Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί KENAK


Spiderman

Recommended Posts

όλα αυτά θα είναι για τιν πιστοποίηση των υφιστάμενων το software όμως καλύπτει και την μελέτη νέων κτηρίων εξ αρχής. Μήπως για αυτά όπου η όλη διαδικασία θα είναι στα χαρτιά αξίζει κάποιος να πάρει το software τώρα που υπάρχει και η επιδότηση; (δεν προτείνω ρωτάω :P)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...μετρητής συντελεστή θερμοδιαπερατότητας ...

Θα πρέπει να είμαι πολύυυυ πίσω από την εξέλιξη, γιατί δεν ξέρω να υπάρχει κάτι τέτοιο σαν συσκευή. Αλλά εδώ σου λέει υπάρχει και gadget που ψήνει καφέ, έναν συντελεστή θερμοδιαπερατότητας δεν θα μπορεί να μετρήσει ; :smile:

Link to comment
Share on other sites

- θερμόμετρα

- υγρόμετρα.

αυτά με 10€ παίρνεις τα καλύτερα. το ζουμί ειναι η θερμοκάμερα. εγω ξερω για κανα 25000 μια καλή. αλλά δεν έχει και σημασία

 

τα μεγάλα που θα θελουν επιθεώρηση (λέγε με και δημόσια κτίρια ακούω) είναι καπαρωμένα.

 

εμείς η πλέμπα που απλά τα σκάει στα σεμινάρια αλλά που πιστοποίηση το ΗΡΩΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΔΟΞΟ ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ,

 

ο αγαπητός φορέας μας που πετάει χαρταετό ως συνήθως αλλά πετσοκόβει στις τιμές, δεν δίνει,

 

εμείς λοιπόν η πλέμπα θα πάρει το τριάρι το ευάερο που είναι το πιο μακρύτερο ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΠΟΤΕ ξεπερδέψει η ιστορία με τους Η/Χ.

 

προφανως και το εν λόγω σοφτ-where? είναι για την πλέμπα. ο αφρός έχει τα αντίστοιχα cubus και sofistik, αυτούς που θα πάρουν και τα δημόσια κτίρια.

 

ευχαριστώ....όχι άλλο κάρβουνο........

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να είμαι πολύυυυ πίσω από την εξέλιξη, γιατί δεν ξέρω να υπάρχει κάτι τέτοιο σαν συσκευή. Αλλά εδώ σου λέει υπάρχει και gadget που ψήνει καφέ, έναν συντελεστή θερμοδιαπερατότητας δεν θα μπορεί να μετρήσει ; :smile:

Βασικά Κώστα εκτός και αν έχεις να διαθέσεις πολλά χρήματα, τέτοια συσκευή δεν υπάρχει. Βέβαια μπορείς πάντα να αναπτύξεις μια δική σου πειραματική διάταξη και να το κάνεις ;)

 

Επίσης σχετικά με τις θερμοκάμερες, από όσο θυμάμαι από κάτι φίλους μου Μηχ. Περιβάλλοντος που χρησιμοποιούσαν θερμοκάμερες για τη διπλωματική τους, η ύπαρξη τους δεν αρκεί για να κάνεις σωστά ενεργειακή αποτίμηση. Επιπρόσθετα απαιτείται χρόνο και πολλές πολλές μετρήσεις. Η θερμοκάμερα σου δίνει μια φωτογραφία όπου το κάθε χρώμα αντιστοιχεί σε μια θερμοκρασία. Αν δεν έχεις και μετρήσεις της θερμοκρασίας στο εσωτερικό (τοίχοι, μέσο δωματίου κτλ) και το εξωτερικό του, δουλειά δεν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να είμαι πολύυυυ πίσω από την εξέλιξη, γιατί δεν ξέρω να υπάρχει κάτι τέτοιο σαν συσκευή. Αλλά εδώ σου λέει υπάρχει και gadget που ψήνει καφέ, έναν συντελεστή θερμοδιαπερατότητας δεν θα μπορεί να μετρήσει ; :smile:

 

Και όμως υπάρχουν. Θέλει λίγο διαδικασία βέβαια, κολλάς (προσωρινά) κάποιους αισθητήρες σε συγκεκριμένα σημεία στον τοίχο, συνδέεις το μηχάνημα, τον φορητό υπολογιστή και περιμένεις την μέτρηση. Δεν ξέρω λεπτομέρειες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερωσω για καποια πραγματα μιας και εχω παρακολουθησει τα σεμιναρια του τεε 150 ωρων για ενεργειακη επιθεωρηση.Κατάρχην θερμοκαμερα με 25 χιλιαρικα που ανεφερθει εκανε πριν 10 χρονια.Πλεον με 2 χιλιαρικα παιρνεις μια αξιοσεβαστη θερμοκαμερα μιας και ο κενακ δεν απαιτει κατι ιδιαιτερο σε αυτο τον τομεα.

Με 10 χιλιαρικα εξοπλισμο(και πολλα εβαλα) ξεκινας σαν επιθεωρητης.Σιγουρα θα υπαρξει επιδοτηση για την αγορα του εξοπλισμου ή ακομα θα μπορεις να τα παρεις και με leasing.

Οσον αφορα το software μπορεις να δουλευεις με δωρεαν αμερικανικο λογισμικο energy+

Link to comment
Share on other sites

-Πολυόργανο μέτρησης testo 435-4

-Αισθητήρας θερμοκρασίας

για μέτρηση U·vaIue συμπερ. σύνδεσης

 

τιμές ~ 840,00 € + 215,00 €

 

Τα έχω βάλει στο πρόγραμμα για επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

-Πολυόργανο μέτρησης testo 435-4

-Αισθητήρας θερμοκρασίας

για μέτρηση U·vaIue συμπερ. σύνδεσης

 

τιμές ~ 840,00 € + 215,00 €

 

Τα έχω βάλει στο πρόγραμμα για επιδότηση.

Η εταιρεία που τα πουλάει σου προσφέρει πιστοποίηση ότι είναι σωστά βαθμονομημένο;Μπορεί να στην ανανεώσει αν χρειαστεί;

Αν όχι, ίσως να χρειαστεί να αγοράσεις και άλλο όταν οριστικοποιηθεί ο νόμος.

 

Με 10 χιλιαρικα εξοπλισμο(και πολλα εβαλα) ξεκινας σαν επιθεωρητης.Σιγουρα θα υπαρξει επιδοτηση για την αγορα του εξοπλισμου ή ακομα θα μπορεις να τα παρεις και με leasing.

 

Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα. Φοβάμαι όμως ότι θα απαιτείται βαθμονόμηση των οργάνων κάθε 1 με 2 χρόνια, η οποία δεν θα επιδοτείται.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχουν. Θέλει λίγο διαδικασία βέβαια, κολλάς (προσωρινά) κάποιους αισθητήρες σε συγκεκριμένα σημεία στον τοίχο, συνδέεις το μηχάνημα, τον φορητό υπολογιστή και περιμένεις την μέτρηση. Δεν ξέρω λεπτομέρειες ακόμα.

Ποια σημεία είναι αυτά? Το συγκεκριμένο δεν είναι καθόλου απλό πρόβλημα. Κάθε υλικό έχει ένα θεωρητικό k. Στην πράξη το k δεν ταυτίζεται με το θεωρητικό. Δηλαδή άλλο το k στο μέσο του τοίχου και άλλο στις γωνίες ή δίπλα στα ανοίγματα. Η μετάδοση της θερμότητας δεν είναι γραμμική ούτε σε μια μόνο διεύθυνση (θερμογέφυρες κτλ). Επίσης παίζουν σημαντικό ρόλο και η χρήση του κτιρίου. Δηλαδή αν κοντά στον αισθητήρα σου υπάρχουν πηγές θερμότητας (ακτινοβολία κτλ) οι μετρήσεις που παίρνεις είναι αρκετά off...

 

Γενικότερα πληροφορίες για προβλήματα που παρουσιάζονται στις μετρήσεις μπορείτε να διαβάσετε εδώ : http://naturalfrequency.com/articles/thermalcomparison

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.