Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

1. Απο τη διαδυτιακή διεύθυνση http://www.ependyseis.gr/sub/epag/forma-ypovolis.htm κάνουμε download του συμπιεσμένου αρχείου της φόρμας υποβολής έκδοσης 1.5 και το αποσυμπιέζουμε με μια εφαρμογή αποσυμπίεσης(π.χ. 7zip)

2. Το αρχείο που προκύπτει ονομάζεται "Elep_v1_5_021009" και έχει κατάληξη hta. Η παραπανω φορμα έχει τους ΚΑΔ πλήρεις και όχι τους γενικούς..Επομένως όποιος δεν το έχει στειλει ακομη καλό θα είναι να διαλέξει από εδώ και πέρα τον ΑΚΡΙΒΗ ΚΑΔ που έχει στην εφορία και τελειλωνει ΟΡΙΣΤΙΚΑ και το θέμα με τους ΚΑΔ που ταλαιπώρισαν πάρα πολλούς και τζάμπα το τρέξιμο και το αγχος αν είμαστε επιλέξιμοι ή οχι..

Καλή επιτυχία σε όσους έκαναν και θα κάνουν την αίτηση..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε niktopo για την ετοιμότητά σου.

 

Βάση της νέας εκδοσης 1.5 της φόρμας υποβολής εχουν γίνει οι εξής αλλαγές στον οδηγό της 1ης σελίδας του νήματος:

 

Γ3:

Ήταν:

3.[1,2]Συμπληρώνουμε τα φορολογικά μας στοιχεία,1η και τρέχουσα έναρξη,είδος βιβλίων,στοιχεία έδρας κλπ.Στο πεδίο του ΚΑΔ επιλέγουμε 71.12.1(71.11 για αρχιτέκτονες)

 

Έγινε:

3.[1,2]Συμπληρώνουμε τα φορολογικά μας στοιχεία,1η και τρέχουσα έναρξη,είδος βιβλίων,στοιχεία έδρας κλπ.Στο πεδίο του ΚΑΔ

επιλέγουμε τον 8-ψήφιο κωδικό με τον οποίο βάση της καταλληλότητάς του ( που έχουμε ερευνήσει όπως στο χωρίο Β8 ) θα συμμετέχουμε στο πρόγραμμα.

 

Aπο τις συχνές ερωτήσεις της ίδιας επίσημης ιστοσελίδας που ανακοινώνεται η νέα έκδοση της φόρμας υποβολής 1.5:

Προστίθεται στο χωρίο Γ3 το:

-Ειδικά για το πεδίο "Ημερομηνία τρέχουσας έναρξης" η 06/10/09 επίσημη πρηροφόρηση υποδεικνύει:"Εφόσον δεν είχε γίνει

παύση της δραστηριότητας μετά την πρώτη έναρξη, συμπληρώστε το πεδίο με την ημερομηνία πρώτης έναρξης."

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που είχατε κατεβάσει την φόρμα υποβολής έκδοσης 1.2 ή την 1.3 ή την 1.4, δεν είναι απαραίτητο να κατεβάσετε και να συμπληρώσετε την τελευταία έκδοση εκτός και εάν:

 

 

  1. Το επιλέξιμα ποσό είναι μικρότερο από το συνολικό ποσό στη κατηγορία δαπάνης 3 - Εξειδικευμένος Τεχνολογικός Εξοπλισμός

 

τι σημαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον αναφερεται σε καποιο bug που εγω δεν βλεπω να συμβαινει σε οποιαδηποτε εκδοση,αν επιλεξεις κωδικο δαπανης 3-εξειδικευμενο τεχνολογικο εξοπλισμο

Θα το ρωτησουμε τηλεφωνικα μηπως πρεπει να προσεχτει κατι

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερωτηση έχω μόνο.

Η δήλωση αντιστοίχησης ΚΑΔ που αναφέρει η προκήρυξη την παίρνουμε απο εφορία η αρκει μια εκτύπωση απο το ΤΑΧΙSnet όπου εχουν δηλωθεί και φαίνονται τα καινούργια ΚΑΔ.

Πείτε μου σας παρακαλώ για έχω μπερδευτεί!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει αυτο?

 

Απο πληροφόρηση εσπα.

Αναφερεται σε τεχνικο προβλημα (bug) που συμβαινει κατω απο τις εξης συνθηκες.

-υπαρχουν δαπανες εξειδικευμενου τεχνολογικου εξοπλισμου.

-ο προυπολογισμος ξεπερνα το μεγιστο

-εκδοσεις 1.2,1.3,1.4

τοτε στον πινακα 8 και στη στηλη εξ.τεχν.εξοπλ.τα επιλεξιμα ποσα ισως να προκυψουν μικροτερα των συνολικων.

 

Στην εκδοση 1.5 διορθωνεται αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε frightnight,

γράφεις στον οδηγό ότι

 

"Καθοριστικό για τους μετέπειτα ελέγχους της επένδυσης είναι το εύλογο της τιμής-χρήσης των προϊόντων”

 

Θα ήθελα να ρωτήσω με ποια έννοια ισχύει αυτό. Θα κρίνει δηλαδή κάποιος από το ΕΣΠΑ αν ο υπολογιστής που θέλω να αγοράσω είναι υπερβολικός για το επάγγελμα μου;

Για παράδειγμα εγώ έλεγα να αγοράσω ένα υπολογιστή με 3500 ευρώ και ένα laptop με 2500 που έχει και κάτι παραπάνω αλλά το κάνω αυτό γιατί :

1. Κάνω και κάποια 3D στην δουλειά μου και μου χρειάζεται ένας καλός υπολογιστής

2. Θέλω να τον κρατήσω όσο περισσότερο γίνεται

3. Είναι με επιδότηση και θα μου κοστίσει λιγότερα

 

Θα έχω πρόβλημα με κάτι τέτοιο?

Με τι κριτήρια θα αξιολογηθεί το εύλογο της τιμής-χρήσης των προϊόντων;

Link to comment
Share on other sites

stathis81 περιμενε 1 λεπτο θα κανω edit

 

 

stathiss81 το ευλογο τιμης των προιοντων αναφερεται επι λεξη μεσα στη προκύρηξη.Δεν εχει σημασια δηλαδη η τιμη του προιοντος αρκει αυτη να δικαιολογειται στη περιγραφη της επενδυσης ως απαραιτητη για την επενδυση.Τα 1,2,3 που δινεις π.χ. λυπαμαι αλλα δεν φτανουν για να δικαιολογησεις 6000 προυπολογισμο.Θα στη κοψουν την προταση.Κανε καλυτερη περιγραφη οπου να φαινεται και το ειδος των εργασιων rendering π.χ. η οτι εχεις εξωτερικες παρουσιασεις της δουλειας σου για να δικαιολογησεις το laptop.Nα εισαι προσεκτικος σ'αυτο ,βρες μονος κι αλλους λογους και πιο πειστικούς.......Τα κριτηρια προφανως ειναι η αναγκαιοτητα,η οτι ειναι κομβικα για τη δουλεια σου κλπ.

 

ΟΔΗΓΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ 31.08.09 7.παράγραφος 2 σελ.26------(ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΟΔΗΓΟΣ)

 

"""2. O δικαιούχος της ενίσχυσης έχει την αποκλειστική ευθύνη για την ορθή συμπλήρωση του Ερωτηματολογίου και της Αίτησης.Η ορθότητα των στοιχείων (επιλεξιμότητα δαπανών,νομιμότητα λειτουργίας,εύλογο κόστους ανά δαπάνη,κ.α.)θα επιβεβαιωθούν κατα τον έλεγχο από τα αρμόδια όργανα."""

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω χθες ένα μπράβο για την πολύ καλή δουλειά που έχεις κάνει φτιάχνοντας αυτό τον οδηγό και σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου.

 

Το σημείο που γράφεις από την επίσημη προκήρυξη το έχω δει και εγώ απλά ρώταγα αν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια.

 

Φυσικά και το 1,2,3 δεν είναι λόγοι που θα τους παρουσιάσω στο ΕΣΠΑ είναι όμως η πραγματικότητα. Το ερώτημα είναι πως θα πείσω ότι είναι απαραίτητος ο ακριβός υπολογιστής (των 3000) αφού και με τον υπολογιστή των 1500 μπορώ να κάνω την δουλειά μου.

 

Είναι σαν να προσπαθώ να τους πείσω να πάρω Ferrari και να μου λενε ότι και με το Yugo μπορείς να κάνεις την δουλειά σου :) Το κακό είναι ότι μάλλον θα έχουνε δίκιο αλλά αν ήταν έτσι τότε η Ferrari θα είχε κλείσει..

Link to comment
Share on other sites

απλά ρώταγα αν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια.

 

Είναι απο το ΕΣΠΑ ασαφεις σ'αυτο.Δεν λενε π.χ. πρεπει να πληρουνται οι ταδε 10 οροι για την επιλεξιμοτητα των δαπανων,παρα μονο οτι εμεις εχουμε την προσωπικη ευθυνη.

 

Οποτε το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι η περιγραφη της επενδυσης να ειναι οσο γινεται πιο συγκροτημενη απο ολες τις αποψεις.Το συνολο της κοιταξε (λογικα) να δικαιολογει τις επιμερους δαπανες.

 

Το ερώτημα είναι πως θα πείσω ότι είναι απαραίτητος ο ακριβός υπολογιστής (των 3000) αφού και με τον υπολογιστή των 1500 μπορώ να κάνω την δουλειά μου.

 

Δεν ξερω ,το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι θα ειναι παρακινδυνευμενο 3000 hardware για 1 desktop υπολογιστη.

 

 

Στο Γ8 του οδηγου(του δικου μας) εχει το εξης:

-Eιδικά για το πεδίο "Τεκμηρίωση συμβατότητας με επένδυση" επίσημη πληροφόρηση 21/09/09:Κάθε δαπάνη θα πρέπει να συνοδεύεται από τεκμηρίωση της αναγκαιότητάς της και της συνάφειάς της και της συμβολής της στο προτεινόμενο ολοκληρωμένο επενδυτικό σχέδιο. Εφόσον, υπάρχει επαρκής τεκμηρίωση, μπορεί να εγκριθεί μία τέτοια δαπάνη.Εάν ένα προϊόν δεν εγκριθεί τότε αφαιρείται από την υποβαλλόμενη πρόταση. Σε περίπτωση, όμως, που ο νέος προϋπολογισμός (κατόπιν της αφαίρεσης του μη εγκεκριμένου προϊόντος) είναι κάτω από τα ελάχιστα όρια του επιχορηγούμενου προϋπολογισμού, τότε η πρόταση απορρίπτεται.

 

Γι αυτο προσοχη

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.