Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που ΔΕΝ αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

διάβασα ότι χρειάζεται να υποβληθεί ηλεκτρονικά και μια ΑΙΤΗΣΗ

 

Όλα τα στοιχεία που περιέχει αυτή η αίτηση είναι τα στοιχεία που συμπληρώνεις στη φόρμα υποβολής. Έχω την εντύπωση ότι το αρχείο xml είναι ό,τι χρειάζεται να συμπληρώσεις και να στείλεις. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ κάποιος να με διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 224
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όλα τα στοιχεία που περιέχει αυτή η αίτηση είναι τα στοιχεία που συμπληρώνεις στη φόρμα υποβολής. Έχω την εντύπωση ότι το αρχείο xml είναι ό,τι χρειάζεται να συμπληρώσεις και να στείλεις. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ κάποιος να με διορθώσει.

 

Η αίτηση περιέχει τον Ενδιάμεσο Φορέα Διαχείρισης (τράπεζα), κάτι που η φόρμα υποβολής δεν το κάνει.

 

Βέβαια στο υπόδειγμα της αίτησης ζητάει σφραγίδα/υπογραφή δικαιούχου και αναφέρει "συνοδεύει το αίτημα ελέγχου".

 

Όμως, όπως ανέφερα προηγουμένως, στο http://www.ependyseis.gr/sub/epag/vimata.htm λέει ξεκάθαρα: "Η επενδυτική πρόταση υποβάλλεται αποκλειστικά ηλεκτρονικά με την Αίτηση και το Έντυπο Υποβολής Πρότασης, στο Π.Σ.Κ.Ε. στη, ιστοσελίδα ...."

 

Από αυτό καταλαβαίνω για 2 διαφορετικά έντυπα/αρχεία που να πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά.

Δεν μπορώ να ανοίξω και τις οδηγίες μηπως βγάλω άκρη από εκεί :(

Μπερδεύτηκα, θα κάνω μια επανάληψη αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνω λίγο offtopic αλλά έμαθα το εξής από έναν γνωστό που έκανε τους ελέγχους από την πλευρά της τράπεζας σε παλαιότερο πρόγραμμα:

Μου είπε ότι στην δική του την περίπτωση, έλεγχαν τα τιμολόγια του πελάτη και του προμηθευτή με βάση το serial number του εκάστωτε προϊόντος και σε περιπτώσεις αναντιστοιχίας η επιδότηση κοβόταν.

Και πως γενικότερα οι έλεγχοι ήταν αρκετά αυστηροί.

Δηλαδή δεν είναι εύκολο να δηλώσουμε ότι θα πάρουμε πχ. windows vista και εμείς να αγοράσουμε netbook.

Δεν τα λέω αυτά για να πανικοβάλλω κάποιους ... Απλά για να ξέρουμε όλοι τι παίζει και να πάρουμε τα μέτρα μας...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις προσφορές με email, ρώτησα σήμερα τηλεφωνικώς αν χρειάζεται να τις έχουμε σε εκτυπωμένη μορφή (με σφραγίδες κλπ) και μου απάντησαν ότι το email αρκεί. Να προσέχετε μόνο τη διάρκεια της εκάστοτε προσφοράς γιατί κάποιος προμηθετής μπορεί να μην έχει στοκ μετά από κάποια χρονική διάρκεια.

 

Μια ερώτηση και από μένα

 

έχω ΚΑΔ για κύρια απασχόληση τον 711234 (τοπογραφικής αποτύπωσης επιφανειακής) και 711235 ύστερα από αντιστοιχία 97' σε 08'. Απ' ότι έχω δει, επιχορηγείται ένα ΚΑΔ 71123. Αυτό με περιλαμβάνει κι εμένα μέσα ή θα πρέπει να είχα αυτό ακριβώς τον ΚΑΔ για να συμμετέχω στο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum, έχω κάποιες απορίες σχετικά με τις προσφορές...

1) το ploter το περνάμε στο πρόγραμμα ως Hardware ή εξειδικευμένο τεχνολογικό εξοπλισμό;

2) Έχω μια προσφορά με 3 προϊόντα από τα οποία όμως τελικά θα επιλέξω μόνο το ένα, πρέπει να ζητήσω νέα προσφορά με αυτό μόνο ή μπορώ να χρησιμοποιήσω την υπάρχουσα προσφορά;

3) Σε μια προσφορά έχω ενα λογισμικό με την τιμη του, και αλλα δυο λογισμικά με μια τιμή (πακέτο) σε αυτη την πειρπτωση πως τα εισάγω; το 'πακέτο' το βάζω ξεχωριστά και στην τεχνική περιγραφή αναφερω και τα 2 προγράμματα;

 

Ευχαριστώ, ελπίζω να μην κούρασα..

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια γρηγορη αναζητηση στα προηγουμενα και δεν βρηκα κατι σχετικο οποτε εχω μια ερωτηση...

 

Καποιος εχει κανει εναρξη την Αθηνα (σε καποια ΔΟΥ)....αλλα δουλευει εκτος Αθηνων. Στην αιτηση του βαζει σιγουρα τα στοιχεια της εναρξης...Ο ελεγχος πριν την καταβολη της επιδοτησης μπορει να γινει σε διαφορετικη διευθυνση απο αυτη της εναρξης???

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια γρηγορη αναζητηση στα προηγουμενα και δεν βρηκα κατι σχετικο οποτε εχω μια ερωτηση...

 

Καποιος εχει κανει εναρξη την Αθηνα (σε καποια ΔΟΥ)....αλλα δουλευει εκτος Αθηνων. Στην αιτηση του βαζει σιγουρα τα στοιχεια της εναρξης...Ο ελεγχος πριν την καταβολη της επιδοτησης μπορει να γινει σε διαφορετικη διευθυνση απο αυτη της εναρξης???

 

Οχι,από ότι ξέρω γίνεται στην έδρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Η υλοποίηση μπορεί να γίνει και σε διαφορετικό μέρος από την έδρα σου, αλλά πρόσεχε γιατί εκεί μπλέκεται και η εφορία μετά, θα πρέπει να είναι αυτό το μέρος δηλωμένο ως υποκατάστημα

Link to comment
Share on other sites

απο εσπα

 

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την επίσημη ιστοσελίδα για το Εθνικό Στρατηγικό Πλαίσιο Αναφοράς (ΕΣΠΑ) www.espa.gr.

Σε απάντηση του ερωτήματός σας, που αφορά στην Προκήρυξη του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών για την ενίσχυση Επιστημόνων/Ελευθέρων Επαγγελματιών, σας ενημερώνουμε ότι:

Κάθε δαπάνη θα πρέπει να συνοδεύεται από τεκμηρίωση της αναγκαιότητάς της και της συνάφειάς της και της συμβολής της στο προτεινόμενο ολοκληρωμένο επενδυτικό σχέδιο. Εφόσον, υπάρχει επαρκής τεκμηρίωση, μπορεί να εγκριθεί μία τέτοια δαπάνη.

Εάν ένα προϊόν δεν εγκριθεί τότε αφαιρείται από την υποβαλλόμενη πρόταση. Σε περίπτωση, όμως, που ο νέος προϋπολογισμός (κατόπιν της αφαίρεσης του μη εγκεκριμένου προϊόντος) είναι κάτω από τα ελάχιστα όρια του επιχορηγούμενου προϋπολογισμού, τότε η πρόταση απορρίπτεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.