Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολή Πολιτικών έργων υποδομής


George13

Recommended Posts

Ως αποφοιτος Ε/Υ Πατρας θελω να πω οτι σε κανενα εξαμηνο δεν υπηρχε μαθημα με θεματα οικοδομης, οποτε το βλεπω λογικο που δεν εχουμε δικαιωματα σε αυτον τον τομεα.

 

Στο θεμα της τοπογραφιας υπαρχουν μαθηματα θεωρητικα και πρακτικα οπου μαθαινεις εκτος απο τη θεωρια και το πως να χειριζεσαι ενα γεωδαιτικο σταθμο.Υπαρχει και εργασια αποτυπωσης που παραδιδεις μεσα σε ενα εξαμηνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ως αποφοιτος Ε/Υ Πατρας θελω να πω οτι σε κανενα εξαμηνο δεν υπηρχε μαθημα με θεματα οικοδομης, οποτε το βλεπω λογικο που δεν εχουμε δικαιωματα σε αυτον τον τομεα.

 

Στο θεμα της τοπογραφιας υπαρχουν μαθηματα θεωρητικα και πρακτικα οπου μαθαινεις εκτος απο τη θεωρια και το πως να χειριζεσαι ενα γεωδαιτικο σταθμο.Υπαρχει και εργασια αποτυπωσης που παραδιδεις μεσα σε ενα εξαμηνο.

 

Bλεπω εχεις τελειωσει αυτο το τμημα. Δεν θελωνα γινω αδιακριτος αλλα φιλε μου με τι ασχολησε τωρα εσυ? Πως το βλεπεις? Αξιζει κανεις να παει?

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα και πιο πανω.

Αν ανοιξεις γραφειο θα κανεις τοπογραφικα και κατασκευη δημοσιων εργων.

 

Εγω κανω ηδη τοπογραφικα 3 χρονια τωρα και περιμενω απο τον μαϊο να αρχισω τα δημοσια βγαζοντας το νομαρχιακο.

 

Σιγουρα στο πολυτεχνιο θα εχεις περισσοτερα δικαιωματα και θα μπορεις να κανεις και αδειες οικοδομων αλλα και απο αυτο το ΤΕΙ δε θα βγεις απλα βοηθος οπως μας ελεγαν οταν μπηκαμε.

Link to comment
Share on other sites

George13 και γω την ίδια σχολή έχω τελειώσει...δουλευω σε τεχνικό γραφείο που ασχολειται με την κατασκευή δημοσίων έργων....

Έχω αναλάβει όλη τη χαρτούρα δηλ :λογαριαμους δημοσίων έργων, ποιστοποιησεις, επιμετρήσεις, ανακεφαλαιωτικούς πίνακες κλπ και έξω στο εργοτάξιο....και πληρώνομαι καλά!!!!

Για μένα αξίζει το κόπο να τελειώσει κανεις τη σχολή αυτή!!!!!Είναι πολύ καλή σχολή απαιτητική και δύσκολή.

Φιλικά, Μαρία

 

Βρε koulosb ποιος μας έλεγε βοηθούς?????Η Κερμανίδου μας έλεγε " είστε ΠΟλιτικοι Μηχανικοί " :)

Link to comment
Share on other sites

Ως αποφοιτος Ε/Υ Πατρας θελω να πω οτι σε κανενα εξαμηνο δεν υπηρχε μαθημα με θεματα οικοδομης, οποτε το βλεπω λογικο που δεν εχουμε δικαιωματα σε αυτον τον τομεα.

 

Δεν είναι αυτός ο λόγος που δεν έχεις δικαίωμα για στατικά οικοδομών. Ο λόγος είναι ότι σε αυτή τη σχολή δεν γίνονται μαθήματα απαραίτητα για να υλοποιήσεις μια στατική μελέτη οικοδομής, όπως:

 

-Δυναμική

-Αρχές μητρωικής στατικής

-Υπερστατικοί φορείς

 

Κ εγώ όταν τελείωσα τη σχολή έλεγα (κ νόμιζα) ότι μπορώ να κάνω στατική μελέτη οικοδομής. Η αλήθεια είναι ότι είναι επικίνδυνο. Δεν το λέω για να υποβιβάσω τη σχολή. Στην πρακτική μου εξάσκηση σε γραφείο έκανα στατικά σε ένα πρόγραμμα...μετά από κάποιο χρονικό διάστημα κατάλαβα ότι ήμουν επικίνδυνος.

 

 

edit: η σχολή έκανε μαθήματα "οικοδομής", Στατική, Μπετά, Σιδηρές, Αντισεισμικά, απλά δεν έκανε αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

koulosb για οικοδομικα δεν εχουμε και οκ σε αυτο.Αλλα τοπογραφικα μεχρι ενα σημειο νομιζω οτι εχουμε.βεβαια αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει κατι στην ουσια οπως εχω ξαναπει, αφου ακυρωθηκε απτο το ΣτΕ το αρθρο .Με το νεο ΠΔ αν υπογραφει, εχεις για τοπογραφικα σιγουρα, μιας και λεει οτο το Ε/Υ παιρνει μερος των δικαιωματων των πολιτικων μηχανικων και τον αγρονομων.Σιγουρα θα εχει περιορισμο σεχρηματα,εκταση κτλ.

 

triumph επειδη εισαι απο τει-α και ξερεις.Με βαση τι καναμε στα μαθηματα του Νικου(ξερεις ποιον λεω-μην πουμε επωνυμα), μπορουμε να κανουμε 2οροφο??χαχχαχαχααχαχα!Εγω για να περασω διαβαζα βιβλια απο πολυτεχνειο που ειχα βρει απο φιλο παντως!!!λολ! Τοσο σεισμο που καναμε, ουτε στο δομικων εργων δεν κανουν!!!

Περυσι ηταν θεμα το σπιτι του καθενος(αν ηθελε) ή το ισογειο που εδινε αυτος,( απο τα θεμελια μεχρι το τελος η μελετη) και φετος ειναι καποια πεζογεφυρα νομιζω!Αξεχαστες μερες μπετου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο. Περασε και η κοπελα μου σ'αυτη τη σχολη. Συμφερει? Βεβαια αυτη εχει μεσον τον πατερα της που δουλευει νομαρχεια και ολο και κατι θα κανει για αυτην!!

Link to comment
Share on other sites

geokon ο κυρ-Νίκος:D:D πλάκα πλάκα, με τα καλά κ τα κακά του, σε ανάγκαζε να μάθεις κάποια πράγματα κ μπράβο του. Το ξέρω για την πεζογέφυρα. Η αλήθεια είναι ότι το μπετό κ ΤΕΟ του είναι πολύ δύσκολα για έναν φοιτητή της σχολής. Κ ναι, στο Δομικών δεν τα έχουν δει καν αυτά. Σου μιλάω εντίμως, μέχρι πέρυσι η εξέταση του Μπετο 2 στο Δομικών, ήταν κάτι που ειλικρινά ρίχνει το επίπεδο της σχολής (ξέρω αλλά δεν θέλω να αναφέρω). Οι σηειώσεις του κυρ Νίκου για μένα, αξίζουν πολλά μπράβο. Προσπαθεί να ανεβάσει το επίπεδο.

 

Ασχετο. Περασε και η κοπελα μου σ'αυτη τη σχολη. Συμφερει? Βεβαια αυτη εχει μεσον τον πατερα της που δουλευει νομαρχεια και ολο και κατι θα κανει για αυτην!!

 

Ε...παντρέψου τη!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια εχουμε τοπογραφικα. Οπως ειπα με τοπογραφικα ασχολουμαι.

 

Εγω ειχα τον χαραλαμποπουλο να μου λεει '' μολις βγεις παρε ενα μηχανημα και κανε τοπογραφικα, τιποτα αλλο''....!!!!

 

Λοιπον, η σχολη ειναι μια χαρα, ιδιως τωρα που εμαθα οτι εχουν φυγει και κατι περιεργοι καθηγητες.

Αντε και μετα θα ανοιξεις και ενα γραφειο με την κοπελα σου....εσυ στο εργοταξιο και αυτη στο καθισμα του υπολογιστη...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.