Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που ΔΕΝ αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

sundance

 

Η προσφορά εστάλει με email. Είχε υπογραφή κανονικά και σφραγίδα, τα στοιχεία μου ήταν κανονικά γραμμένα πάνω , όπως και της εταιρείας. Στα τεχνικά χαρακτηριστικά , επειδή είναι όλα Η/Μ δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα στην περιγραφή τους, ετσι δεν είναι???

Για τους υπολογιστές πιστεύω ότι μπορεις να βάλεις σε μια προσφορά σταθερό και Laptop , σε μια άλλη τα περιφερειακά και σε μια άλλη το λογισμικό. Εγώ πάντως έτσι το έχω σκεφτεί , αν μάθω ότι χρειάζεται διαφορετικός τρόπος τότε θα το αλλάξω... Έτσι και αλλιώς δεν θα την κάνουμε και άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 224
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τους υπολογιστές πιστεύω ότι μπορεις να βάλεις σε μια προσφορά σταθερό και Laptop , σε μια άλλη τα περιφερειακά και σε μια άλλη το λογισμικό.

 

Μα μία προσφορά δεν πρέπει να κάνουμε???? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ηχεία για υπολογιστή θα επιτρέπουν

 

Στο SOFTWARE τα στατικά αναφέρονται με το CAE ετσι;Πως λέμε FEA/CAE...Εχει καμμια πλάκα να μη μπορείς να βαλεις μεσα στατικά

 

ανήκουν στο ειδικό λογισμικό

Link to comment
Share on other sites

ανήκουν στο ειδικό λογισμικό

 

παραρτημα δ σελ1

 

 

"""• Ειδικές εφαρμογές επιλέξιμων επαγγελμάτων συναφών με το

αντικείμενο εργασιών """

 

δεν το ειχα δει

Link to comment
Share on other sites

Μα μία προσφορά δεν πρέπει να κάνουμε???? :confused:

 

Πιστεύω ότι καλό είναι να έχεις ξεχωριστές προσφορές για κάθε κατηγορία ....

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω παρακολουθήσει διεξοδικά το θέμα θέτω τους ακόλουθους προβληματισμούς:

1. Τίθεται ένα χρονικό όριο (νομίζω 1-1-2006) για την έναρξη επαγγέλματος, δηλαδή αυτό που έχει κάνει έναρξη πριν από αυτή την ημερομηνία έχει "κονομίσει" τόσο πολύ που εμπίπτει στο 20% της επιδότησης?

2. Το ΦΠΑ επιβαρύνει αποκλειστικά τον επιδοτούμενο

3. Οι εταιρείες λογισμικού, εξοπλισμού κλπ όπως έχει ήδη επισημανθεί έχουν κάνει αυξήσεις στα προιόντα τους

 

Πιθανόν η επιδότηση για τους νέους συναδέλφους να είναι σημαντική. Η γνώμη που εγώ σχημάτησα είναι ότι αποσκοπείαφενός στην τόνωση της αγοράς με την διοχέτευση ρευστού προς τους προμηθευτές και αφετέρου ενίσχυσης του κράτους μέσω του ΦΠΑ. Να μην μιλήσω για τα παραμάγαζα που σίγουρα θα στηθούν.

Link to comment
Share on other sites

1. Εμπίπτει στο 50% της επιδότησης αντί του 80% που αφορά τους νεότερους επαγγελματίες.

2. Ο ΦΠΑ ποτέ δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη δεδομένου ότι ουσιαστικά σου επιστρέφεται μέσω των περιοδικών δηλώσεων. Γιατί να σε επιδοτήσει για κάτι το οποίο στο επιστρέφει ανά τρίμηνο; Άλλωστε κατά την εκκαθάριση του ΦΠΑ στο τέλος του έτους έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις τα πιστωτικά σου υπόλοιπα από την εφορία. Βέβαια κανείς δεν το έχει κάνει μέχρι σήμερα δεδομένου ότι η επιστροφή συνεπάγεται και έλεγχο των βιβλίων.

3. Αυτό δεν είναι και τόσο σίγουρο. Όντως είχε αναρτήσει ένα θέμα κάποιος συνάδελφος αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι η προηγούμενη τιμή του προϊόντος αφορούσε σε χαμηλότερα ποιοτικά ή ποσοτικά χαρακτηριστικά.

 

Τέλος όσον αφορά τα τελευταία σου σχόλια έχω να πω ότι πάντα έτσι γίνονταν με τα προγράμματα επιδότησης.

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά εστάλει με email. Είχε υπογραφή κανονικά και σφραγίδα, τα στοιχεία μου ήταν κανονικά γραμμένα πάνω , όπως και της εταιρείας.

 

φανταζομαι σκαναρισμενη για να εχει υπογραφη και σφραγιδα (και οχι σε ηλεκτρονικη φορμα),σωστα?

 

παντως στην tol απ οτι καταλαβα απο τη φορμα,ζηταει φυσικη διευθυνση για να σταλει

ΔΕΣ ΕΔΩ

 

http://www.tol.com.gr/products/espa2007_2013.htm

 

ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΝ e-mail.

Link to comment
Share on other sites

στην τραπεζα θα παμε να καταθεσουμε τα δικαιολογητικα εφοσομ κανουμε την αιτηση ηλεκτρονικα, σωστα? τι δικαιολογητικα θα παμε? μηπως ειναι αυτα που λεει στο παραρτημα ζ "τυπικα δικολογητικα που προσκομιζονται κατα τον ελεγχο υλοποιησησ της προτασης και την εκταμιευση της δημοσιας επιχορηγησης? τις προσφορες εκτος απο ηλεκτρονικα δεν θα πρεπει να τις καταθεσουμε και σε εντυπη μορφη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.