Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπογραφή Η/Μ σχεδίων για Δ.Ε.Η. και έναρξη στην εφορία


ip9772

Recommended Posts

συμφωνώ απολύτως με τον Chilon

 

δε χρειάζεται έναρξη για το σχέδιο της ΔΕΗ του σπιτιού σου

και δεν έχει καμμία σχέση με τα σχέδια για συμβόλαια για τρίτους

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κάπου γραμμένο το ότι μπορούμε να υπογράφουμε το ηλεκτρολογικό σχέδιο για να το καταθέσουμε στη ΔΕΗ χωρίς να έχουμε σφραγίδα;

Σε μένα συνέβη το εξής: πριν 3 χρόνια είχα υπογράψει το σχέδιο χωρίς να έχω σφραγίδα, συνυποβάλλοντας βέβαια την άδεια άσκησης επαγγέλματος και το πτυχίο του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, και χθες στο ίδιο υποκατάστημα της ΔΕΗ για διαφορετικό ακίνητο δεν το δέχτηκαν.

Γι' αυτό ρωτάω αν αναφέρεται αυτό κάπου για να δώ πότε έγινε η παρατυπία τώρα ή πριν από 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι θέμα παρατυπίας αλλά υποχώρησης του υπαλλήλου. Χρειάζεται σφραγίδα, τα προαναφερθέντα αφορούν ειδική περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτήσω κάτι

γιατί παιδί μου 3 χρόνια δεν έχεις βγάλει μια σφραγίδα;;;

20ευρώ κάνει και θα τη χρειάζεσαι μια ζωή

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τα 20€, είναι το ότι δεν έχω κάνει έναρξη στην εφορία σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

Αλλά έτσι όπως το λές, αν έβγαζα μια σφραγίδα με τα στοιχεία μου, και το σφράγιζα το σχέδιο θα ήμουν παράτυπος;

Φυσικά το ερώτημα για το αν υπάρχει κάπου γραμμένο ότι μπορώ να υπογράφω ηλεκτρολογικό σχέδιο για δικό μου σπίτι παραμένει.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω, δεν έχει σχέση η σφραγίδα με την εφορία με την πολεοδομία έχει σχέση

άλλο που από τσιγκουνιά χρησιμοποιούμε την ίδια

------

υπογράφεις και σφραγίζεις ως μηχανικός όχι ως ελέυθερος επγγελματίας

πόσο μάλλον όταν αφορά το σπίτι σου και προφανώς δεν κόβεις απόδειξη στον εαυτό σου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άρα ένας μηχανικός ώς μισθωτός σε κάποια εταιρεία, ο οποίος όμως δεν έχει κάνει έναρξη στην εφορία μπορεί να σφραγίσει και να υπογράψει ένα σχέδιο ή μια μελέτη που του ζητείται?(για το οποίο δε θα πληρωθεί ξεχωριστά αλλά του το ζητάνε στην εταιρεία του)

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορεί και έχει ξανασυζητηθεί

 

γενικά όμως πρόσεχε τι υπογράφεις, διότι η εταιρία πληρώνεται και εσύ φέρεις την ευθύνη

ισόβια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω για τον εαυτό σου και για συγγενή Α βαθμού δεν απαιτείται αμοιβή για την παροχή υπηρεσιών. Τώρα αν και που το έχω δει γραπτώς αυτό είναι μία άλλη ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.