Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχεδίαση και προμέτρηση σιδηρού οπλισμού


gvarth

Recommended Posts

gvarth, φοβερή δουλειά. Μπράβο και ευχαριστούμε.

Θα πρότεινα να βάλεις και ονομασία του κάθε οπλισμού, άνω, κάτω, παρειά κλπ

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

 

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια . Μου δίνουν κουράγιο και συνεχίζω .

 

Θα πρότεινα να βάλεις και ονομασία του κάθε οπλισμού, άνω, κάτω, παρειά κλπ

 

Πάνω σε αυτό δουλεύω . Σε πρόλαβα ... ;)

 

Μέσα στο Σαββατοκύριακο μπορεί να το έχω ανεβάσει. Stay On line ...

Link to comment
Share on other sites

1000 merci

 

δε μου χρειάζεται άμεσα,

αλλά είμαι σίγουρη πως κάποια στιγμή θα εκούσια ή ακούσια θα το χρησιμοποιήσω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ.

 

Ετοιμάζω κάποιες βελτιώσεις που σχετίζονται με συγκεκριμένες τυποποιήσεις . Απλά το παλεύω λίγο - λίγο , όποτε οι υποχρεώσεις το επιτρέπουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα ενδιέφερε κανέναν εκ των συναδέλφων να ανεβάσω κάποια δουλίτσα που είχα αναπτύξει για λογαριασμό τεχνικής εταιρείας (και καλοπληρώθηκε ... :confused: ) κατά τα έτη 2002-2004 ;

 

Το όλο project ζητούσε την αυτοματοποιημένη σχεδίαση αναπτυγμάτων σιδηρού οπλισμού (δεν κατάλαβα γιατί δεν τους σχεδίαζε το στατικό τους) μέσα στο Autocad. Οι πληροφορίες για τα γεωμετρικά δεδομένα των οπλισμών βρισκόταν σε ASCII αρχείο (comma delimited) . Αυτές τις μέρες το ξαναθυμήθηκα και το σκαλίζω λίγάκι ώστε τα δεδομένα να υπάρχουν στο Excel και με σχετικά απλή διαδικασία να περνούν στο Autocad . Aν νομίζετε ότι ενδιαφέρει , να ανεβάσω δείγμα και κώδικα.

 

-- UPDATE 3/12/ 2009 --

 

Ανέβηκε νέο συνημμένο το οποίο προσθέτει και πίνακα οπλισμού.

 

Το πρόγραμμα πλέον , με βάση τα δεδομένα που βρίσκονται στο Excel , παράγει αναπτύγματα οπλισμού καθώς και πίνακα μαζί με βάρη συγκεντρωτικά και ανά διάμετρο.

 

Σύντομες οδηγίες χρήσης :

 

Κατεβάστε το ANAPTYGMATA OPLISMOU-2a.zip , αποσυμπιέστε το και αφού διαβάσετε με την δέουσα προσοχή τις συμβουλές που υπάρχουν στο φύλλο εργασίας 'ΟΔΗΓΙΕΣ' του αρχείου ANAPTYGMATA OPLISMOU-1.xls , δεν μένει παρά να ξεκινήσετε τις δοκιμές σας.

Το πρόγραμμα "τρέχει" κάνοντας κλίκ στο κουμπί που βρίσκεται πάνω δεξιά , στο φύλλο 'ΒΑΣΙΚΟ' . Ακολούθως , μεταβαίνοντας στο Autocad και δίνοντας REGEN ή/και ZOOM Extends , θα εμφανιστούν μπροστά σας οι σχεδιαστικές πληροφορίες που ήρθαν από το Excel.

 

Σημείωση : Ανοίγοντας το Excel , θα πρέπει να φροντίσετε να ενεργοποιήσετε τις μακροεντολές.

 

Θυμηθείτε ότι το Excel και το Autocad ΠΡΕΠΕΙ να τρέχουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.

 

Δοκιμάστηκε σε Excel 2003 και Autocad 2006 . Δεν εμφανίστηκε κάποια δυσλειτουργία.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο που θα διαθέσετε.

Ναι καλησπερα σας.Συγχαρητηρια για την ωραια σας δουλεια,και οσο αναφορα τισ οδηγιες που αναφεραται οτι υπαρχουν στο αρχειο δεν βρηκα τιποτα.

Εγω ειμε φοιτητης των Α.Τ.Ε.Υ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ και σκοπευω σε πτυχιακη εργασια προυοπολογισμου καποιου εργου.Γι αυτο αν εχεται την καλοσυνη ανεβαστε τη δουλειτσα που λαναφερεται να παρω μια ιδεα για το θεμα.

Με εκτιμηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Καλώς ήρθες στο Michanikos.

 

Με το καλό το πτυχίο !

 

Αυτό που θέλεις , μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ.

 

Πειραματίσου και τα ξαναλέμε.

 

Οπωσδήποτε , διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες.

 

Φιλικά

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το ανεβάζω στα downloads μήπως και φανεί χρήσιμο σε κάποιον. Επειδή δε, χρησιμοποιώ κυρίως το Intellicad θα έχω έτοιμη προσεχώς και αντίστοιχη έκδοση. Αν ενδιαφέρεται κανείς πείτε μου να την ανεβάσω κι αυτήν.

 

Σίγουρα θα φανεί χρήσιμο. Συγχαρητήρια για τη δουλειά σου και την προσπάθειά σου.

 

Εύχομαι καλή και δημιουργική συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.