Μετάβαση στο περιεχόμενο

Hoax: Hellenic quest...


sundance

Recommended Posts

Οχι, απευθυνόμουν στον alexp81. Πάντως όταν έλεγε ο cna για το ότι η ελληνική γλώσσα στηρίχτηκε στο μαθηματικό λογισμό και στην μουσική, δεν φαντάζομαι να είχε υπόψη του τα παράδειγμα με τα μαμούθ, και το νανούρισμα. Αλλά ας μας πει ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά μέσα στο τρέξιμο δεν μπόρεσα να δω το φόρουμ μέχρι τώρα. Λοιπόν δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα προύπαρξης της γλώσσας έναντι του μαθηματικού λογισμού ή το ανάποδο. Αντίθετα νομίζω ότι υπήρχε μια ζύμωση αυτών των 2. Αν παρατηρήσουμε την γραμματική και το συντακτικό της αρχαίας ελληνικής θα δούμε ότι διέπεται από σαφείς κανόνες, όπως ο μαθηματικός λογισμός, και λογικές συγγένειες των λέξεων. Άλλωστε η αττική διάλεκτος έφτασε στον απόγειό της σε μια εποχή που και τα μαθηματικά ή γενικά οι επιστήμες αναπτύσσονταν ραγδαία στον αρχαίο ελληνικό κόσμο.

 

Όσον αφορά τώρα την μουσική, τα σημεία στίξης κλπ. Τα σημεία στίξης εφευρέθηκαν κατά τους ελληνιστικούς χρόνους ακριβώς για να δείξουν στους άλλους λαούς πώς προφέρεται η κάθε λέξη. Βλέπετε η γλώσσα του καθενός είναι κτήμα του και δεν απαιντούνται σημεία στίξης για να ξέρουμε πώς εκφέρεται ο λόγος. Αυτό αφορά βεβαίως τους αρχαίους έλληνες αλλά όχι φυσικά τους λαούς που δεν ήξεραν ελληνικά. Λοιπόν, η περισπωμένη παράδειγμα δήλωνε το μακρόν του φθόγγου ω αλλά και το ότι η αρχή και το τέλος του φθόγγου διαφέρουν σε ένταση. Η δασεία υποδήλωνε ότι κατά την εκφορά του λόγου τοποθετείται ένα απαλό χ. Απτό παράδειγμα η αγγλική λέξη history, από το ελληνικό ιστορία, μόνο που το ι στην ιστορία λαμβάνει δασεία εξ' ου και το h πριν το i. Αυτά προς το παρόν. Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να ακούσω την συσχέτιση της αρχαίας ελληνικής γλώσσας με τον μαθηματικό λογισμό και την μουσική, και κυρίως το πώς αυτή η συσχέτιση την κάνει καλύτερη στην επικονωνία μεταξύ δύο ανθρώπων που μιλούν ελληνικά. Δηλαδή μεταξύ μας.

 

Κώστα το παράδειγμα με τα μαμούθ και τις άναρθρες κραυγές ήταν για να υποστηρίξω ότι οι απαρχές των μαθηματικών και της μουσικής υπήρξαν πριν την εύρεση της γλωσσικής επικοινωνίας. Απαντάω στην ερώτησή σου:

 

Είναι δυνατόν να αναπτύξει κανείς μαθηματικά και μουσική πριν αναπτύξει την γλώσσα;

 

Το απλοϊκό παράδειγμά μου νομίζω ότι έγινε κατανοητό. Σε ποιο σημείο το έχασες?

 

Τώρα για τη συσχέτιση της γλώσσας μας με τις επιστήμες και τις τέχνες δεν είμαι ο κατάλληλος να δώσω περισσότερες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

... Αν παρατηρήσουμε την γραμματική και το συντακτικό της αρχαίας ελληνικής θα δούμε ότι διέπεται από σαφείς κανόνες, όπως ο μαθηματικός λογισμός, και λογικές συγγένειες των λέξεων. Άλλωστε η αττική διάλεκτος έφτασε στον απόγειό της σε μια εποχή που και τα μαθηματικά ή γενικά οι επιστήμες αναπτύσσονταν ραγδαία στον αρχαίο ελληνικό κόσμο.

 

Οπωσδήποτε, η ελληνική γλώσσα, αλλά και κάθε γλώσσα, ενέχει κάποια λογική στην σύνταξή της και στην γραμματική της. Αυτή η λογική έχει (αφού η λογική είναι η βάση των μαθηματικών) κάποια μαθηματικά στοιχεία. Αυτό εννοούσες ως μαθηματικό λογισμό; Γιατί εμένα το μυαλό μου πήγε στο "αεί ο θεός ο μέγας γεωμετρεί = 3.14159".

 

Όσον αφορά τώρα την μουσική, τα σημεία στίξης κλπ. Τα σημεία στίξης εφευρέθηκαν κατά τους ελληνιστικούς χρόνους ακριβώς για να δείξουν στους άλλους λαούς πώς προφέρεται η κάθε λέξη. Βλέπετε η γλώσσα του καθενός είναι κτήμα του και δεν απαιντούνται σημεία στίξης για να ξέρουμε πώς εκφέρεται ο λόγος. Αυτό αφορά βεβαίως τους αρχαίους έλληνες αλλά όχι φυσικά τους λαούς που δεν ήξεραν ελληνικά. Λοιπόν, η περισπωμένη παράδειγμα δήλωνε το μακρόν του φθόγγου ω αλλά και το ότι η αρχή και το τέλος του φθόγγου διαφέρουν σε ένταση. Η δασεία υποδήλωνε ότι κατά την εκφορά του λόγου τοποθετείται ένα απαλό χ. Απτό παράδειγμα η αγγλική λέξη history, από το ελληνικό ιστορία, μόνο που το ι στην ιστορία λαμβάνει δασεία εξ' ου και το h πριν το i.

Συμφωνώ ως προς τα σημεία στίξης.

 

Ως προς το ότι βασίστηκε ή ζυμώθηκε η ελληνική γλώσσα με την μουσική και κυρίως για το πώς αυτή σχέση μουσικής-μαθηματικών-γλώσσας έχει να κάνει κάτι με την ποιότητα (βελτίωση της επικοινωνίας) της γλώσσας, τι λες;

Σαν "μουσικές" γλώσσες μου φαίνονται τα κυπριακά και τα ιταλικά. Πέρα από μια αισθητική, τι προσφέρουν αυτές οι τραγουδιστές γλώσσες περισσότερο από ότι π.χ μια τελείως (κατά την προσωπική μου γνώμη) α-μούσικη γλώσσα, όπως τα γερμανικά;

 

 

Προς alexp81: Η ερώτησή μου δεν ήταν αν ο άνθρωπος μπορεί να αναπτύξει βασικές αριθμητικές έννοιες (1,2 3 , πολλά, πάρα πολλά, λιγότερα) πριν την ανάπτυξη γλώσσας. Ηταν, εάν μπορεί να αναπτύξει μαθηματικό λογισμό, (θεώρημα, απόδειξη, επαγωγική σκέψη, ρητούς αριθμούς, π , και τα παρόμοια), πριν την ανάπτυξη γλώσσας. Και επίσης, αν η τυχόν ανάπτυξη της ελληνικής γλώσσας (ή έστω ζύμωμα αυτής) πάνω στον μαθηματικό λογισμό, θα είχε ως αποτέλεσμα την υπεροχή αυτής της γλώσσας έναντι των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τα κυπριακά είναι ελληνική διάλεκτος. Ίσως από τις λίγες που να πλησιάζουν τόσο πολύ στα αρχαία ελληνικά ως προς την εκφορά του λόγου. Όσο για τα ιταλικά δε - και μην με πάρετε με τις πέτρες - αναφέρεται στα αρχαία κείμενα ότι οι λατίνοι συνδέονταν γενεαλογικά, μέσω του Αινεία, με τους Τρώες και αυτοί με την σειρά τους με τα ελληνικά φύλα.

Όσο για τον μαθηματικό λογισμό και το "αεί ο θεός ο μέγας γεωμετρεί" συνάδει με το σκεπτικό μου αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Η μεγαλύτερη δυσκολία που συναντούν οι ξένοι με τα ελληνικά είναι ακριβώς στο συντακτικό επειδή οι κανόνες του είναι αυστηροί. Όσο για την σύνδεση της μουσικής με τα μαθηματικά τα έχει πεί πριν από εμένα ο Πυθαγόρας. Εγώ όμως περισσότερο ανέφερα την μουσική ως προς τον τρόπο εκφοράς του λόγου...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα δίκιο. Μάλλον ανάγνωσα λίγο βιαστικά το κείμενό σου. Λοιπόν, θεωρώ ότι όλα αυτά στα οποία αναφερόμαστε δεν έχουν να κάνουν μόνο με την ποιότητα της επικοινωνίας αλλά και με την ποιότητα της ζωής γενικότερα. Έχοντας τόσο ελεύθερο χρόνο οι πρόγονοί μας επιδόθηκαν στην εξάσκηση όλων των δεξιοτήτων τους με στόχο να καλυτερεύσουν τον εαυτό τους καταρχήν. Γι αυτούς επί παραδείγματι μελίρρυτος λόγος ήταν ο λόγος που σε καθήλωνε τόσο με την μεστότητα όσο και με τον τρόπο σύνδεσης των λέξεων. Ήταν σαν να έλεγες αυτό που ήθελες μέσω απαγγελίας ποιήματος. Τα μαθηματικά τα είχαν ενετάξει στην ζωή τους γιατί θεωρούσαν - ειδικά οι Πυθαγόριοι - ότι ήταν η γλώσσα του θεού. Μέσω των μαθηματικών μπορούν να εξηγηθούν ή και να κατασκευασθούν τα πάντα. Άλλωστε το έχω ξαναπεί ότι εκείνη την εποχή δεν υπήρχε η έννοια του μαθηματικού όπως την ξέρουμε σήμερα. Εκείνη την εποχή υπήρχε ο φιλόσοφος ο οποίος ασχολούνταν αρχικά με όλες τις επιστήμες. Αυτά τα ολίγα προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.