Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

Η τελική λύση είναι αυτή του Didonis.....Πιστεύω θα λειτουργήσει έτσι...

 

Edit: Ούτε αυτό λειτούργησε!!!

Βρήκα ακόμα ένα λόγο να βρίζω τους αρχιτέκτονες (εκτός του ότι ποτέ δεν προσέχουν τις περασιές...) :) :)

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

γιαννη μπορεις να μας δωσεις λιγες πληροφοριες ακομη για το προβλημα

 

1. ξερεις απο ποιο προγραμμα δημιουργηθηκε το αρχειο που σου δωσανε?

2. με ποια εκδοση το ανοιγεις εσυ?

3. ηταν/ειναι τρισδιαστατο?

4. εχεις google-αρει το μηνυμα που σου πεταει να δεις σε τι "σοι" λαθος" αντιστοιχει..?

 

edit.

5. αν θες δωσε και τα spec's του υπολογιστη που εισαι καθως fatal error οφειλονται στο pc και οχι στα αρχεια πολλες φορες.

 

ειδικα για το gripp editing υπαρχουν απειρες περιπτωσεις που το σφαλμα ειναι ασχετης φυσης

Edited by fear1976
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιου είδους προβλήματα μου εμφανιζόταν πολύ συχνά παλιά σε μεγάλα αρχεία και έκανα αναβάθμιση πριν 1,5 χρόνο...Σταματήσαν τα κολλήματα....

Έχω 2009 και δεν ξέρω από τι πρόγραμμα είναι το αρχείο...Θα το μάθω όμως...

(και θα το googlάρω...)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έβαλα σαν μπλοκ σε νέο αρχείο και πάτησα από πάνω μόνο τις βασικές περασιές των πεσσών για να δουλέψω...Ε! δεν πήγαινε άλλο!

 

Παρατήρηση: Έχω δύο κομμάτια στον σκληρό: C και D.

Ο D μόλις γέμισε! Μήπως παίζει ρόλο? Το αρχείο όμως ήταν στον C...

Πάντως ψιλοκαθάρισα λίγο πριν συνεχίσω και πιάνοντας (με δισταγμό) ένα grip....ΔΕΝ κόλλησε...(στο αρχείο με block...)

 

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Να' σαι καλά Γιάννη .

 

Όταν κάποιος δίσκος γεμίσει , πιθανόν το πρόγραμμα να μην μπορεί να φτιάξει προσωρινά αρχεία ασφαλείας . Ανάλογα πάντα με το που έχουμε δηλώσει να δημιουργούνται .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά SOS

 

Δουλεύω στο IDEA2000 και μετά από μια διακοπή ρεύματος δε μου ανοίγει το αρχείο που είχα ανοικτό. Μου βγάζει Error-buffer overrun This file may an Autocad R14 Beta Format file

Το αρχείο ήταν .dwg

Δοκίμασα μετονομασία αλλά τίποτα.

 

Αν έχει κανείς ιδέα ... please help

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος το IDEA πατάει στο intellicad οπότε δεν ξέρω εαν κρατάει autosaves, όμως εάν το αρχείο σου είναι όνομα.dwg ψάξε για ένα αρχείο όνομα.bak ή όνομα.sv$ στον ίδιο φάκελο. Μετονόμασε το σε ονομα2.dwg και άνοιξέ το.

 

Επίσης δοκίμασε να κάνεις recover το dwg με κάποιο πρόσφατο AutoCAD ή intelliCAD.

 

Τέλος μια άλλη μέθοδος που παραδόξως λειτουργεί είναι να εισάγεις το σχέδιο σου σε ένα νέο ως block, να το κάνεις explode και να τρέξεις την Audit για να διορθώσει τα σφάλματα.

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Μετά τη μετονομασία του bak και του sv$ πατάω να μου ανοίξουν και εμφανίζει το ίδιο ακριβώς μήνυμα

Από εισαγωγή μπλοκ προσπάθησα αλλά μου λέει ότι δεν πρέπει να έχει κενά στο όνομα του αρχείου, ενώ δεν έχει...???

Τώρα για recovery δε μου είναι εύκολο να το δοκιμάσω, εκτός κι αν βοηθήσει κάποιος από το forum.

 

Μήπως μπορείς να σου στείλω το αρχείο???

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις συνάδελφε , στείλε το και σε μένα να το προσπαθήσω .

 

Το e-mail είναι : gv ar th @ gm ail . com (χωρίς τα κενά βέβαια)

 

Θα προσπαθήσω να το ανοίξω με Intellicad και Bricscad . Εναλλακτικά και με Turbocad 15.2 το οποίο με έχει βοηθήσει σε αντίστοιχες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.