Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαρακτηρισμός δημοτικών-κοινοτικών οδών


Recommended Posts

δηλαδή με λίγα λόγια (έστω από απόσταση ) έχεις ένα γήπεδο που δημιουργήθηκε μετά το 2003 που ΔΕΝ έχει φάτσα 25μ σε δρόμο.  

Άρα??

 

Αυτό σου λέει ο Δημήτριος! Με το διάταγμα του 1085, αν το ψάξεις, κτίζουν και τα τυφλά, με 4000μ2.  Εκτός αν υπάρχουν άλλοι περιορισμοί π.χ. ένα Γ.Π.Σ. κλπ . 

 

Για το σημείο που λες... "στο τελευταίο τοπογραφικό ο τοπογράφος δηλώνει πως το γήπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και αναφέρει και τον δρόμο ως αγροτικό"......εγώ δεν μπορώ να ξέρω τι έρευνα έκανε ο συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς απάντηση του φίλου Δημήτρη, ο τοπογράφος έχει βγει στην σύνταξη και μπορεί και να έχει πεθάνει. αυτοί που έχουν αναλάβει τώρα λένε ότι από τη στιγμή που ο δρόμος δεν είναι στο κτηματολόγιο δεν αναγνωρίζετε και δεν μπορεί να βγει Ο.Α.

 

Φίλε nbr στο άρθρο 10 του Ν.3212/2003 αναφέρει:

 

"1. Η περίπτωση α" της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του από 24/31.5.1985 Π .Δ/τος (ΦΕΚ 270 Δ") αντικαθίσταται ως εξής:

«α) Ελάχιστο εμβαδόν γηπέδου 4.000 τετραγωνικά μέτρα και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο είκοσι πέντε (25) μέτρα. "

 

Η παλιά διάταξη του ΠΔ24 31.5.1985 έλεγε ότι απαιτείται να "έχουν πρόσωπο σε Διεθνείς, Εθνικές Επαρχιακές, Δημοτικές και Κοινοτικές οδούς "  όχι, γιαυτό και μπορούσαν να οικοδομηθούν ακόμη και "τυφλά", τα οποία τώρα θεωρούνται άρτια κατά παρέκκλιση

 

πλέον απαιτείται "κοινόχρηστος" δρόμος. 

 

Αυτό με καλύπτει, αλλά τι σημαίνει κοινόχρηστος δρόμος; Ένας δρόμος που δεν έχει καταχωρηθεί στο κτηματολόγιο και χαρακτηρίζετε ως αγροτικός είναι αποδεκτός από την πολεοδομία για την έκδοση Ο.Α. Ανεξάρτητα από την καταχώριση, ως κοινόχρηστοι (πλην όσων αναφέρεις ανωτέρω), θεωρούνται οι αγροτικοί προϋφιστάμενοι (βάσει τίτλων, και με απόφαση γ.γ. περιφέρειας-ΦΕΚ) του 1923, όσοι έχουν προκύψει από απαλλοτριώσεις, και γενικά όσοι υφίστανται νομίμως μετά από διοικητικές πράξεις. 

Με λίγα λόγια, αν δεν αποδείξεις ότι ο αγροτικός δρόμος προϋφίσταται του 1923, το γήπεδό σου ΔΕΝ είναι οικοδομήσιμο 

 

Ευχαριστώ 

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε Νίκο ο tetris στα είπε όλα με το "νι" και με το "σίγμα". Περισσότερο αναλυτικά δεν γίνεται. 

 

Θέλω εδώ να ρωτήσω τον Δημήτρη σαν νομικό. Επειδή θυμάμαι πως ο Ν. 3212/83 (πήρε ΦΕΚ την παραμονή  πρωτοχρονιάς) είχε σηκώσει αρκετό "κουρνιαχτό" τότε και είναι πολύ κοντά στην χρονική στιγμή του συμβολαίου που αναφέρει παραπάνω ο Νίκος, μήπως εδώ θα έπρεπε ο συμβολαιογράφος να κάνει κάποια παρατήρηση για το δρόμο και τα 25μ.?? Εκτός και αν είπε "έχει άλλος την ευθύνη ...ας κάνουμε το συμβόλαιο". Σε αυτόν δεν υπάρχει ....ίχνος ευθύνης ?? Πως καλύπτεται τώρα ο φίλος μας που έχει (κατα τα λεγόμενά του) τοπογραφικό με τέτοια δήλωση αρτιότητας?? Γιαυτό, όπως λέω πάντα : Η δήλωση Ν. 651 είναι πολύ σημαντική δήλωση. Θέλει πολύ ψάξιμο. ΠΡΟΣΟΧΗ.

Link to comment
Share on other sites

o 3212/2003  ειπε οσα ειπε

 

και, πραγματι ηθελε μεγαλη προσοχη και μελετη, αφου μετετρεψε τον κανονα σε παρεκκλιση και ωρισε νεον κανονα

 

Ομως, το δευτερο συμβολαιο εγινε το 2005

 

δλδ ειχε ξεκαθαρισει ηδη το τοπιο και δεν επιτρεπονταν λαθη...

 

υγ

αν και στο αρχειο μου, στον φακελλο για τα εκτος σχεδιου, που ξεκιναει με μια φωτοτυπια του ΦΕΚ το 1978...

εχω ακομα απο τις πρωτες μερες δημοσιευσης του 3212, μια εμπεριστατωμενη δημοσιευση  απο εφημεριδα με αναλυση των διαταξεων.

[τοτε δεν ειχαμε ιντερνετ και αλλα τετοια καλουδια...] :smile:

 

Απλα, εγινε λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή βδομάδα, 

 

Σας ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις επί του θέματος, έχω μια πιο ξεκάθαρη εικόνα. Με τον ίδιο τρόπο που ο πρώτος τοπογράφος έγραψε (από κεκτημένη ταχύτητα) άρτιο και οικοδομήσιμο αντί για άρτιο απλά, έτσι δεν μπορούσα να βασιστώ και απλά στα λεγόμενα των νέων τοπογράφων ότι δεν είναι οικοδομήσιμο. Θα μελετήσω και τον 3212/2003 καθώς από ότι καταλαβαίνω αυτός είναι που μου επηρεάζει την κατάσταση για να έχω πλήρη κατανόηση του τι συμβαίνει και πως μπορώ να προχωρήσω.

 

Ευχαριστώ 

 

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

 

  • Έχω ένα γήπεδο εμβαδού 5700τ.μ. που μνημονεύεται στα συμβόλαια ως αυτοτελές από άτυπη διανομή από το 1955.
  • Υπάρχει δικαστική πράξη (για λύση προικοσύμφωνου) και τοπογραφικό του 1981 που δείχνει ότι το γήπεδο αυτό αποτελείται από δύο τμήματα που τα χωρίζει αγροτικός δρόμος που εξυπηρετεί την πρόσβαση μεταξύ δύο οικισμών. Το τμήμα 1 εμβαδού 1800τ.μ. και ''πρόσωπο'' 35μ στην αγροτική οδό και το τμήμα 2 εμβαδού 3900τ.μ.
  • Το 1981 γίνεται πώληση του τμήματος 1 εμβαδού 1800τ.μ. και ''πρόσωπο'' 35μ στην αγροτική οδό που ενώνει του δύο οικισμού.
  • Το 1993 ο αγροτικός αυτός δρόμος χαρακτηρίζεται με απόφαση Νομάρχη ως Κύρια και Μοναδική

Με καλύπτει η παρ. 2γ του άρθρου 1 του 270Δ/85 από την στιγμή που δεν αναφέρει τους κύριους κοινοτικούς δρόμους;

 

γ) 'Αρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα που απομειούνται συνεπεία απαλλοτριώσεων ή διανοίξεων διεθνών, εθνικών
ή επαρχιακών οδών
, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα εφόσον μετά την απομείωση αυτή έχουν όρια αρτιότητας και
τις λοιπές προϋποθέσεις των γηπέδων των προηγουμένων περιπτώσεων α και β.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρόκειται για απαλλοτριωση για διάνοιξη οδού ώστε να έχει εφαρμογή η εν λόγω περίπτωση. Θα εξετάσεις την αρτιότητα σύμφωνα με την παρ. 2β και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Το θέμα μου είναι ότι για το γήπεδο που περιέγραψα έχει εκδοθεί Ο.Α. (η οποία δεν έχει υλοποιηθεί) και προσπαθώ να καταλάβω πως τεκμηρίωσαν ότι υφίσταται ως έχει προ του 1964 για να είναι στην παρέκκλιση.

 

Όλα τα συμβόλαια έως το 1981 το αναφέρουν ως ενιαίο 5700τ.μ. χωρίς περιγραφή αγροτικού δρόμου που το χωρίζει σε δύο τμήματα. Κακώς κατά την γνώμη μου γιατί για να χαρακτηριστεί ο αγροτικός δρόμος αυτός το 1993 ως Κύριος και Μοναδικός σημαίνει ότι σίγουρα θα υφίστατο από πολύ παλαιά (ίσως και προ του 1923) για την εξυπηρέτηση των οικισμών.

 

Το θέμα είναι που να βασιστώ για να επικαλεστώ παρέκκλιση.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, μην ψάχνεις να βρεις πώς εκδόθηκε η άδεια  ;)

Αυτό που ενδεχομένως σε βοηθήσει, είναι α/φ πριν την ημερομηνία της παρέκκλισης, στην οποία να αποτυπώνεται ο δρόμος

Ενδεχομένως να αποτυπώνεται και στον 5ρη, αλλά η α/φ αποτελεί καλύτερο τεκμήριο

Επίσης, μπορείς να ελέγξεις και τους τίτλους των ομόρων

Και πριν κάνει όλα αυτά, συνεννοήσου με την αρμόδια ΥΔΟΜ. 

Link to comment
Share on other sites

το γηπεδο, με βαση το συμβολαιο,  ηταν 5.700

δξ το περιεχομενο της "δικαστικης πραξης του 1981"

[καπως πρεπει να την δουμε]

Το πιθανωτερο ειναι οτι αναγνωρισθηκε/δηλωθηκε  οτι,  δια μεσω του γηπεδου των 5.700 τμ. υπαρχει διοδος δουλειας

Πλην ομως αυτη δεν αφαιρειται απο το συνολικο εμβαδον και  δεν δημιουργει "κατατμηση".

 

Μεχρι να "απαλλοτριωθει" με νομιμο τροπο,

παραμενει στην "κυριοτητα" του αρχικου γηπεδου.

 

Ο χαρακτηρισμος της διοδου σαν κυριας και μοναδικης οδου

"διευκολυνει" μεν, αλλα εγινε μολις το 1993.

 

Αυτο ειναι το ετος "κατατμησης"...[αν αποδεχθουμε, χωρις να το ψαξουμε πιο αναλυτικα,  οτι εγινε νομιμη κατατμηση]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.