Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάδρομος Ανελκυστήρα και Κλίμακες


Recommended Posts

Ξερω οτι εχει καιρο να ανοιξει το θεμα εδω αλλα δεν ηθελα να ανοιξω αλλο

μια ερωτηση : σε ισογεια μονοκατοικια που δεν απαιτείτε ανσασερ θελω να ενωσω το υπογειο με το ισογειο με ανσασερ εχω βρει μικροτερο μεγεθος φρεατιου για συγκεκριμενο ανσασερ απο αυτο που λεει η νομοθεσια τωρα ο διαδρομος απεναντι απο το ανσασερ πρεπει να ειναι 1.50 μ ?

αν μπρορω να το κανω υπαρχει καποια νομοθεσια που να το γραφει γιατι το προβλημα ειναι οτι μια πολεοδομια μου το επιτρεπει γιατι λεει οτι αφου δεν απαιτειτε δεν εχεις προβλημα ενω η αλλη μου λεει οτι εχω προβλημα

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται. Αλλά λεπτομέρειες ξέρουν οι μηχανολόγοι που κάνουν την μελέτη ανελκυστήρα. Επιπλέον υπάρχουν έτοιμα προϊόντα εταιριών ανελκυστήρων για την δουλειά αυτή, πιστοποιημένα ως ανυψωτικοί μηχανισμοί προσώπων, χωρίς να δεσμεύονται από τις Εθνικές προδιαγραφές...

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν υπάρχει απαίτηση για ανελκυστήρα, δεν ισχύουν ελάχιστες διαστάσεις, άτομα, ανοιγμα πόρτας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανολόγος όμως όταν το εγκαταστήσει δεν πρέπει να πάρει κάποια άδεια λειτουργίας?

Η υπηρεσία που θα το ελέγξει δεν θα ελέγξει κάποιες μίνιμουμ διαστάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Aπό την στιγμή που δεν είναι υποχρεωτικό πρέπει να έχει τις διαστάσεις που απαιτούνται γιά την χωρητικότητα του . Δηλαδή 2-3-4 ατόμων .

Επίσης ο διάδρομος πρέπει να είναι τέτοιος ώστε να ανοιγει η πόρτα .

Μπορεί όμως και να βγαίνει σε χώρο απ' ευθείας .

Οι διαστάσεις θαλάμου και φρέατος ορίζονται από την νομοθεσία ανάλογα με τον αριθμό των ατόμων .

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πουθενα αυτο γραμμενο , οτι γινεται ? εγω εχω βαλει φρεατιο 1,35*1,20 που χωραει θαλαμος 3 ατομων διαστασεις 0,80*,0,85 με μια ημιαυτοματη πορτα και bus το πλατος πορτας ειναι 0,70 και ο διαδρομοσ που εχω αφησει ειναι 1 μ. οπωσ ειπα το ανσασερ ενωνει υπογειο με ισογειο οπου εχω αποθηκη και γκαραζ

απο πολεοδομια ζητουν να το δουν καπου γραμμενο

ευχαριστω πολυ οποια γνωμη ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοίταξε θα πας με τον μηχανολόγο που συνεργάζεσαι , στον μηχανολόγο της πολεοδομίας .

Εκεί αφού συμφωνήσει ο μηχανολόγος της πολεοδομίας ότι το ασανσέρ που υποβάλλετε είναι σύννομο , τότε θα πάτε όλοι μαζί στον μηχανικό εφαρμογής και θα του πείτε ότι αυτό είναι .

Από την στιγμή που βάσει κτιριοδομικού δεν είναι απαιτητή η ύπαρξη ανελκυστήρα , τότε φτιάχνουμε ότι διαστάσεις θέλουμε αρκεί να είναι μηχανολογικά σωστό .

Αλλωστε και ο ΓΟΚ δεν ορίζει διαστάσεις φρέατος αλλά διαστάσεις θαλάμου γιά τα υποχρεωτικά ασανσέρ και το φρέαρ βγαίνει έμμεσα από τους μηχανολόγους .

Επίσης οι διαστάσεις σκάλας και πλατυσκάλων γιά αυτούς τους ορόφους μπορούν βάσει του κανονισμού να είναι 0,90 εκ . οπότε εισαι καλυμμένη .

Το μεγάλο ασανσέρ έγινε όπως λέει και ο ΓΟΚ/85 γιά να υπάρχει πρόσβαση σε αναπηρικό καροτσάκι στα ψηλά κτίρια . Το 1,50 στο πλατύσκαλο απέναντι από την πόρτα του ασανσέρ απαιτήται γιά να μπορεί να στρίψει το καρότσι .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Όπου ο ανελκυστήρας δεν είναι υποχρεωτικός π.χ. μεζονέτα ή κτίριο με ύψος κάτω των 9,00μ. τότε δεν έχουμε την υποχρέωση του 1,50μ πλατύσκαλου και συνήθως αφήνουμε πλάτος όσο αυτό της σκάλας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.