Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να γραφτώ στο τσμεδε


George T.

Recommended Posts

Πρώτα απολα καλως σας βρήκα!

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Τον Φευρουάριο πρώτα ο Θεός, παίρνω το πτυχίο μου(μηχανολογος μηχανικός) και αμέσως μετά φευγω στο εξωτερικό για μόνιμη δουλειά. Τι κάνω με ΤΕΕ και τσμεδε?Γραφομαι κανονικά?Μιας και θα δουλευω στο εξωτερικό θα πληρώνω τσμεδε?Να σημειώσω ότι θα υπάρχει ασφάλιση ιδωτική απο την εταιρία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρώτα απολα καλως σας βρήκα!

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Τον Φευρουάριο πρώτα ο Θεός, παίρνω το πτυχίο μου(μηχανολογος μηχανικός) και αμέσως μετά φευγω στο εξωτερικό για μόνιμη δουλειά. Τι κάνω με ΤΕΕ και τσμεδε?Γραφομαι κανονικά?Μιας και θα δουλευω στο εξωτερικό θα πληρώνω τσμεδε?Να σημειώσω ότι θα υπάρχει ασφάλιση ιδωτική απο την εταιρία

 

Ούτε για αστείο!

Link to comment
Share on other sites

Αν δε γυρίσεις ποτέ για δουλειά στην Ελλάδα μη το σκέφτεσαι καθόλου. Η απάντηση είναι ΟΧΙ... Αν πάλι σκέφτεσαι κάποια στιγμη να επιστρέψεις δες πως μπορείς να μετρήσεις τα χρόνια που δούλεψες έξω στα συντάξιμα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν φευγω με σκοπό να γυρίσω σε 5-10 χρόνια αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις....Σε περίπτωση που γραφτώ στο ΤΕΕ είναι υποχρεωτικό να γραφτώ και στο τσμεδε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι... πανε πακετο

 

Η ουσια ειναι να δεις αν μπορεις να μετρησεις τα χρονια που θα δουλεψεις εξω σε συνταξιμα εδω (σε περιπτωση που γυρισεις) οπως ειπε ο mkalliou

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λίγα που διάβασα όμως σε περίπτωση που δεν γραφτώ στο ΤΕΕ δεν αναβαθμίζεται και το πτυχίο για να γίνει εγολαβικό ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λίγα που διάβασα όμως σε περίπτωση που δεν γραφτώ στο ΤΕΕ δεν αναβαθμίζεται και το πτυχίο για να γίνει εγολαβικό ή κάνω λάθος?

 

Για να τα ξεμπερδέψουμε. Καταρχήν έχεις πάρει δίπλωμα και όχι πτυχίο από το Πολυτεχνείο. Πτυχίο δίνουν τα ΤΕΙ. Το δίπλωμα, ούτως ή άλλως δεν "αναβαθμίζεται" ούτε μετατρέπεται σε κάτι άλλο ποτέ. Παραμένει ως έχει.

Το πτυχίο τώρα που εννοείς σε αυτό το ποστ, είναι το μελετητικό ή εργοληπτικό (ανάλογα τι θα επιλέξεις) και δεν το έχεις πάρει ακόμα, από το Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ το οποίο θα σου το έδινε μετά από 3 ή 4 χρόνια. Αυτό όντως όχι μόνο δεν θα αναβαθμιστεί ποτέ, αλλά δε θα μπορέσεις καν να το αποκτήσεις ποτέ αν δεν γραφτείς στο ΤΕΕ (και άρα και στο ΤΣΜΕΔΕ). Το ζήτημα είναι που θα μπορούσε να σου φανεί όμως χρήσιμο ένα μελετητικό ή εργοληπτικό, εφόσον δεν προτίθεσαι να δραστηριοποιηθείς ποτέ επαγγελματικά στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

tpanag ευχαριστώ για τη διορθωση :) Ακριβώς αυτό εννοούσα , απλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται στο μέλλον θέλω να ξέρω τι επιλογές έχω...πχ σε περιπτωση που σε κάποια φάση αποφασίσω να γυρίσω, θα μπορώ να γραφτώ τότε στο ΤΕΕ?Και αν δεν έχω γραφτεί δεν θα μπορώ να δουλεψω σαν μηχανικός στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό μειονέκτημα αν γραφτείς στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ, είναι το κόστος της ασφάλειας. Περίπου 3.000€ τον χρόνο για τους νέους και 4.000 περίπου για τους άνω πενταετίας. Παίζουν τα ποσά λίγο πάνω/κάτω ανάλογα με τα χρόνια προϋπηρεσίας.

 

Τα πλεονεκτήματα είναι:

- Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Όπου και αν είσαι στον κόσμο, δικαιούσαι περίθαλψη. Δυστυχώς πρέπει να πας στο ΤΣΜΕΔΕ μετά για να πάρεις τα λεφτά σου, δύσκολο αν είσαι στο εξωτερικό. Ίσως μέσω πρεσβείας.

- Σύνταξη. Ακόμα και να μην έχεις δουλέψει μια μέρα στην Ελλάδα, αν πληρώνεις κανονικά στο ΤΣΜΕΔΕ δικαιούσαι πλήρη σύνταξη μετά από 35 χρόνια δουλειάς και αν έχεις κλείσει το 60ο έτος της ηλικίας σου.

- Προϋπηρεσία. Από την μέρα εγγραφής μετράει για μοριοδότηση στον ΑΣΕΠ, καθώς και για εργολαβικό/μελετητικό.

- Απαιτείται για να κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην Ελλάδα. Αν δεν κάνεις εδώ, θα πρέπει να κάνεις στο αντίστοιχο επιμελητήριο της χώρας της ευρωπαικής ένωσης στην οποία θα εργαστείς.

 

 

Η γνώμη μου είναι να γραφτείς, και όποτε θες αργότερα την κόβεις. Θα σου κοστίσει βέβαια, αλλά θα έχεις ανοιχτές τις πόρτες στην Ελλάδα.

Μην ξεχνάς ότι μόνο τρεις φορές τον χρόνο γίνονται οι εξετάσεις. Αν αποφασίσεις να δουλέψεις στην Ελλάδα σαν μηχανικός, πρέπει να περιμένεις μερικούς μήνες μέχρι την επόμενη εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.