Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

@frightnight

Για την πληρότητα του οδηγού και για να λήξει το θέμα με την τρέχουσα έναρξη (που με ταλαιπώρησε αρκετά :) ):

 

2.Τι να συμπληρώσω στο πεδίο ημερομηνία τρέχουσας έναρξης;

 

Εφόσον δεν είχε γίνει παύση της δραστηριότητας μετά την πρώτη έναρξη, συμπληρώστε το πεδίο με την ημερομηνία πρώτης έναρξης.

 

http://www.ependyseis.gr/sub/epag/forma-ypovolis.htm

 

Άκυρο τώρα είδα ότι το πρόσθεσε συνάδελφε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Είμαι Η/Μ και καλύπτω όλες τις προϋποθέσεις του προγράμματος εκτός ίσως από δύο σημεία από ότι κατάλαβα. Αν μπορεί κάποιος θα ήθελα να με βοηθήσει σχετικά με την δυνατότητα μου να ενταχθώ στο πρόγραμμα εφόσον:

1) Απασχολούμαι με εξαρτημένη σχέση εργασίας σε ιδιωτικό φορέα,

2) Είμαι έταιρος σε εταιρία εντελώς άσχετης του επαγγέλματος μου δραστηριότητας.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

stgeo

 

http://www.espa.gr/Greek/News.aspx?newsid=140

 

 

2. Ελεύθερος επαγγελματίας (μηχανικός, γιατρός, κλπ.) και με σχέση μισθωτής εργασίας με κάποιον οργανισμό μπορεί να συμμετάσχει στο πρόγραμμα;

Εφόσον ο επιστήμονας – επαγγελματίας δηλώνει έσοδα από την άσκηση ατομικής δραστηριότητας στο σχετικό πεδίο του Ε1 (ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ) και ικανοποιεί και τους λοιπούς όρους του προγράμματος, όπως αυτοί περιέχονται στην σχετικά Υ.Α. Προκήρυξης και αναλύονται στον Οδηγό Εφαρμογής, μπορεί να συμμετάσχει στο πρόγραμμα.

 

Eλπίζω αυτό να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρώτησα και εγώ στην αττικής και μου τα μασούσανε. Μου είπαν πως θα πάρουν 250-350 ευρώ και δεν ξέρουν αν θα είναι από το κεφάλαιο της επιδότησης ή όχι. Η eurobank πάλι μου είπε πως είναι δωρεάν και μάλλον η αττικής θέλει λεφτά γιατί θα πληρώσει κάποιους συμβούλους για να κάνουν το φάκελο...

Και μια άλλη ερώτηση.

Με ενημέρωσαν από την τράπεζα (eurobank) χθες πως άμα συστεγάζομαι με άλλους μηχανικούς είναι πιθανόν κατά την αυτοψία να με κόψουν από το πρόγραμμα (αν γίνει δεκτή αρχικά η προτασή μου για το 80%, κάτω από 5ετία). Και να το σκεφτώ πριν κάνω την πρόταση. Γνωρίζει κανείς κάτι???

 

Η επισημη γραπτη απαντηση που ελαβα μεσω εμαιλ απο τα κεντρικα της Τραπεζας Αττικης:

 

"Η Attica Bank δεν λαμβάνει καμία αμοιβή από τους δυνητικούς και τελικούς δικαιούχους ενισχύσεων των προγραμμάτων «Ενίσχυση επιστημόνων –ελευθέρων επαγγελματιών» και «Ενίσχυση Μικρών και Πολύ Μικρών Επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στους τομείς Μεταποίηση - Τουρισμός - Εμπόριο – Υπηρεσίες» του ΕΣΠΑ 2007 – 2013, σε οποιαδήποτε φάση της διαδικασίας ενίσχυσης."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα σε κατάστημα της Attica Bank την προηγούμενη εβδομάδα (στη Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα στο κατάστημα Εγνατία με Μαρτίου)

και η υπεύθυνη μου απάντησε ότι χρεώνουν 1500 (!!!!)!!!!!!

 

Τελικά τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει αν για κάποιο λόγο κλείσεις το γραφείο (π.χ. δεν παν καλά οι δουλείες και πας υπάλληλος σε μια εταιρία ή διοριστείς στο δημόσιο) ενώ έχεις πάρει επιδότηση; Στη ΚΥΑ αναφέρει ότι πρέπει για 5 χρόνια να μην μεταφέρεις την έδρα αλλά δεν αναφέρει για πόσα χρόνια πρέπει να λειτουργείς σε αυτή την μορφή.

Link to comment
Share on other sites

@giostau

 

Εγω ρωτησα και εδω στο τοπικο υποκαταστημα της Τραπεζας Αττικης (στην Κρητη) και ο υπαλληλος μου ειπε οτι δεν εχουν καμια ενημερωση για χρεωσεις ή κρατησεις απο τη μερια τους για τη συνταξη του φακελου και τον ελεγχο κατοπιν.

Στην περιπτωση που θα εγκριθω, Θα τους ξαναρωτησω πριν τους παω τα δικαιολογητικα. Αν μου δωσουν και παλι την ιδια απαντηση, τοτε με βαση αυτο και την γραπτη απαντηση που μου εστειλαν απο τα κεντρικα τους (οτι δεν υπαρχει καμια επιπλεον κρατηση) ειμαι καλυμμενη οτι δεν προκειται να πληρωσω τιποτα.

Αλλωστε η αμοιβη των Τραπεζων δεν θα γινει αμεσα απο τον φορεα που δινει τις επιδοτησεις αυτες?

Για οποιον θελει παντως να ρωτησει και ο ιδιος, [email protected] ειναι το εμαιλ του αρμοδιου γι αυτο το θεμα τμηματος της Τραπεζας Αττικης στην Αθηνα στα Κεντρικα.

Link to comment
Share on other sites

@Irini

 

Να ενημερώσω τυχών ενδιαφερόμενους...

επικοινώνησα μέσω mail με την τράπεζα Αττικής, και όντως ισχύει αυτό που έγραψε η Irini...

Στο mail που μου απάντησαν, έγραφαν ξεκάθαρα ότι ΔΕΝ παίρνουν καμία προμήθεια, και ότι οι πληροφορίες που μου έδωσε η υπάλληλός τους είναι λάθος!

Οπότε συμφωνώ με τη συνάδελφο από πάνω, ότι εφόσον το έχουμε γραπτώς, είμαστε καλυμμένοι!

 

Τις καλημέρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Αν η προσφορά που έχουμε περιέχει διάφορα πράγματα και κάποιο από αυτά απορριφθεί (ενώ ακόμα είμαστε πάνω από το μίνιμουμ προϋπολισμό) πιστεύετε θα έχει πρόβλημα γενικά κατά τον έλεγχο; Ή καλό θα ήταν να γίνουν χωριστές προσφορές για όλον τον εξοπλισμό;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.