Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολή Πολιτικών έργων υποδομής


George13

Recommended Posts

Άσ' τους να "πιάνονται". Ούτε ξέρει ποιός είμαι, ούτε ξέρω ποιός είναι, ούτε αφαιρεί τις γνώσεις μου, ούτε εγώ τις δικές του. Ένας τίτλος από μόνος του δεν έδωσε ποτέ γνώσεις σε κανέναν...κ ας μην αισθάνεται κανένας απόφοιτος ΤΕΙ υποδεέστερος από έναν απόφοιτο Πολυτεχνείου. Σημασία έχει να πήρες όσο περισσότερες γνώσεις μπορούσες από τη σχολή σου. Αν θα πάρεις κ άλλες από εκεί κ πέρα είναι άλλο θέμα....κ τύχη.

 

Κ για να μην παρεκτραπούμε άλλο από το θέμα...Καλή επιτυχία George13 στις επόμενες εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αδερφε george13(αν και το 13 με χαλαει λιγο) το σημαντικοτερο ειναι τι πραγματικα σου αρεσει...το συγκεκριμενο τμημα ειναι παρα πολυ καλο, με σχετικα μια καλη μελλοντικη αποκατασταση...βασικος φυσικα παραγοντας ο ζηλος που θα επιδειξεις και το ποσο ''πραγματικα'' σου αρεσει...απο τη συγκεκριμενη σχολη αποφοιτεις ως Πολιτικος Μηχανικος (Τ.Ε.)...ειναι απολυτως κατανοητο πως στη συγκεκριμενη ηλικια δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις τι ακριβως ειναι αυτο που ζητας αλλα λογικα για να ηταν η δευτερη σου επιλογη δεν ειναι και τελειως τυχαιο..!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα πηρα αποφαση να ξαναδωσω πανελληνιες. Να στε καλα ευχαριστω για τις αποψεις σας!!

 

Γιωργο γεια σου!Λοιπον επειδη εδωσα και γω πανελληνιες φετος θα ηθελα να σου πω την γνωμη σχετικα με τις πανελληνιες.Εδωσα και γω φετος και περασα στο τει πολιτικων δομικων εργων πειραια.Κοιτα να δεις τι παιζει τωρα , με αυτην την σχολη που εισαι εσυ εχεις δυνατοτητες η οποιες αναμενεται να αυξηθουν.Σκεψου οτι αν κανεις ενα μεταπτυχιακο θα εχεις ακομα περισσοτερα δικαιωματα.Το εμαθα σημερα απο πολιτικο μηχανικο διδακτορα.Υπαρχουν τροποι να μπεις διαφοροι στο κυνηγι δικαιωματων.Μην νομιζεις και γω στο διλλημα ειμαι ακομα να δωσω για πολυτεχνειο βλεπεις πηγαν και στα υψη οι βασεις.!!Αν εχει την αντοχη να ξαναπερασεις ολο αυτο το αγχος.....ξερεις το κακο ειναι αυτη η διαδικασια των πανελληνιων δεν οτι δυσκολη απλα σε κραταει σε μια συγχυση λογω του οτι δεν ξερεις τι γινεται!Σκεψου το καλα και μην παραπλανιεσαι απο τον τιτλο αλλα απο αλλα απο τις δυνατοτητες σου!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα προσπαθήσω και εγώ να σε βοηθήσω όσο μπορώ με τα βιώματα μου...

Εγώ αποφοίτησα απο τα Πολ. Εργα Υποδομής της Αθήνας το 2005-6...Τώρα έχουμε

2009...ο μισθός μου είναι καθαρά γύρω στα 2100 ευρό και η εταιρία μου , μου πληρώνει

αυτοκίνητο,κινητό και αρκετά έξωδα...Όταν πρωτοπήγα στην εταιρία που είμαι τώρα ήταν

μια κοπέλα εκεί και έπαιρνε 1200 ευρό.Τώρα παίρνει 1400 κατι ...η κοπέλα είναι απόφοιτος Ε.Μ.Π.----> ποιά ήταν η διαφορά...? οτι αυτη δεν ενδιαφέρεται...εγώ ενδιαφέρομαι...πονάω την εταιρία μου και τιμώ τα λεφτά που πέρνω...Αρα το συμπέρασμα

που έχω να βγάλω εγώ είναι οτι δεν υπάρχουν κανόνες..θέλει απλά δουλειά,τιμιότητα και αγάπη για αυτό που κάνεις...γιατί θα το κάνεις για τα επόμενα 40 χρόνια της ζωής σου..βρές τί θές ..μάθε το καλά..συμπεριφέρσου υπέυθηνα και με σεβασμό προς τους άλλους και στον εαυτό σου ..

Και τα λεφτά μάλλον θα έρθουν..Ολα αυτά στα είπα γιατί σε βλέπω τόσο ανχωμένο περι αποκατάστασης κτλπ...πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που προκόβουν και πάντα κάποιοι που δεν θα προκόβουν..Εάν θές να δουλέψεις αποκλειστικά σε γραφεία μελετών τότε δεν θα σου συνιστούσα τη σχολή αυτή.Εάν όμως θες να δουλέψεις πάνω στην κατασκευή...(πόστο οχι υποδεέστερο απο τη μελέτη)...τότε δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Ξέρεις ...η μηχανική γενικότερα σαν κλάδος..είναι τόσο ατελείωτη και μετράει το εξής...

Ξέρεις να το φτιάξεις?? η δεν ξέρεις?? το έχεις ξανακάνει?? Μπορούν να σε εμπιστευθούν?? Αυτα είναι τα Αγαθά που πληρόνονται σήμερα...η γνώση,και η αποδοτικότητα..

Φιλικά..

Link to comment
Share on other sites

@Creator συναδελφε αν επιτρεπεται, πόσες ώρες δουλεύεις εσύ και πόσες η άλλη κοπέλα απο πολυτεχνείο?Δηλαδη η διαφορά στα λεφτά είναι λόγω των ωρών εργασίας ή λόγω απόδοσης?(που βασιζεται και στο ενδιαφερον του καθενα εννοειται παντα).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε geokon δεν χτυπώ κάρτα κάθε μερα...άμα πρέπει να δουλέψω δουλέβω..(και συνήθως πρέπει)..ναι σίγουρα δουλέβω περισσότερες ώρες..αλλα όπως είπες και εσύ αυτό είναι άμεσα συνιφασμένο με τις ώρες...

Link to comment
Share on other sites

μηπως λοιπον η συναδελφος σου βγαζει πιο ξεκουραστα τα 1400 ευρω που λες και εσυ τρεχεις δεξια αριστερα για την εταιρια ολη μερα?φιλικα παντα μην με παρεξηγησεις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στεφ...μου κάνει εντύπωση η ερώτηση σου...Έχεις την εντύπωση οτι υπάρχουν αφεντικά που πληρώνουν λεφτά χωρίς να δουλέβεις??? Ενωείται οτι για να πέρνω περισσότερα λεφτά δουλέβω και περισσότερο...δεν είναι οτι είμαι ποιό όμορφος...εγώ απλα ανάφερα ένα παράδειγμα για να καταλάβει ο φίλος μας οτι δεν υπάρχουν όρια...είσαι καλός...πληρώνεσαι..είσαι αδιάφορος-κακός-τεμπέλης...δεν θα προκόψεις...Φίλε στέf εάν ήθελα μια ήρεμη και γαλήνια ζωή θα γινόμουν δασκάλα ζωγραφικής σε δημοτικό σχολείο...Σε ότι αφορα τώρα την εταιρία ,δεν θέλω να την αναφέρω..το έργο μου δε αυτή τη στιγμή είναι ένα Carrefour.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.