Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Και αυτοί που δε θα ελεγχθούν, πώς και πότε θα εγκριθούν ?

 

Σε ό,τι αφορά τα Serial Numbers, αυτό που γίνεται συνήθως είναι το να σου δίνει ο προμηθευτής ένα τιμολόγιο όπου αναγράφει ότι το ποσό εξοφλήθη, και επιπλέον να δίνει μία χωριστή βεβαίωση στην οποία αναγράφεται ότι τα προϊόντα που αναφέρονται στο τάδε τιμολόγιο έχουν τους εξής S/N.

 

Απ'όσο ξέρω αυτό γίνεται συνήθως στις επιδοτήσεις και πιστεύω ότι αρκεί και για το συγκεκριμένο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ.

 

Εξάλλου οι πιο πολλοί προμηθευτές δεν έχουν τη δυνατότητα (μηχανογραφικά) να ενσωματώσουν τα S/N στα τιμολόγια, και έτσι κι αλλιώς αυτό νομίζω ότι δε ζητείται από την προκήρυξη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο ερωτήσεις:

1) Υπάρχει κάποιος που να του έχουν κόψει κάτι από αυτά που έβαλε για να αγοράσει;

π.χ. Αν έβαλε μία τηλεόραση, του την έχουν κόψει ή αυτό θα γίνει με την κατάθεση των χαρτιών;

2) Αγόρασα από το ηλεκτρονικό κατάστημα της Sony (στην Αμερική) ένα πρόγραμμα και το κατέβασα. Πλήρωσα σε Euro και πλήρωσα και ΦΠΑ 23% κανονικά. Πρέπει να κάνει κάτι άλλο; Έχω το invoice αλλά δεν έχω την βεβαίωση. Πρέπει να τους τη ζητήσω;

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Η επιλεξιμότητα του φυσικού αντικειμένου της πρότασης (είτε κατά το στάδιο της υποβολής είτε κατά την έγκριση και υπαγωγή της πρότασης σε χρηματοδότηση) είναι αποκλειστική ευθύνη του επιτηδευματία.

 

Από τον αρμόδιο Ενδιάμεσο Φορέα Διαχείρισης (Τράπεζα επιλογής του επενδυτή) διενεργείται ο έλεγχος της επιλεξιμότητας και του εύλογου του κόστους των δαπανών κατά την φάση του επιτόπιου ή διοικητικού ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στον έλεγχο θα μου πει η τράπεζα ότι "ξέρεις το PC που αγόρασες εγώ υπολογίζω ότι κοστίζει 1000Ε και όχι 1500Ε που εσύ δήλωσες και αγόρασες";

Link to comment
Share on other sites

Όχι...αλλά θα σου πει για παράδειγμα: Ρε φίλε δεν παίζει το λαπτοπ να κάνει 10,000...

 

Πάντως θα ήθελα και εγώ απάντηση σε αυτό:

 

Υπάρχει κάποιος που να του έχουν κόψει κάτι από αυτά που έβαλε για να αγοράσει;
Link to comment
Share on other sites

Όχι...αλλά θα σου πει για παράδειγμα: Ρε φίλε δεν παίζει το λαπτοπ να κάνει 10,000...

 

Πάντως θα ήθελα και εγώ απάντηση σε αυτό:

 

Και το τιμολόγιο που γράφει ότι το λαπτοπ στοιχίζει 10.000 και συνοδεύεται με το καταθετήριο της τραπέζας δεν τους λέει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και τους λέει: Οργανωμένη κομπίνα ο μάγκας. :P:p

 

Πάντως κι εγώ δεν είμαι σίγουρος...απλά υποθέτω ότι κάτι τέτοιο θα κάνουν...

Πράγματι, πάρα πολλοί έχουν πάρει υπερτιμολογήμένα προϊόντα. Τα μικροποσά δεν φαίνονται, μιας και μικρο-διαφορές στην τιμή υπάρχουν στην αγορά. Αλλά χοντρές διαφορές φαίνονται...βγάζουν μάτια. Κατά πόσο θα κάτσει κάποιος να ασχοληθεί με αυτές δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Τότε ποιο το νόημα της αρχικής έγκρισης της αίτησης ?

 

Αν κάποιος δήλωσε αρχικά μόνο 1 laptop με € 10.000 και εγκρίθηκε, υπάρχει περίπτωση μετά την υλοποίηση να του το απορρίψουνε ?

 

Δε νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

kostas_eng γι' αυτό έχει σημασία η ερώτηση:

 

Υπάρχει κάποιος που να του έχουν κόψει κάτι από αυτά που έβαλε για να αγοράσει;
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.