Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Μήπως να απαιτήσουμε από τα ηλεκτρομαγαζα , Plaisio , eshop κτλ , να μας κάνουν και δώρα ανάλογης αξίας με αυτά που κάνανε για να πάρουν τα ψυχουλακια απο το μαθητικό netbook?

 

Μήπως πρέπει να οργανωθούμε? Στο μαθητικό για να πουλήσουν κάτι των 400 και ούτε ευρώ δίνανε σε δώρα άλλα 200. Μήπως πρέπει να απαιτήσουμε όλοι δώρα των 1000 ευρώ που δεν καλύπτονται από τις δαπάνες του ΕΣΠΑ?

 

 

καποιο σχολιο πανω σε αυτο δεν ειδα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα διαβασει ολα στην αρχη αλλα μετα την παραταση τα αφησα. θελω μερικες πληροφορίες για τα κανω την προσπαθεια μου.

 

Σαν πρωτη κινηση ειναι να κανουμε την ηλεκτρονικη υποβολη της αιτησης απο εδω: http://www.ependyseis.gr/sub/epag/forma-ypovolis.htm .

 

Συμπληρωνουμε ολα τα στοιχεια της φορμας και τα αποθηκευουμαι στον υπολογιστη μας μεχρι να τα υποβαλουμε.

Στην φορμα υπαρχει κατι ιδιαιτερο που πρεπει να προσεξουμε; π.χ. Στο επενδυσεις - DE MINIMIS τι βαζουμε;

Στην αναλυση δαπανων π.χ στα προτιμολογια τι βαζουμε στο Α/Α προσφοράς ή προτιμολογίου ή τιμολογίου; αν παρουμε PC με διαφορα κομματια τα γραφουμε ολα ξεχωριστα ή ολα μαζι στα τεχνικα χαρακτηριστικα;

Στο Πίνακας 5. Προτεινόμενη Επένδυση στην Σύντομη Περιγραφή της Επένδυσης τι γραφουμε;

Στις θεσεις απασχολησεις αν εισαι μονο σου τι βάζεις; εναν ή κανενα;κλπ

 

Αφου συμπληρωσουμε ολα τα απαραιτητα στοιχεια πρεπει να γραφτουμε για την εισοδο στο συστημα και να μας δωθει ενασ κωδικος.

 

Μετα τι κανουμε;

πως υποβαλουμε την αιτηση;

αυτο μονο χρειαζεται;

στν τραπεζα πότε πάμε με τα χαρτομάνι;

Link to comment
Share on other sites

Περιγράφονται όλα σε αυτό το τοπικ, αρκει να ξοδεψεις λίγο χρόνο να τα διαβάσεις. Ιδιαίτερα τις 2 πρώτες σελίδες. Δεν έχει νόημα πιστεύω να ξαναγράφουμε τα ίδια. Αν πάλι έχεις απορίες, γράψε στο τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Προσθέσεις...

 

Χωρίο Η.

Μετά τη λήξη προθεσμίας υποβολής των προτάσεων,γίνεται αξιολόγηση τους απο το ΥΠΟΙΟ,σε τρία στάδια.

1.Ταυτοποίση των στοιχείων του υποψήφιου δικαιούχου.

2.Παραδεκτότητα της πρότασης του υποψήφιου δικαιούχου.

3.Έλεγχος με βάση τα κριτήρια αξιολόγησης των οικονομικών στοιχείων του υποψήφιου δικαιούχου.

 

Ελέγχουμε περιοδικά το email επικοινωνίας που έχουμε δώσει στο ΥΠΟΙΟ για τυχόν συμπληρωματικά στοιχεία που θα μας ζητησουν.

 

Χωρίο Θ:

Το ΥΠΟΙΟ μας ενημερώνει για την έγκριση της πρότασης μας με συστημένη ειδοποίηση μεσω ταχυδρομείου και μέσω του email που έχουμε δηλώσει στη πρότασή μας.

 

-----------------

Eπεξηγήσεις για τις παρακάτω διορθώσεις:

Ποια ακριβώς είναι η διαδικασία αν εγκριθεί η προτασή μας και μετά ,είναι ασαφής όπως προκύπτει απο τα άρθρα 11 και 12 της ΚΥΑ.

Όσον αφορά την υλοποίηση της πρότασης, απο το ΕΣΠΑ υπάρχει η εξής πληροφόρηση:

Mετά την έγκριση η υλοποίηση της επένδυσης είναι το πρώτο που κάνει ο δικαιούχος,και οικονομικά προσωρινά βαρύνεται αποκλειστικά αυτός(ακόμη και για τη κρατική δαπάνη),μέχρι να του επιστραφεί το ποσό της κρατικής δαπάνης μετά την ολοκλήρωση των ελέγχων.

Αυτό προκύπτει απο το το άρθρο 10 της ΚΥΑ παράγραφος 4:

"""Ο δικαιούχος της ενίσχυσης δεσμεύεται για την υλοποίηση του φυσικού και οικονομικού αντικείμενου που έχει περιγράψει στην πρόταση που έχει υποβάλλει. """

 

Eπαληθεύστε το κι εσείς αυτό γιατί όπως καταλαβαίνετε εχει να κάνει με τον οικονομικό προγραμματισμό του καθενός.

 

Bάση αυτών κανω τις εξής διορθώσεις στον οδηγό:

Απο το Β4 αφαιρείται η πρόταση "Αυτό το ποσό θα πρέπει να το έχουμε συγκεντρώσει τον καιρό της υλοποίησης της πρότασης.".

Στο Β5 προστίθεται:"Οικονομικά το σύνολο της επένδυσης αρχικά βαρύνει εμάς μέχρι την κρατική επιχορήγηση μετα την ολοκλήρωση των ελέγχων"

Απο το Ε,παράδειγμα 2 αφαιρείται η φράση "στην ίδια συμμετοχή".

 

Επεξηγήσεις συνέχεια:

Σχόλιο δικό μου που προκύπτει και απο ερωτήσεις που έκανα στο ΕΣΠΑ:

Aπο τα άρθρα 11 και 12 της ΚΥΑ φαίνεται η άμεση εμπλοκή που έχουν οι τράπεζες σε όλη τη διαδικασία μετά τη φάση της έγκρισης ,και οτι γίνεται θα γίνεται σε συννενόηση με τους ΕΦΔ.Προφανώς ο τρόπος υλοποίησης των επενδύσεων που επιλέχτηκε είναι για να κόψουν δάνεια οι τράπεζες.

Δηλαδή να πάρω εγώ δάνειο απο τη τραπεζα για μια επένδυση που στο τέλος τον τελευταιο λόγο για την κρατική επιχορήγηση αυτης τον έχει η ίδια η τράπεζα!Δεν πάμε καθόλου καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:Έχω μαζέψει τις προσφορές και θα αρχίσω να συντάσσω την αίτηση,ωστόσο δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα με τράπεζα!Συνεργάζομαι με κάποιες που υπάρχουν στον κατάλογο ωστόσο δεν μπορώ να βρω τί πρέπει να κάνω...Θα μπορούσε να μου πει κάποις ή να με παραπέμψει κάπου?

Link to comment
Share on other sites

Στο προτιμολόγιο που μας δίνουν με την προσφορά, πρέπει να αναγράφεται και το δικό μας ΑΦΜ;

 

Ρωτάω επειδή ένας από τους προμηθευτές που επικοινώνησα για προσφορά μου ζήτησε το ΑΦΜ και την ΔΟΥ μου και είπε ότι χωρίς αυτό δεν είναι έγκυρη η προσφορά. Οι υπόλοιποι δεν μου τα ζητήσανε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μόλις έμαθα, μετά από ερώτηση μου στα γνωστά τηλέφωνα του έσπα, ότι το ΦΠΑ, δεν επιστρέφεται, όπως γίνεται συνήθως όταν κόβουμε τιμολόγιο εξόδων, επειδή είναι επιδοτούμενες αγορές. μήπως γνωρίζεται κάτι περισσότερο? Μήπως παρανόησα?

Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΠΑ δεν ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ...Αλλά από τη στιγμή που θα τον επιβαρυνθούμε δεν καταλαβαίνω γιατί δεν επιστρέφεται!Πάντως δεν το διάβασα πουθενά αυτό,μήπως ο υπάλληλος που σε εξυπηρέτησε εννοούσε ότι δεν δίνεται επειδή είναι επιδοτούμενες?Πρώτη φορά το ακούω,ας πει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:Έχω μαζέψει τις προσφορές και θα αρχίσω να συντάσσω την αίτηση,ωστόσο δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα με τράπεζα!Συνεργάζομαι με κάποιες που υπάρχουν στον κατάλογο ωστόσο δεν μπορώ να βρω τί πρέπει να κάνω...Θα μπορούσε να μου πει κάποις ή να με παραπέμψει κάπου?

 

Απλά δηλώνεις την τράπεζα που θα συνεργαστείς. Αν εγκριθεί η επενδυσή σου θα στείλουν τα χαρτιά στην συγκεκριμένη τράπεζα και θα σε πάρουν τηλέφωνο. Τους ρώτησα και δε χρειάζεται καμιά προεργασία, εκτός και αν πάρεις δάνειο για να την υλοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.