Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

απο το ικα απλα θα φανει οτι δεν εχεις εργαζομενους, παντως αν παει καποιος να βγαλει στο ικα μια ασφαλιστικη ενημεροτητα, χρειαζεται και φωτοτυπια της εναρξης στην εφορια και καθε μεταβολη.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται ο προμηθευτής να κόψει αθεώρητη απόδειξη με τα ποσά των τιμιλογίων που εισέπραξε απο μας;

Link to comment
Share on other sites

απο το ικα απλα θα φανει οτι δεν εχεις εργαζομενους, παντως αν παει καποιος να βγαλει στο ικα μια ασφαλιστικη ενημεροτητα, χρειαζεται και φωτοτυπια της εναρξης στην εφορια και καθε μεταβολη.

 

Δεν ξέρω άν κάθε ΙΚΑ ανα την Ελλάδα έχει διαφορετική πολιτική στην απόδοση ενημερότητας, αλλά το ΙΚΑ ΧΑΝΙΩΝ για παράδειγμα στο οποίο εξυπηρετούμαι εγώ, δεν απαιτεί τέτοιο πράγμα (έναρξη & μεταβολές), έχω πάρει ασφ.ενημερότητα 3-4 φορές μόνο με τα στοιχεία μου και το ΑΦΜ μου... και επίσης δεν θα φανεί μόνο αν έχεις εργαζόμενεους, αναφέρει άν έχεις οικονομικές εκρεμότητες ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

και στο ικα οδού κεφαλληνίας (κυψέλη) δεν χρειάστηκε η έναρξη. μου ζήτησαν μόνο κάτι για να επιβεβαιώσουν την διεύθυνση μου.

Link to comment
Share on other sites

@castor_troy. αν σου πω οτι στην ιδια εφορια μου ζητησαν προσφατα την εναρξη αλλιως δεν μου διναν ασφαλιστικη ενημεροτητα οτι δεν χρωσταω στο ικα, για την επιδοτηση του οαεδ.

 

πηγα σε ενα μαγαζι στην στουρναρη να παραγγειλω τα πραγματα και μου λεει ο τυπος οτι δεν μπορει να αγορασει τα πραγματα λογω ελλειψης ρευστου, και να του δωσω μπροστα τα λεφτα. καλα δεν μπορει να αγορασει με πιστωτικο ενα λαπτοπ ενα πολυμηχανημα και το autocad και να του τα εξοφλησω μολις τα παρω? για το autocad θα καταθεσω τα λεφτα στην τραπεζα. η καταθεση θα γινει πριν το παρω στα χερια μου? η θα μου πει οτι το πηρε και να παω να κανω καταθεση? ενταξει δεν λεω οτι ο τυπος θα παει να κανει καμια λαμογια αλλα ενταξει δεν τον ξερω και απο χθες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

ξέρετε πότε και που θα υποβάλλουμε αίτημα ελέγχου για την υλοποίηση του προγράμματος?

 

Εχω υποβάλλει αίτηση και έχει εγκριθεί σχετικά με το επενδυτικο πρόγραμμα

για την ενίσχυση επιστημόνων - ελευθέρων επαγγελματιών.

Εχω ήδη κάνει τις αγορές και θέλω να υποβάλω ηλεκτρονικά αίτημα ελέγχου, όπως λέει η προκήρυξη. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

Η προκήρυξη αναφέρει: "Ο δικαιούχος δύναται να υποβάλλει αίτημα ελέγχου μόνο μετά το πέρας της περιόδου υλοποίησης και εντός περιόδου (1) μηνός. "

Απο πότε μετράει το πέρας της περιόδου υλοποίησης, απο την στιγμή που έκανα και την τελευταία αγορά (για εμένα 01/07/2010) ή απο τις 16/08/2010 (4 μήνες δηλαδή μετά την ημερομηνία έγκρισης του προγράμματος?)

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδευσα..

Link to comment
Share on other sites

Η περίοδος υλοποίησης είναι για όλους μας έως και τις 16/08, οπότε από 16/08 μέχρι και 16/09 πρέπει ο υποψήφιος λαμβάνων την επιδότηση να προχωρήσει σε αίτημα ελέγχου μέσα από το ηλεκτρονικό σύστημα.

 

Συνοδευτικό / διευκρινιστικό ερώτημα που αφορά τα παραστατικά που κόβονται. Πρέπει να αναγράφεται πάνω σε αυτά λοιπόν ο σειριακός αριθμός της συσκευής που αγοράστηκε (plotter / laptop κλπ) ή διαπιστώνεται το ταυτόσημο της περιγραφής και η αντιστοιχία με τα παραστατικά κατά τον επιτόπιο έλεγχο από το ICAP (στις περιπτώσεις που αυτός θα πραγματοποιηθεί);

Link to comment
Share on other sites

Τη φορολογική ενημερότητα μπορείτε να την πάρετε και ηλεκτρονικά από το http://www.gsis.gr αν έχετε κωδικούς. Κάνει μια μέρα για να δημιουργηθεί αλλά γλιτώνεις πολύ ταλαιπωρία.

 

Ευχαριστώ τον RTouris

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.