Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

αν κόβωντας το robot δεν πέφτεις κάτω από το ελάχιστο όριο επιχορήγησης κανένα πρόβλημα. Σε διαφορετική περίπτωση βρες με τα ίδια χρήματα ένα άλλο στατικό πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχεις καταθέσει Ε7 για το 2008 δεν μπορει να έχεις και αντίγραφο αυτού. Οπότε τίποτα...

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Είχα δηλώση στη αρχική πρόταση software αξίας 2.000Ε. Τελικά το αγοράζω από άλλον προμηθευτή στα 1.400Ε. Λέτε να έχω πρόβλημα;

 

Αν το συνολικό ποσό της επένδυσης προ ΦΠΑ δεν πέφτει κάτω από τα 5.000€ δεν έχεις πρόβλημα, διαφορετικά δεν δικαιούσαι επιδότηση.

 

Εννοείται ότι θα επιδοτηθείς για 600€ λιγότερα (-300€ αν είσαι στο 50%, -480€ αν είσαι στο 80%).

Link to comment
Share on other sites

ναι της autodesk ειναι απλως δεν ειναι διαθεσιμο αυτες τις μερες απο τις εταιριες για να το αγορασω και να κοψω τιμολογιο ως τις 16/08

 

Μπορείς να το πάρεις από οποιονδήποτε συνεργάτη της Autodesk.

Eiτε από την Υπολογιστική ( ζήτα τον κ.Σεβερίν)

τηλ. 2106560767

http://www.ypologistiki.gr/robo/robobat1.htm

Είτε από την ΑCE-HELLAS .

Τηλ: 210 6068600 Aθήνα

Tηλ: 2310 438960 Θεσσαλονίκη.

http://www.ace-hellas.gr/products/products_find_new5.asp?view_prod=1&by_index=1&lang=el

 

http://greece.autodesk.com/adsk/servlet/partner/search/results?siteID=13044047&catID=13034773&id=13205300&product=11933041

 

Υποστήριξη θα έχεις μάλλον καλύτερη στην Υπολογιστική γιατί δε ξέρω αν το έμαθε κάποιος στην ΑCE αλλά όχι στο επίπεδο που θα είχες με τον Μαραβέα.

Μάλλον το subscription (επίσημη βοήθεια της Αutodesk) θα σε βοηθήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Έφαγα κι εγώ ένα κόλλημα τώρα...

 

Ζητούν να προσκομίσουμε βεβαίωση έναρξης + μεταβολές. Αυτά τα έχουμε όλοι...βγαίνουν ακριβή αντίγραφα στα ΚΕΠ...ΟΚ.

 

ΟΜΩΣ, για τη μεταβολή των παλαιών ΚΑΔ σε ΚΑΔ-2008 δεν έχω βεβαίωση...την κάναμε ηλεκτρονικά. Πρέπει να περάσω από εφορία; Τι κάνατε οι υπόλοιποι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα από εφορία και την πήρα.

Η φορολογική ενημερότητα που κατεβάζουμε από το site της ΓΓΠΣ μετράει κανονικά; Στην ανακοίνωση λέει ότι πρέπει να είναι πρωτότυπα αντίγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Για φορολογική και ασφαλιστική το μπερδεύουν το θέμα χωρίς λόγο.

 

Ασφαλιστική θα δώσω βεβαιώσεις straight from ΤΣΜΕΔΕ.

 

Φορολογική πάντα πάω στα ΚΕΠ και παίρνω...πάλι το ίδιο θα κάνω...αν και σήμερα κοίταξα ότι μπορώ να την πάρω και μέσω taxisnet...Πιστεύω ότι με όποιον τρόπο και να την πάρεις το ίδιο είναι.

 

Εφορία δεν θέλω να πάω...πάλι. Αλλά απ'ότι λες θα χρειαστεί ...

 

Τhanks

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε κανείς το εγχειρίδιο υποβολής για το αίτημα ελέγχου? Το έχουν ανεβάσει στις πληροφορίες στο ΜΟΔ και στο link http://www.ependyseis.gr/sub/epag/odigies.htm

Από ότι είδα δεν είναι και πολύ σύντομη διαδικασία.

 

Το ξέρω ότι είναι καλοκαίρι και δεν είναι εύκολο, αλλά θα συμβούλευα όσους ολοκλήρωσαν την επένδυση να μην το αφήσουν τελευταία στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

ναι της autodesk ειναι απλως δεν ειναι διαθεσιμο αυτες τις μερες απο τις εταιριες για να το αγορασω και να κοψω τιμολογιο ως τις 16/08

Δεν μπορουν να σου κόψουν τιμολογιο με σημερινες ημερομηνίες για να'σαι καλυμενος με το εσπα και ας το παρεις οταν έρθει?

 

Εγω εχω παρει τα περισσοτερα πραγματα αλλα θα ήθελα στη θεση καποιου τεχνολογικου εξοπλισμου που ειχα συμπεριλαβει αρχικα (γεωδαιτκο σταθμό) να παρω ενα λογισμικο. Θα μου πειτε τωρα το θυμηθηκες? Δυστυχώς μέσα σε ενα χρόνο αλλαξαν οι ανάγκες μου κ τωρα χρειάζομαι περισσότερο ενα λογισμικό παρα το γεωδαιτικό σταθμο. Εκανα ερωτημα για το αν θα επιχορηγηθεί μια τετοια αλλαγη αλλά το βλεπω χλωμό... Τι λετε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

ΟΜΩΣ, για τη μεταβολή των παλαιών ΚΑΔ σε ΚΑΔ-2008 δεν έχω βεβαίωση...την κάναμε ηλεκτρονικά. Πρέπει να περάσω από εφορία; Τι κάνατε οι υπόλοιποι;

 

Σειρά,εγώ πήγα εδώ και πήρα ηλεκτρονικά βεβαίωση υποβολής αλλαγής ΚΑΔ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουν να σου κόψουν τιμολογιο με σημερινες ημερομηνίες για να'σαι καλυμενος με το εσπα και ας το παρεις οταν έρθει?

 

 

 

Δυστυχως δεν το κάνουν αυτο και δυστυχως δεν καταφερνω να το βρω πουθενα το robot σε καμια απο τις δυο εταιρίες (ο προμηθευτής μου ηταν η ace αρχικα).Τωρα το πρόβλημα μου ειναι οτι πέφτω συνολικα απο τα 10000 (απο τα οποία θα έπαιρνα τα 8000) που ειχα βαλει στα 6000. Το ποσο που επιχορηγειται πρεπει να ειναι τα 5000 δηλ το 80% ,η το ποσο που θα δηλωσεις συνολικά να ειναι 5000? Και αν παραλείψω ένα αντικείμενο σίγουρα δε θα έχω πρόβλημα να πάρω τα χρήματα?

 

Παιρνω και στο espa απο τη δευτέρα και δεν το σηκώνει κανεις.....!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.