Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κομπίνα μηχανικών στη Λάρισα.


netmin909

Recommended Posts

Κλέινοντας λοιπόν θεωρώ ότι εν λόγω το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ περπάτησε διότι απλώς μας βόλευε όλους , εμάς το ΤΕΕ και το κράτος που τσίμπαγε τα δικά του. Νομικά δεν πρέπει να στέκει.

 

Δυστυχώς έτσι είναι.

Ο κλάδος μας έχει βρεθεί σε τέτοια απαξίωση

που το μεροκάματο πολλών συναδέλφων

εξαρτάται από το ύψος των ελάχιστων αμοιβών που καθορίζει κάποιος τρίτος (υπουργείο ή ΤΕΕ).

Λες και ο κάθε ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός είναι παράρτημα του κράτους και περιμένει από αυτό να του προσδιορίσει την (πάντα θεωρητικά) ελάχιστη αμοιβή του.

 

Και βέβαια νομικά δεν στέκει, εκτός και αν ζούμε στην Σοβιετική Ένωση.

Βέβαια και πολλά άλλα δεν στέκουν, αλλά πολλοί βολευόντουσαν μέσα σε ένα θολό περιβάλλον (επαγγελματικών ευθυνών, αρμοδιοτήτων κλπ)

Link to comment
Share on other sites

@ myri

 

Η κατάθεση αμοιβής σε ορισμένες τράπεζες δεν ελέγχεται ..

Παρ' όλο που οι τράπεζες έχουν εσωτερική εγκύκλιο,

που προβλέπει ότι κατά την κατάθεση αμοιβών Μηχανικών θα πρέπει να συνυποβάλλεται , προς αντιπαράθεση με το κατατεθέν ποσό και η εντολή πληρωμής του ΤΕΕ , κάποια υποκαταστήματα δεν τηρούν την διαδικασία .

(Το σύστημα δυστυχώς ελέγχει μόνο τον αριθμό του κωδικού πληρωμής

και όχι το προβλεπόμενο ποσό ..!!

Κάποιοι αετονύχηδες συνάδελφοι το ανακάλυψαν και μ' αυτό τον τρόπο κατέθεταν μειωμένες αμοιβές με ΕΤΑ 44€ !! )

Προσωπικά δεν είμαι σύμφωνος με την πολιτική των ελάχιστων αμοιβών.

Το θεωρώ καθαρά συντεχνιακό .

Πλην όμως σ' αυτό το κράτος δεν λειτουργεί η ισονομία ...

Γιατί στην δική μου περίπτωση το ΤΕΕ με ενημέρωνε ότι η μη καταβολή των αμοιβών με ΕΤΑ 118 € αποτελεί πειθαρχικό παράπτωμα με συνέπειες...

Είμαστε δηλαδή τα κορόιδα εμείς που τηρούσαμε τις διατάξεις του Επιμελητηρίου μας και οι πονηροί όσοι δεν την εφάρμοζαν , με αποτέλεσμα εμείς οι πρώτοι να θεωρούμαστε ακριβοί και να χάνουμε πελατεία ?

Επαναλαμβάνω και πάλι ότι δεν είμαι σύμφωνος με την πολιτική των ελάχιστων αμοιβών.

Αλλά επιτέλους πότε θα σοβαρευτούμε ?

Ακόμη και σήμερα εξαιρέθηκαν από την απελευθέρωση των επαγγελμάτων και ελάχιστων αμοιβών οι Μηχανικοί , Δικηγόροι κλπ.

Οι συντεχνίες δηλαδή που εκπροσωπούνται στη Βουλή...!!!

Link to comment
Share on other sites

(Το σύστημα δυστυχώς ελέγχει μόνο τον αριθμό του κωδικού πληρωμής

και όχι το προβλεπόμενο ποσό ..!!

Κάποιοι αετονύχηδες συνάδελφοι το ανακάλυψαν και μ' αυτό τον τρόπο κατέθεταν μειωμένες αμοιβές με ΕΤΑ 44€ !! )

μα στο σύστημα αμοιβών δεν μπορείς να αλλάξεις το ΕΤΑ σε 44

είναι κλειδωμένο

Link to comment
Share on other sites

Eλα βρε Μυρι, κανεις οτι δεν καταλαβαινεις..

Πειραζεις την εντολη πληρωμης στο λεπτο..

Σιγα το δυσκολο..

Νομιζεις οτι το διασταυρωνει κανεις χρησιμοποιόντας τον σειριακο αριθμο??

 

Εγω οταν ξεκινησα τις καταθεσεις αμοιβων στην ΕΤΕ, σε τοπικο καταστημα, ΔΕΝ μου κραταγαν την εντολη πληρωμης..

Μετα απο "πιεσεις" καταλαβαν οτι συνοδευει την καταθεση...

Link to comment
Share on other sites

οκ

άρα πρόκειται για καθαρή απάτη και δεν φταίει γι' αυτό ούτε η ΕΤΕ ούτε ο Φοροτεχνικός

 

στην τελική μπορείς να καταθέσεις και με εντολή πληρωμής από άλλο έργο

Link to comment
Share on other sites

terry & myri

 

Η κομπίνα είναι απλή...

Η εντολή του ΤΕΕ εκδίδεται σωστά με ΕΤΑ 118 €.

Στην τράπεζα όμως μπορείς να καταθέσεις οποιοδήποτε ποσό

που σου γουστάρει !!

Δοκιμάστε το.

Μπορείτε επίσης με οποιονδήποτε κωδικό πληρωμής , παλιό ή καινούργιο ,

να ξανακαταθέσετε όσες φορές θέλετε .

Τυχαίο.. δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

η δική μου τράπεζα ζητά εντολή πληρωμης

 

αρα αν κάποιος συνάδλφος εντοπίσει υποκαταστήματα που συνεργάζονται στην κομπίνα

λουζει πρώτα τον διευθυντή του Υποκαταστήματος και ενημερώνει τα κεντρικά της ΕΤΕ τηλεφωνικώς

 

και σας πληροφορώ πως και με απλή επώνυμη τηλεφωνική διαμαρτυρία η ΕΤΕ σκίζεται

σε βαθμό που να σε κάνει να απορείς για τον ιδιαίτερο ζήλο

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι σε μία Ο.Α. ο μελετητής υπολογίζει με ΕΤΑ 118 αμοιβές μελέτης (συγκεκριμένα αρχιτεκτονική μελέτη, χρονικό προγραμματισμό, προμέτρηση και προϋπολογισμό και τοπογραφικό) και υποβάλει με αυτές τις μελέτες στο ΤΕΕ εκδίδει εντολή πληρωμής απο το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (ως ελάχιστες απαιτούμενες μελέτες για προέγκριση φακέλου).

Συνήθως αυτές οι αμοιβές αθροιζόμενες υπερβαίνουν τις αμοιβές για το σύνολο των μελετών με ΕΤΑ 44 που ελέγχει η Πολεοδομία.

Λοιπόν αν ''ξεχάσει'' να υποβάλει στο ΤΕΕ τις υπόλοιπες αμοιβές για στατικά,ύδρευση, αποχέτευση, ΚΕΝΑΚ κ.λ.π. η άδεια από όσο ξέρω εκδίδεται, γιατί στην πολεοδομία δεν φαίνεται ποιές μελέτες έχουν πληρωθεί και δεν την απασχολεί καθώς ελέγχει μόνο αμοιβές με ΕΤΑ 44.

Αποτελεί αυτό αθέμιτο ανταγωνισμό και απάτη εκ μέρους του μελετητή και του ιδιοκτήτη ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.