. Τώρα τι να σου πω. Σε όλα αυτά μεγάλο ρόλο παίζει η τύχη...

-Πρώην συμφοιτητής μου δουλεύει σε ένα γραφείο κ παίρνει ~850

-Άλλος έιναι σε εργοτάξια, μία στο Άργος, μία στην Κομοτηνή, μία στην Κοζάνη κ πέρνει ~1600

-Εγώ στην πρώτη μου δουλειά σε γραφείο έπερνα 600

- Άλλος μπήκε σε εταιρία στατικών προγραμμάτων κ πέρνει ~1200.........άρα δεν βγάζεις άκρη.

Το σχεδόν σίγουρα, αναφέρεται σε αντίστοιχες σχολές του Πολυτεχνείου (λάθος μου που δεν το ανέφερα) κ είναι άποψή μου. Αν έχεις κουράγιο να ξαναδώσεις για κάπου "καλύτερα" (όλα αυτά είναι θεωρητικά, με βάση την κοινή λογική), δώσε. Κ πάλι καλή τύχη στις επιλογές σου.

Link to comment
Share on other sites

:( Ξερεις τι γινεται? Εδωσα εξετασεις και νιωθω οτι αδικηθηκα. 3 απο τα 6 γραπτα μου περασαν απο 3ο βαθμολογιτη και στα μαθηματικα η αποκλησεις ηταν μεγαλες ( 10 μοναδες) . Να ξαναδωσω γιατι? Εκθεση ο ενας 14,8 ο αλλος 6(!!) . Φυσικη ο ενας 10,8 ο αλλος 8(!!) ΑΟΔΕ(Ο ενας 19 ο αλλος 18,2 εχασα το 19 για πλακα) και μαθηαμτικα οπως προειπα ο ενας 16,4 ο αλλος 15,4( δνε πηγε απο 3ο βαθμολογιτη, στο 12 παει απο τριτο)

 

Επισης παω και με την προοπτικη να δωσω κατατακτηριες μετα για το πολ. μηχ.

Link to comment
Share on other sites

Επισης παω και με την προοπτικη να δωσω κατατακτηριες μετα για το πολ. μηχ.

 

Πήγαινε με την όρεξη να αξιοποιήσεις το πτυχίο σου και αν έχεις όρεξη & κουράγιο τότε να συνεχίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι υπήρχαν αποκλίσεις στη βαθμολογία. Αν πας στη σχολή κ σ' αρέσει το αντικείμενο κ είσαι κ καλός (για να είσαι πρέπει να σ' αρέσει), ίσως νιώσεις την ανάγκη να δώσεις για Πολ. Μηχ. από μόνος σου. Αν δεν τη νιώσεις...μη δώσεις, θα σου φανεί κομματάκι δύσκολο. Όχι ότι είναι δύσκολο το Πολυτεχνείο, απλά αν σ' αρέσει θα σου φανεί απόλυτα βατό. Αν δε σ' αρέσει κάτι, που να χτυπιέσαι δεν το τελειώνεις. (λέμε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω μετα απο αυτη τη σχολη τι μεταπτυχιακα μπορεις να κανεις? Μπορεις να μπεις σε πολυτεχνειο ετσι? Επισης για μαστερ εξω (Αγγλια) τι ιδιοτητα περνεις ή τελος παντων τι κερδιζεις.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταπτυχιακά εξαρτώνται από τις προδιαγραφές τους. Άλλα ζητάνε πτυχίο Πολυτεχνείου ή παρεμφερούς σχολής εξωτερικού, άλλα ζητάνε από ΤΕΙ κ πάνω. Μπορείς για παράδειγμα να μπεις στο "Αντισειμικός Σχεδιασμός" στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο στην Πάτρα (δεν ξέρω αν θα ισχύει μέχρι τότε, πάντως ίσχυε πριν κάποιο καιρό). Ή "Construction Management", κάτι τέτοιο διοργανώνει το Πολ. Δομικών Έργων Πειραιά. Μέχρι τότε μπορεί να υπάρχουν κ άλλα. Σε Πολυτεχνείο με κατατακτήριες στο 2ο έτος (ευελπιστώ να μην καταργηθούν οι κατατακτήριες κ να μπαίνεις μόνο με βαθμό πτυχίου....). Δεν πέρνεις καμιά ιδιότητα προς το παρών, απλά ειδικεύεσαι σε κάτι με ότι αυτό συνεπάγεται για την επαγγελματική σου καριέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.