Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Kαλησπέρα, γνωρίζει κανείς αν μπορώ αντί για το autocad που έχω δηλώσει α να πάρω κάποιο εναλλακτικό (π.χ. intelicad) και με τα λεφτά που εξοικονομώ να προσθέσω κάποια modules στο σταστικό πρόγραμμα που έχη δηλώσει;

Link to comment
Share on other sites

το Intellicad δίδεται ως βάση για να χρησιμοποιηθεί το strad. Δε ξέρω άμα πωλείται μόνο του. Τώρα εσύ λογικά έχεις δηλώσει:

 

1. AutoCAD τιμή 1500 (παράδειγμα)

2. STRAD τιμή 2500 (παράδειγμα)

 

και θέλεις να πάρεις

1. IntelliCAD τιμή 1200 (παράδειγμα)

2. STRAD+add ons τιμή 2800 (παράδειγμα)

 

Τα add ons είναι εκτός της πρότασης σου. Άρα δεν δικαιούσαι λεφτά.

 

Λύση:

Σου τιμολογούν:

1. IntelliCAD τιμή 1500

2. STRAD+add ons τιμή 2500

 

Με κάθε επιφύλαξη. Εγώ αυτό βλέπω ως λύση.

Link to comment
Share on other sites

βασικά το statics έχω πάρει και έλεγα τα λεφτά που θα εξοικονομήσω από το autocad να τα χρησημοποιήσω για να προσθέσω και μεταλλικά. Απλά από το ΕΣΠΑ λένε ότι αλλαγές γίνονται ανάμεσα σε ισοδύναμα προγράμματα και μάλλον όλα τα σχεδοαστικά θα θεωρούνται υποδεέστερα του autocad.

Eυχαριστώ πάντως για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

καθ'ότι η μισή παραγγελία μου είναι απο το εξωτερικό θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

α) γνωρίζει κανένας τι συμβαίνει εάν η ισοτιμία έχει αλλάξει και το τελικό ποσό ανέρχεται-επικίνδυνα πλέον-κοντά στις 5000 Ε τί γίνεται?

 

β)επειδή το προιόν είναι από το εξωτερικό γνωρίζω πως δεν δικαιούμαι κάποια επιστροφή Φ.Π.Α. όπως επίσης και ότι δεν μπορoύσα να διαχωρίσω κάποια τιμή στην αίτησή μου (εννοώ ΜΕ η ΧΩΡΙΣ Φ.Π.Α.)-για αυτό και έβαλα όλο το ποσό. Τώρα όμως είδα ότι είχα συμπεριλάβει στο ποσό αυτό και τα μεταφορικά (70$) όπως και το wire transfer fee (20$). Τα δύο αυτά ποσά μπορούν να συμπεριληφθούν στο ποσό της αίτησης ή θα πρέπει να τα καλύψω με το υπόλοιπο της αίτησης με τι αγορές εσωτερικού?

 

γ) τελευταίο ερώτημα και συγνώμη αν σας κούρασα...σχετικά με το θέμα των 1500Ε, γνωρίζει κανένας αν το wire transfer fee (τραπεζικό έμβασμα αν καταλαβαίνω σωστά) καλύπτει τα περι κατάθεσης σε τράπεζα για ποσά άνω των 1500 Ε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση (ξανά) και από εμένα γιατί από το τηλέφωνο στο ΕΣΠΑ σε όλα συμφωνούν αλλά στο μειλ απαντάνε με τα λινκς των διευκρινίσεων: Έχοντας δηλώσει το πλήρες πακέτο του Φεσπα (εκτός μεταλλικών) και τελικά αφήνοντας έξω Φεπλα+ενισχύσεις και αντικαθιστώντας τη φέρουσα τοιχοποιία του Φεσπα με το Φεντρα (για το οποίο δεν έχω προτιμολόγιο), θεωρείται αγορά υποδεέστερου λογισμικού;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

καθ'ότι η μισή παραγγελία μου είναι απο το εξωτερικό θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

α) γνωρίζει κανένας τι συμβαίνει εάν η ισοτιμία έχει αλλάξει και το τελικό ποσό ανέρχεται-επικίνδυνα πλέον-κοντά στις 5000 Ε τί γίνεται?

 

β)επειδή το προιόν είναι από το εξωτερικό γνωρίζω πως δεν δικαιούμαι κάποια επιστροφή Φ.Π.Α. όπως επίσης και ότι δεν μπορoύσα να διαχωρίσω κάποια τιμή στην αίτησή μου (εννοώ ΜΕ η ΧΩΡΙΣ Φ.Π.Α.)-για αυτό και έβαλα όλο το ποσό. Τώρα όμως είδα ότι είχα συμπεριλάβει στο ποσό αυτό και τα μεταφορικά (70$) όπως και το wire transfer fee (20$). Τα δύο αυτά ποσά μπορούν να συμπεριληφθούν στο ποσό της αίτησης ή θα πρέπει να τα καλύψω με το υπόλοιπο της αίτησης με τι αγορές εσωτερικού?

 

γ) τελευταίο ερώτημα και συγνώμη αν σας κούρασα...σχετικά με το θέμα των 1500Ε, γνωρίζει κανένας αν το wire transfer fee (τραπεζικό έμβασμα αν καταλαβαίνω σωστά) καλύπτει τα περι κατάθεσης σε τράπεζα για ποσά άνω των 1500 Ε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

καλα δεν λεει οτι πρεπει να αγορασεις μονο απο Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

@twoflower

 

α) Στο τελωνίο θα στο φορολογήσουνε με βάση την τιμή σε ευρώ με την τρέχουσα ισοτιμία. Λογικά αυτή την τιμή θα λάβουν υπ'όψιν κατά τον έλεγχο.

 

β) στο τελωνείο θα σε χρεώσουν με το ΦΠΑ, οπότε λογικά θα σου επιστραφεί σαν να είχες ψωνίσει από την Ελλάδα. Αν δεν το εκτελωνίσεις, δεν μπορείς να το συμπεριλάβεις στο ΕΣΠΑ.

 

γ) Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Mόλις επικοινώνησα τηλεφωνικά με το εσπα και μου είπαν ότι αντί για το autocad μπορώ να πάρω ένα άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα αλλά τα λεφτά της διαφοράς δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για επιπλέον modules στο στατικό.

 

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν δεν θέλετε δυσάρεστες εκπλήξεις υλοποιήστε την επένδυση όπως ήταν αρχικά χωρίς καμία αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

μια ερώτηση, 16/8 είναι η ημερομηνία που θα πρέπει να έχουμε αγοράσει όλο τον εξοπλισμό;

 

η μέχρι τότε θα πρέπει να έχουμε καταθέσει και τα χαρτιά μας στον ΕΦΔ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.