Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κομπίνα μηχανικών στη Λάρισα.


netmin909

Recommended Posts

κανείς δεν έχει φυσική ροπή προς την παρανομία. Η ανάγκη ή η απληστία ωθούν κάποιους στην παρανομία, ανάλογα το θάρρος ή την απελπισία τους.

 

Και οι Έλληνες σαν μετανάστες στο Αμέρικα το 1900 είχαν γεμίσει τις φυλακές. Και οι Αλβανοί το 1990 στην Ελλάδα το ίδιο. Η πείνα ήταν μεγάλη βλέπετε.

 

Τώρα αν δεν υπάρχουν ελεγκτικοί μηχανισμοί, όποιος μπορεί και τα βρίσκει με τον εαυτό του στον καθρεπτη, θα την κάνει τη διαολιά.

 

Διαφθορά υπάρχει σε όλες τις χώρες του πλανήτη, και στις "δυτικές". Όταν το μπαλάτζο είναι συμφέρον προς την παρανομία (rewards versus risks) όπως Ελλάντα, την ψιλοκάνουμε ολοι την κουτσουκέλα μας, άλλος λίγο άλλος πολύ. Αν ήταν Ελβετία το κλίμα, θα καθόμασταν ήσυχοι.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα, όχι μόνο από την είδηση αλλά και από την οπτική γωνία που βλέπουν την είδηση όσοι συνάδελφοι συμμετείχαν στη συζήτηση έως τώρα.

 

Οι περισσότεροι ασχολήθηκαν με τις ευθύνες της πάντα "κακής" πολεοδομίας, ανεξάρτητα αν αυτή είναι νομαρχιακή υπηρεσία ή του δήμου, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση. Οι περισσότεροι σχολίασαν την αδυναμία ελέγχου της πολεοδομίας λες και η είδηση δεν προήλθε από αυτόν τον έλεγχο.

 

Δεν γνωρίζουμε λεπτομέρειες για το θέμα και, κυρίως, για τον τρόπο με τον οποίο γινόταν η αντικατάσταση του σωστού τδ με το παραποιημένο, δηλαδή 1) αν τα παραποιημένα συντάσσονταν από μηχανικό ή από άσχετο, 2) αν η αντικατάσταση γινόταν από μηχανικό ή από άσχετο, 3) αν υπήρχε οργανωμένο κύκλωμα, όπως τα γνωστά, και έσπασε ένας κρίκος κ.α.

 

Αλλά από το γεγονός της διαπίστωσης της κομπίνας μέχρι το να "καταγγέλουμε" τον έλεγχο, που κανένας μας δεν θέλει, ως την αιτία που τη δημιούργησε, η απόσταση είναι μεγάλη. Όσοι μη μηχανικοί διαβάζουν αυτό το θέμα, βγάζουν, μέχρι τώρα, το συμπέρασμα ότι η απάτη και η κομπίνα είναι κάτι συνηθισμένο στο χώρο μας και διαμαρτυρόμαστε, μόνο, γιατί αποκαλύπτονται μερικές από αυτές.

 

Εγώ, δεν αποδέχομαι αυτό το συμπέρασμα και διαφωνώ τελείως με τη συγκεκριμένη λογική.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και συμφωνούμε συνάδελφε BaBiNos.

 

Ο ρόλος του Μηχανικού στην κοινωνία είναι πολύ σημαντικός, και τα πιο σημαντικά στοιχεία του πρέπει να

είναι η ηθική ακεραιότητα, η πνευματική του συγκρότηση και η επαγγελματική του ευσυνειδησία.

 

Φυσικά και δεν αναφέρεται σε σένα το σχόλιο μου (ή μάλλον το "μη σχόλιό" μου) περί καταλοίπων και

συνδρόμων, αλλά στην δημοσίευση #18.

 

Όπως βλέπεις συνάδελφε panos δεν επεκτάθηκα. Τελικά είμαι πολύ καλό παιδί.:lol:

 

Αλλά από το γεγονός της διαπίστωσης της κομπίνας μέχρι το να "καταγγέλουμε" τον έλεγχο, που κανένας μας δεν θέλει, ως την αιτία που τη δημιούργησε, η απόσταση είναι μεγάλη.
Ποιος κατήγγειλε τον έλεγχο ως την αιτία της απάτης;

 

Όσοι μη μηχανικοί διαβάζουν αυτό το θέμα, βγάζουν, μέχρι τώρα, το συμπέρασμα ότι η απάτη και η κομπίνα είναι κάτι συνηθισμένο στο χώρο μας και διαμαρτυρόμαστε, μόνο, γιατί αποκαλύπτονται μερικές από αυτές.
Διαφωνώ. Κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε για την αποκάλυψη της απάτης.

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν υποστήριξε κανείς ότι φταίει ο ελεγκτής και όχι ο μηχανικός.

Αντιθέτως, τονίστηκε επανειλημμένως ότι φταίει ο μηχανικός.

Απλώς, επισημάνθηκαν και οι ευθύνες της πολεοδομίας.

 

Σύμφωνα με το σχόλιο #10 του συναδέλφου erling, η παραποίηση του τοπογραφικού γινόταν μετά

τον προέλεγχο του.

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο περί καταλοίπων και συνδρόμων, αν αναφέρεται σε εμένα, το αντιπαρέρχομαι γιατί θέλω να πιστεύω ότι απλά δεν έγινε αντιληπτή η θέση μου.

ουδε μία σχέση με σένα, μιλάω για όλους μας

Όσοι μη μηχανικοί διαβάζουν αυτό το θέμα, βγάζουν, μέχρι τώρα, το συμπέρασμα ότι η απάτη και η κομπίνα είναι κάτι συνηθισμένο στο χώρο μας και διαμαρτυρόμαστε, μόνο, γιατί αποκαλύπτονται μερικές από αυτές.

να βγουν κι'αλλες, ναι ειναι κανόνας η απάτη στο επαγγελμά μας

Link to comment
Share on other sites

makap η απάτη και η κομπίνα είναι κάτι συνηθισμένο στο χώρο μας αυτό ναι. Αλλά ταυτόχρονα διαμαρτυρόμαστε να σταματήσει αυτό γιατί μόνο κακό κάνει στο επάγγελμα.

chilon το ήξερα και απο πριν!

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω πως η ανακάλυψη της κομπίνας ήταν τυχαίο γεγονός. Και πως δεν θα υπήρχε τρόπος να ανακαλυφθεί αλλιώς.

 

rigid_joint, σε ποια σημεία είναι κανόνας η απάτη στο επάγγελμά μας?

Προσδιόρισε τι εννοείς απάτη σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν προσδιορίζω τίποτα, βγες έξω από το μπαλκόνι σου και δες

κανείς δεν έχει φυσική ροπή προς την παρανομία.

τώρα πλέον ναι, είναι στο dna, το 4000π.Χ. μπορεί όχι

Link to comment
Share on other sites

Το άσχημο δεν σημαίνει και απάτη.

Και να βάλω και τον ορισμό της απάτης.

απάτη η [apáti] O30 : 1.ενσυνείδητη παραποίηση της αλήθειας, που στηρίζεται στην εμπιστοσύνη και στην ευπιστία των άλλων και αποβλέπει σε οικονομικά κυρίως οφέλη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.