Μετάβαση στο περιεχόμενο

Hoax: Hellenic quest...


sundance

Recommended Posts

Πολύ ενδιαφέροντα όλα παιδιά!

Προσωπικά δεν τα γνώριζα!

Το κείμενο το ανέβασα γιατί μου έκανε εντύπωση, αλλά ήμουν επιφυλακτικός γι΄αυτό και αν δείτε ευθύς εξαρχής γράφω ότι "δεν γνωρίζω την πηγή....".

Όσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

[χιούμορ] oh yeah! ( μετάφραση: ω γαία! ) [/χιούμορ]

 

Πάντως η αντοχή της ελληνικής γλώσσας, με όλες φυσικά τις αλλαγές της, για πάνω από 4000 χρόνια και η επιλογή των ελληνικών γλωσσικών μορφών για την περιγραφή επιστημονικών (χημεία, ιατρική, αστρονομία) όρων, δείχνουν ότι όλες οι γλώσσες δεν είναι ίδιες και ότι η ελληνική έχει το κάτι άλλο. Σαν σύστημα επικοινωνίας. Οχι σαν θείο δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει. Είναι βασισμένη στον μαθηματικό λογισμό αλλά και στην μουσική. Για τον μαθηματικό λογισμό δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω πολλά. Όσο για την μουσική η δασεία, η βαρεία, η περισπωμένη δεν ήταν απλώς σημεία στίξης. Άλλαζαν και τον τρόπο εκφοράς του λόγου...

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω και γω ότι έχει αντοχή,

 

παραλληλα συμπεριφέρεται ελαστοπλαστικά (πχ. greeklish),

 

με μεγάλη επιμηκυνση στο μέγιστο φορτίο (πχ. ουουουιιιιιι).

Link to comment
Share on other sites

cna, τι εννοείς "είναι βασισμένη στο μαθηματικό λογισμό και στην μουσική"; Αν ισχύει αυτό, τότε ο μαθηματικός λογισμός και η μουσική θα πρέπει να προ-υπήρχαν της αρχαίας ελληνικής γλώσσας, αλλά δεν γνωρίζω τίποτα τέτοιο. Είναι δυνατόν να αναπτύξει κανείς μαθηματικά και μουσική πριν αναπτύξει την γλώσσα;

 

Και τα σημεία στίξης, αν δεν κάνω λάθος, στη αρχαιότητα δεν υπήρχαν, αλλά εμφανίστηκαν πολύ αργότερα. Εξαφανίστηκαν δε (πλην του τόνου) πολύ πρόσφατα (όπως όλοι γνωρίζουμε).

 

Εχει κάτι άλλο η ελληνική γλώσσα, πέρα από μαθηματικές συσχετίσεις, πέρα από σημεία στίξης και αντίστιξης.

Εχει την τύχη να έχουν γραφτεί αριστουργήματα με αυτή την γλώσσα και να έχουν εφραστεί όλες οι ιδέες που έφτιαξαν τον δυτικό πολιτισμό. Εξαυτού του γεγονότος η ελληνική γλώσσα θεωρείται (από μερικούς Ελληνες και ξένους) σαν κάτι πολύτιμο. Αλλά εγώ την βλέπω απλώς σαν ένα εργαλείο που κάποτε έκανε παπάδες (αφού την δούλευαν μάστορες, και τι μάστορες! ) ενώ σήμερα ... φυτοζωεί, ελλείψει μαστόρων.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Θεωρώ ότι ο μαθηματικός λογισμός (έστω και σαν απλές πράξεις ακεραίων) προϋπήρξε της γλώσσας. Μπορώ να φανταστώ κάποιον προϊστορικό να σκέφτεται ως εξής:

 

Ωχ! Ένα μαμούθ! Ώχ! Άλλο ένα μαμούθ. Δύο μαμούθ και με κυνηγάνε! $@#%#!$^!!!!!

 

Πιθανολογώ και η μουσική, βασιζόμενος σε μια υποθετική σκέψη: Ότι οι πρώτες λέξεις είχαν μόνο φωνήεντα και κάποια ίσως λαρυγγικά σύμφωνα. Οπότε ο "διάλογος" γινόταν χρησιμοποιώντας διαφορετικούς τόνους κάθε φορά, κάτι που παραπέμπει σε μουσική.

Σαφώς αυτό αποτελεί μια θεωρία της στιγμής όμως δεν μπορούμε να πούμε ότι πρώτα υπήρξε μια πλήρης γλώσσα και μιλώντας την αποφάσισαν οι άνθρωποι να ασχοληθούν με μουσική και μαθηματικά.

 

Μόνα αν μιλήσουμε για την μουσική και τα μαθηματικά σαν ιστορία τέχνης και επιστήμη αντίστοιχα πρέπει να υποθέσουμε ότι προηγήθηκε η γλώσσα αυτών.

 

Υ.Γ. Διαφωνώ με την πρώτη παράγραφο, συμφωνώ για την Ελληνική γλώσσα που φυτοζωεί ελλείψει μαστόρων.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αντιλαμβάνομαι την γλώσσα (οποιαδήποτε γλώσσα) σαν εργαλείο. Ωστόσο δεν θεωρώ ότι έχει ξεπέσει η ελληνική. Απλά ότι έχει προσαρμοστεί σε νέα δεδομένα. Ο στόχος μιας γλώσσας είναι η επικοινωνία, η αλληλοσυνενόηση όλων των ατόμων που την χρησιμοποιούν. Και πιστεύω ότι εκεί βρίσκεται η αξία της ελληνικής, στην δυνατότητα να εκφράσει κάποιος αυτό που θέλει με μεγάλη ακρίβεια και με όσο το δυνατόν λιγότερες παρεξηγήσεις που οφείλονται στις πολλές σημασίες λέξεων.

 

Τώρα για το τι προηγήθηκε..φαντάζομαι ότι και οι κραυγές θα μπορούσαν να ήταν ένας πολεμικός ύμνος όπως ένα απαλό μουρμουρητό να ήταν ένα ερωτικό τραγούδι ή νανούρισμα (για τα μαθηματικά με κάλυψε ο alexp81:D). Ωστόσο με την έννοια της μουσικής και των μαθηματικών όπως τα γνωρίζουμε και τα αντιλαμβανόμαστε σήμερα, δηλ. ως δομημένα πεδία (και όχι ιδέες τις στιγμής) θεωρώ ότι προυπήρξε η γλώσσα αναλογιζόμενος την ανάγκη μετάδωσης αυτών των ιδεών με ακρίβεια. Εκτός αυτού φαντάζομαι πως ήταν πολύ πιο επιτακτική η ανάγκη για επικοινωνία πολύ πριν αναγνωριστεί ως ανάγκη η εμβάθυνση των ανθρώπων στα μαθηματικά και την μουσική.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να ακούσω την συσχέτιση της αρχαίας ελληνικής γλώσσας με τον μαθηματικό λογισμό και την μουσική, και κυρίως το πώς αυτή η συσχέτιση την κάνει καλύτερη στην επικονωνία μεταξύ δύο ανθρώπων που μιλούν ελληνικά. Δηλαδή μεταξύ μας.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να ακούσω την συσχέτιση της αρχαίας ελληνικής γλώσσας με τον μαθηματικό λογισμό και την μουσική, και κυρίως το πώς αυτή η συσχέτιση την κάνει καλύτερη στην επικονωνία μεταξύ δύο ανθρώπων που μιλούν ελληνικά. Δηλαδή μεταξύ μας.

 

Δεν κατάλαβα αν απευθύνεσαι σε μένα αλλά θα απαντήσω έτσι και αλλιώς.

 

Δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποια συσχέτιση της αρχαίας ελληνικής γλώσσας με τα μαθηματικά και την μουσική (και δεν νομίζω να δόθηκε τέτοια εντύπωση:rolleyes: εγώ είπα απλά οτι μπορεί να προηγήθηκε). Απλά σκέφτομαι ότι μπορεί οι πολύ βασικές ιδέες των μαθηματικών (πχ πρόσθεση) και μουσικής (πχ μουρμούρισμα) θα μπορούσαν να περνάνε από το μυαλό κάποιου ανθρώπου πριν την διαμόρφωση μιας γλώσσας. Και πέρα από αυτά αναγνωρίζω ότι η ελληνική επιτρέπει σε κάποιον που γνωρίζει να την χειρίζεται σε μεγάλο βαθμό να μεταδώσει τις ιδέες του με ακρίβεια.

 

Ας φέρω ένα παράδειγμα σχετικά με τα μαθηματικά. Ακολουθώντας την ιστορία με τα μαμούθ ο άνθρωπος θα σκέφτεται ότι δυο μαμούθ με κυνηγάνε αλλά δεν θα μπορεί να το μεταφέρει σε άλλους ανθρώπους. Στην καλύτερη περίπτωση να καταφέρει να δώσει την ιδέα ότι κάτι (ή πολλά κάτι) τον κυνηγάει/νε αλλά ως εκεί. Συνεπώς πρώτα σκέφτηκε το πλήθος (μαθηματική έννοια) και μετά την μετάδωση (ανάγκη την οποία κάλυψε με την γλώσσα). Δεν μπορεί να υπήρξε (προφανώς) σοβαρή ανάπτυξη μαθηματικών αν δεν υπήρχε επικοινωνία. Και γενικά έχει γίνει ένα παιχνίδι φαντασίας:P

 

Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα κάπου ή αν δεν ξεκαθάρισα την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.