Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολή Πολιτικών έργων υποδομής


George13

Recommended Posts

Το εργοτάξιο, οργανώνει κ προγραμματίζει την πρόοδο της κατασκευής ενός έργου. Ποιά μέρα θα γίνει η τάδε εργασία, πόσο θα διαρκέσει, πόσα μηχανήματα (εκσκαφείς, προωθητές) απαιτούνται για κάθε εργασία κλπ. Το εργοτάξιο, σαν εγκαταστάσεις, θεωρείτε ο χώρος που κατασκευάζεται το έργο, όπου πολύ πιθανόν να έχεις δει λυόμενα (έται γράφεται??) σπιτάκια σε τέτοιους χώρους σε μεγάλα έργα. Εκεί εργάζονται οι υπάλληλοι (μηχανικοί, υπομηχανικοί) που φέρνουν σε πέρας το έργο (όχι οι εργάτες που καλουπώνουν, βάζουν σίδερα κλπ). Θεωρητικά κ μια οικοδομή είναι ένα εργοτάξιο. Αλλά πραγματικά εργοτάξια υπάρχουν σε έργα δημοσίου ωφέλους (μεγάλα έργα). Όταν λοιπόν εργάζεσαι σε εργοτάξιο (σε οποιοδήποτε πόστο μηχανικού), εργάζεσαι στο χώρο κατασκευής του κάθε έργου.

 

Δεν είμαι ο κατάλληλος να σου πω, καθότι δεν έχω δουλέψει ποτέ σε εργοτάξιο. Σίγουρα κάποιος άλλος θα τα εξηγήσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Triumf που τους ξέθαψες τους υπομηχανικούς; Οι τελευταίοι πήραν σύνταξη το 90...

 

οι σχολές υπομηχανικών έκλεισαν το 1977 οπότε κάποιοι μπορεί να εργάζονται ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ όταν θέλετε να ρωτήστε κάτι άσχετο με το θέμα να ανοίγετε καινούριο θέμα. Σας ευχαριστώ.

 

@george13

Όπως και αν έχει στη σχολή πήγαινε να γραφτείς όμως...

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη φιλε ο,τι κι αν κανεις, αλλα οπως ειπε και ο Παναγιωτης, στη σχολη να γραφτεις οπωσδηποτε. Δεν ξερεις τι γινεται καμια φορα. Μπορει για τον x,y λογο να μη δωσεις στο τελος πανελληνιες. Αμα εισαι ομως εγγεγραμμενος στη σχολη, θα εχεις το δικαιωμα να παρακολουθησεις.

Αν εισαι απο Πατρα (ή εχεις κανενα συγγενη να μεινεις), πηγαινε καμια εβδομαδα (ή και παραπανω αν μπορεις), και δες λιγο πώς ειναι. Μπορει να σου φανει ενδιαφερον το αντικειμενο, και να θελεις να παρακολουθησεις τελικα. Ετσι θα κατασταλαξεις εαν σου αρεσουν ή οχι τα τεχνικα επαγγελματα για να ξερεις και τι θα δηλωσεις στο μηχανογραφικο (εαν ξανακανεις).

Link to comment
Share on other sites

Triumf που τους ξέθαψες τους υπομηχανικούς; Οι τελευταίοι πήραν σύνταξη το 90...

 

Σταύρο μην πιάνεσαι από τη λέξη. Εννοώ Πολ. Μηχ. κ Τεχν. Μηχ. Κ μην αρχίσουμε πάλι τα γνωστά...Για μένα σημασία δεν έχει πως λέγεσαι. Σημασία έχει ποιά σχολή τέλειωσες κ τι μπορείς να προσφέρεις με τις γνώσεις σου. Όταν τελείωσα το ΤΕΙ είτε με έλεγαν υπομηχανικό, είτε τεχνολόγο μηχανικό, είτε βοηθό Πολ. Μηχ., είτε Πολ Μηχ τεχνολογικών εφαρμογών, ειλικρινά ούτε που με ένοιαζε. Κ ούτε θα με νοιάζει όταν τελειώσω το Πολυτεχνείο αν θα λέγομαι Πολ. Μηχ. ή Πολ. Μηχ. με αυτό το περίεργο "MSc" που δίνει το Πολυτεχνείο. Εγώ ξέρω ότι τέλειωσα το Έργων-Υποδομής ή τη σχολή Πολ. Μηχανικών κ όταν ψάχνω για δουλειά, αυτός που βλέπει το βιογραφικό μου ξέρει τι περίπου γνωρίζω κ αν μπορώ να βοηθήσω στη δουλειά του.:D:D:D

 

Με κάθε καλή διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί δυστυχώς πιάνονται από τις λέξεις και ας ξέρουμε πως δεν είχες σκοπό να μειώσεις κανέναν triumf, για αυτό και εγώ πολλές φορές επιμένω και ας γίνομαι δυσάρεστος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.