Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί KENAK


Spiderman

Recommended Posts

Ειδες λοιπον....Βεβαια αλλο η ψυξη και αλλο η θερμανση ετσι...Αλλα και παλι το θεμα στις ΟΑ (τουλαχιστον μεχρι τωρα.) δεν ειναι τι θα κατασκευασεις αλλα τι θα "δειξεις" (εγω πληροφοριακα δεν το κανω...)...Οποτε οταν ο αλλος πληρωνεται μελετη κλιματισμου (δεν διαχωριζεται ψυξη-θερμανση) γτ να κανει μονο ψυξη??Για να πληρωθει και την μελετη θερμανης??

 

Οτι θελει λεει η εγκυκλιος.....

 

Εδω γραφει οτι την ΜΕΑ την υπογραφουν δυο μηχανικοι διαφορετικης ειδικοτητας και ο προεδρος του συλλογου σας στα Χανια ηταν καθετος...Οτι δλδ ειναι λαθος της Εγκυκλιου και ο ενας μηχανικος πρεπει να ειναι ΜΜ ή οποια αλλη ειδικοτητα εχει δικαιωμα ηλεκτρομηχανολογικων εγκαταστασεων...

 

Ο ιδιος λοιπον τονισε οτι η μελετη κλιματισμου ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικιη για συνηθη κτηρια, ερμηνευοντας την εγκυκλιο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπική άποψη: Το σωστό είναι να συνυπογράφει ένας μηχανικός που έχει δικαίωμα υπογραφής αρχιτεκτονικών (Αρχιτέκτονας ή Πολιτικός) και ένας μηχανικός που έχει τα αντίστοιχα δικαιώματα Η/Μ (Ηλεκτρολόγος, Μηχανολόγος, Ηλεκτρολόγος - Μηχανολόγος ή Ναυπηγός).

 

Η μελέτη της ψύξης είναι πλέον λίγο ή πολύ απαραίτητη. Όλοι βάζουν κλιματιστικά, γιατί να μην ξέρουν τι πρέπει να πάρουν; Χώρια που μαζί με την μελέτη κλιματισμού υπολογίζεται καλύτερα η εγκατάσταση ισχυρών ρευμάτων και γίνεται ορθότερη κατανομή των φορτίων στις φάσεις.

Εδώ και χρόνια έχω καθιερώσει στις ηλεκτρολογικές μελέτες να λαμβάνω υπ'όψιν τις προδιαγραφές των κλιματιστικών που επέλεξα στην μελέτη κλιματισμού ώστε να αποφεύγονται τα μερεμέτια μετά.

Link to comment
Share on other sites

όταν λέει μελέτη ψυξης-κλιματισμού εννοεί να μπει κεντρική μονάδα

ακόμη και σε κατοικίες ή μας καλύτουν τα AC;

 

αμά δεν θέλω βάλω AC στην κατσκευή, δεν μπορώ να τα προσθέσω αργότερα;

 

Ο ΚΕΝΑΚ δεν απαιτείται μόνο όταν πρόκειται για κτίριο κάτω από 50τ.μ. ή όταν πρόκειται για αναθεώρηση άδειας υπό την προϋπόθεση να έχει ξεκκινήσει η κατασκευή.

 

Δυστυχώς θα πρέπει να έχεις πλέον και ενεργειακή μελέτη αλλά και τις υπόλοιπες (ηλεκτρικά, ύδρευση, αποχέτευση, κλιματισμό, θέρμανση) οπότε το κόστος ανεβαίνει πολύ.

δεν με ενδιαφέρει το κόστος της άδειας

 

πρακτικό είναι το θέμα

το κτίριο του 65 προφανώς δεν καλύπτει τις σημερινές προδιαγραφές

εγώ κάνω εσωτερικές διαρρυθμίσεις

 

είμαι υποχρεωμένη να κάνω και ενεργειακή αναβάθμιση;

 

με ποιον τρόπο;

θα αγοράσω καινούργιο καυστήρα για όλη την πολυκατοικία;

θα κάνω εξωτερική θερμομόνωση σε 2 διαμερίσματα;

για να κάνω μελέτη θερμανσης δεν πρέπει ο μηχανολόγος να μπει σε όλα τα διαμερίσματα και να μετρήσει θερμίδες κλπ

 

γινοται αυτά τα πράγματα σε πολυκατοικίες;;;

Link to comment
Share on other sites

Και AC σε καλυπτουν..

Αυτο εξηγουσα στο συναδελφο οτι καποιος μπορει να μη θελει ψυξη..

 

 

 

Μπορεις να κανεις ολα οσα ανεφερες, ακομα και φωτοβολταικα να βαλλεις και ηλιακους θερμοσιφωνες, και νεα κουφωματα, ενεργειακα τζαμια κτλ...

 

Ο Μηχανολογος δεν ειναι αναγκη να μπει στο σπιτι για να υπολογισει τις θερμιδες, και απο τα σχεδια μπορει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για σχεδια μηχανολογικων, μιλαω για αρχιτεκοτνικα σχεδια και συνταξη μελετης θερμανσης** απο την αρχη...(τωρα αν θελει να κανει και αποτυπωση του ηδη εγκατεστημενου συστηματος θερμανσης ειναι αλλο θεμα...)

 

**Οχι για να κατατεθει στην πολεοδομια (αν δεν απαιτειται), αλλα για να εχει τα δεδομενα για την ΜΕΑ

Link to comment
Share on other sites

μα αφού έχω 2 από τα 15 διαμερίσματα πολυκατοικίας

τι νέα μελέτη να κάνω;

 

θα εγγυηθώ πως θα αλλάξουν τα σώματα και οι γείτονες;

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να γινει η μελετη (ή η αποτυπωση) να συνταχτει η ΜΕΑ και θα δεις αν θα πρεπει να αλλαξεις κατι και τι ειναι αυτο...

Link to comment
Share on other sites

μπα το βλέπω να γίνεται παράνομα

 

άλλη μια δουλειά χαμένη αυτό το μήνα με τις μ@@κιες της γραφειοκρατιας που μας φορτώνουν :evil:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερει κανεις ακομα τι πρεπει κανονικα να κανεις...

 

Εγω θα ελεγα να κανεις την διαρρυθμιση σου και οχι ΚΕΝΑΚ για ολο το κτηριο...

 

Τωρα αν διαβασεις την εγκυκλιο μπορει να μου πεις οτι εχω και δικιο..

Αναλογα πως το μεταφραζει κανεις...

Ισως κτηρια προ του '74 (τοτε δεν ξεκινησε ο κανονισμος για θερμομονωση κτλ??) να εξαιρουνται απο τη συνταξη ΜΕΑ.....

 

Ολα ειναι ρευστα..

 

6. Στην περίπτωση εκτέλεσης εργασιών ανακαίνισης ενός κτιρίου, οι οποίες δεν εμπίπτουν

στην έγκριση των εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας και για τις οποίες απαιτείται

έκδοση νέας οικοδομικής άδειας εξετάζεται υποχρεωτικά και αιτιολογείται επαρκώς εάν

εμπίπτει ή μη στην περίπτωση της ριζικής ανακαίνισης.

 

8. Ριζική ανακαίνιση, σύμφωνα με το άρθρο 2 του Ν. 3661/2008 νοείται η ανακαίνιση της

οποίας το συνολικό κόστος (που αναφέρεται στα δομικά στοιχεία ή και στις

ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις του) υπερβαίνει το 25% της συνολικής αξίας του

κτιρίου (μη περιλαμβανομένης της αξίας του οικοπέδου) ή όταν η ανακαίνιση αφορά σε

ποσοστό άνω του 25% του εξωτερικού περιβλήματος του κτιρίου. Η αξία του κτιρίου

καθορίζεται από το συμβατικό προϋπολογισμό του έργου βάσει του Π 696/74, όπως

τροποποιήθηκε με το Π 515/89. Η αξία των εργασιών της ριζικής ανακαίνισης

καθορίζεται από το συμβατικό ή αναλυτικό προϋπολογισμό των φορολογικών. Εξωτερικό περίβλημα νοείται η συνολική εξωτερική επιφάνεια του κτιριακού κελύφους (τοιχοποιίες,

φέρον οργανισμός, δώματα, στέγες, δάπεδα, πυλωτές, κ.α.) συμπεριλαμβανομένων και

των κουφωμάτων (πόρτες, παράθυρα, γυάλινες προσόψεις).

 

 

Σε καλυπτει αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.