Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κομπίνα μηχανικών στη Λάρισα.


netmin909

Recommended Posts

αν ισχύει η τελευταία ενημέρωση για την υπόθεση (αν και πιστεύω ότι από το πραγματικό γεγονός μέχρι την ενημέρωση γενικώς υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορούν να διαστρεβλώσουν την αλήθεια), όπως και να χει, προσωπικά σε όσο δύσκολη οικονομική κατάσταση να ήμουν δεν θα μπορούσα να λάβω μέρος σε κάτι τέτοιο, πέραν του ότι δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ και μόνο στην ιδέα να με πιάσουν (εγωιστικό μα έτσι είναι), όσα και να ήταν τα χρήματα, θα προτιμούσα να βρώ μια άλλη δουλειά από το να μπλεχτώ σε μια τέτοια υπόθεση, έστω και άσχετη με το αντικείμενο και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Τα πράγματα γίνονται περίπλοκα όταν τα κάνουμε εμείς περίπλοκα.

Φυσικά ισχύει ότι οι άνθρωποι διαφέρουν, κάποιος άλλος θα μπορούσε να κοιμηθεί ή να τον είχαν πείσει ότι μπορεί να κοιμάται ήσυχος. Δεν ξέρω.. απλά πρέπει να έχουμε ένα φρένο όταν πάνε να πάρουν τα μυαλά μας αέρα, (ιδιοκτήτες, μηχανικοί, υπάλληλοι κλπ κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

Ως αναφορά τους συναδέλφους είτε νέοι είτε παλαιοί , το αδίκημα είναι αδίκημα και μάλιστα μετά δόλου. Η ράβδος πρέπει να πίπτει με την ίδια δύναμη και στο νεανικό αλλά και στο γέρικο χέρι αφού δικαιοσύνη δύο ταχυτήτων δεν υπάρχει και δεν θα πρέπει να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία του Δήμου Λάρισας έχει τμήμα GIS, οπότε κάποια στιγμή πιστεύω θα το ανακάλυπταν με την ενημέρωση του χάρτη της πόλης με διάφορα θεματικά ίσως στοιχεία.

 

@spy1551 στο #44 παρ.1

μήπως γνωρίζεις ετσι απλά για την ιστορία, πως το ανακάλυψε διοικητικός υπάλληλος που δεν βλέπει ούτε τρένο, εκτός εάν εννοείς με το χρώμα της σφραγίδας, που αναφέρεις παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά σε όσο δύσκολη οικονομική κατάσταση να ήμουν δεν θα μπορούσα να λάβω μέρος σε κάτι τέτοιο, πέραν του ότι δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ

 

Χαίρομαι για την τοποθέτησή σου και πολύ περισσότερο γιατί χρησιμοποιείς την ίδια αρχή που πιστεύω και έχω γράψει προ καιρού και εδώ σε προτροπή προς νέο συνάδελφο "Να τα έχεις καλά με τον ευατό σου και, κυρίως, να κοιμάσαι ήσυχος το βράδυ σκεπτόμενος ότι πέρασε άλλη μια μέρα που κράτησες τις αρχές και τα "πιστεύω" σου"

Link to comment
Share on other sites

Άθλιοι τενεκέδες που φτιαχτήκαν σε μια νύχτα φέρνοντας τον υπόκοσμο της νύχτας στη μέρα,

 

εργολάβοι απατεώνες και τρισάθλιοι μελετητές της πλάκας αλλά όχι της πλάκας σκυροδέματος

 

μελετητές απατεώνες και τρισάθλιοι εργολάβοι όχι οικοδομών άλλα εργολάβοι κηδειων του επαγγέλματος,

 

"νεαροί" ""συνάδελφοι"" που θέλαν να φτιαχτούν σε 2min, όσος ο χρόνος να πας από τον ένα όροφο στον άλλο,

 

πλαστογραφίες στα σκαλιά τρώγοντας σάντουιτς και πίνοντας καφέδες γιατί όλα ήταν υπό έλεγχο και ήταν χαλαρά τα παιδιά,

 

όταν ακόμη και οι γκανγκεστρς επιπέδου Αλ Καπόνε και πάνω, σε σκοτεινά υπόγεια κάνουν τις κομπίνες,

 

ελπίζω να σας σκίσουν.

 

Σας αξίζει η γελοιοποίηση και η φυλακή.

 

Ελπίζω να δοθούν τα ονόματα να μάθουμε ποιοι είστε

Link to comment
Share on other sites

@rigid

Συμφωνώ μαζί σου.Η οικοδομή και η αντιπαροχή ,παλιότερα , έδινε μεγάλο κέρδος και στο χώρο της κατασκευής μπήκαν πολλοί άσχετοι και απατεώνες.

"νεαροί" ""συνάδελφοι"" που θέλαν να φτιαχτούν σε 2min, όσος ο χρόνος να πας από τον ένα όροφο στον άλλο,

...Tα είπες όλα.

Μικρή η κοινωνία της Λάρισας , θα μαθευτούν τα ονόματα.Η ιστορία ξεκίνησε από τον Ιούνιο αλλά μέχρι προχθές την είχαν ψιλοθάψει.Αφού μαζέψαν αρκετά στοιχεία τη δημοσίευσαν.Απλά με τέτοιες κατηγορίες νομίζω ότι έχουν καταστραφεί οι μηχανικοί και γι΄αυτό τους λυπάμαι.Από την άλλη κάτι τέτοιοι θεωρούν τους εαυτούς τους μάγκες και λένε στους πελάτες ''Έλα μωρέ μη σε ανησυχεί ,θα στη βγάλω την άδεια , έχω τις άκρες μου'' και εσύ να απορείς πως βγαίνουν μερικές άδειες.

 

..........Που φταίει η πολεοδομία και οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Στο γεγονός ότι ο ένας υπάλληλος δε στέλνει τα σχέδια στον άλλο.Π.χ. ο έλεγχος των τοπογραφικών γίνεται στο 1ο όροφο και των αρχιτεκτονικών στο ισόγειο.

Από τη στιγμή που καταθέτεις ένα φάκελο με σχέδια δεν μπορείς να τα πάρεις και να πας σπίτι σου ή στο γραφείο.Κανονικά δε φεύγουν από την υπηρεσία.Αν θες να τα αντικαταστήσεις με καινούρια πρέπει να κάνεις καινούρια αίτηση στη γραμματεία και να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου.

Εκεί υπάρχει ευθύνη της πολεοδομίας.

Αυτό το κενό βρήκαν και χρησιμοποίησαν.Εκεί θα βρεθεί μπλεγμένη και η κοπέλα ,η γραμματέας , που διεκπεραίωνε ,τις οικοδομικές άδειες και μάλλον ο ένας θα ρίξει τις ευθύνες στον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός να τιμωρηθεί βρε συνάδελφοι?:lol:

 

Εθελοτυφλείτε?Μου φαίνεται ότι αρκετοί πιστεύετε στη δυνατότητα του πελάτη για επιλογή μηχανικού....:lol:Κ ειδικά στην επαρχία,όπου υπάρχει το καθεστώς του αυτοκράτορα!!!!!

 

Πόσους συναδέλφους που περνάνε πειθαρχικό ξέρετε να δουλεύουν πλέον σερβιτόροι?

 

Διαβάστε κ εδώ:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=8092

 

Κ όταν ανοίγω τέτοια προκλητικά θρεντς,πάντα ρε @#$%^ μου θα βρεθεί κ ένας συνάδελφος-πρόβατο να προσπαθεί να με βγάλει φαντασιόπληκτο!!:lol:

 

Ανοίχτε κ κάνα βλέφαρο..........:)

 

Κ για όποιον περισσεύει χρόνος,ας ρίξει μια ματιά εδώ

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=5964

 

κ εδώ

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=5779

 

Δημοσιογράφος έπρεπε να γίνω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που καταθέτεις ένα φάκελο με σχέδια δεν μπορείς να τα πάρεις και να πας σπίτι σου ή στο γραφείο.Κανονικά δε φεύγουν από την υπηρεσία.Αν θες να τα αντικαταστήσεις με καινούρια πρέπει να κάνεις καινούρια αίτηση στη γραμματεία και να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου.

Εκεί υπάρχει ευθύνη της πολεοδομίας.

παιδιά μην τρελαθούμε κιόλας

 

η άδεια ανακλέιται ανα πάσα στιγμή

ας προσέχει και ο μελετητής και ο εργολάβος/ιδιοκτήτης

Link to comment
Share on other sites

είναι γεγονός πως ό,τι μαϊμουδιά έχω δει με τα μάτια μου, λαμβάνει χώρα κατά τη μεταφορά του φακέλλου στους διαδρόμους. Και ναι, μέχρι και στο σπίτι ή στο γραφείο πάει ο φάκελλος. Δεν είναι δύσκολο.

 

Να θυμίσω τι γινόταν πριν 2-3 χρόνια που είχαν αμοληθεί οι ελεγκτές στις πολεοδομίες και ψάχναν φακέλλους από το πρωτόκολλο και δεν βρίσκαν ούτε τους μισούς εντός αρχείου?

Link to comment
Share on other sites

/off topic

 

O φάκελος συνάδελφε howard_roark , πηγαίνει στο γραφείο και για άλλους ,μη πονηρούς λόγους μερικοί από τους οποίους είναι :

 

α. για να μην ψάχνεις μισή ώρα να τον βρεις την επόμενη φορά

β. για να μην τον βρεις την επόμενη φορά πεταμένο κάτω και ξεκοιλιασμένο με μια μεγάλη πατημασιά επάνω στα σχέδια σου.

γ. γιατί κάποια φορά μπορεί να εξαφανίσθηκε από μέσα το παράβολο της αμοιβής

 

/end

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.