Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

Έχω μετατρέψει το πολύγωνο και το καμπύλο τμήμα σε Block αλλά οταν κάνω Area-->Object και το επιλέγω μου βγάζει : Selected object does not have an area.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως θα σχεδιάσω το καμπύλο τμήμα με Pline?Εχει επιλογή στην εντολή Arc για Pline?Αυτό δεν ξέρω...Ευχαριστώ για το Technical Support πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Ενα εύκολο κόλπο, σε κλειστό σχήμα εφαρμόζεις την εντολή boundary (μοιάζει με την hatch) που φτιάχνει καινούρια polyline επί της κλειστής οριογραμμής. Επιλέγεις το "pick point".

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς με το pedit να επιλέξεις πολλές γραμμές/καμπύλες (m-ultiple) και να τις ενώσεις (J-oin). Πρέπει όμως τα άκρα να συμπίπτουν απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή μόλις επανεγκατεστησα το autocad και καποιες από τις ρυθμίσεις που είχα, χαθηκαν..

Γνωρίζει κάποιος την εντολή ώστε το extend μιας line να φτανει ως την θεωρητική προέκταση της γραμμης που επιλέχθηκε ως όριο???

 

edit:

Ακυρο, το βρήκα edgemode από 0 σε 1

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια την ξέρω την offset.Δεν πρόκειται όμως για δημιουργία παράλληλης σε συγκεκριμένη απόσταση.Έστω ότι έχω μια γραμμή και δημιουργω μια νέα η οποία τυγχάνει να είναι παράλληλη.Με ποιον εύκολο τρόπο (κατά προτίμηση με ΣΝΑΠ) θα την κάνω να τελειώνει στο ίδιο ''ύψος'' με την πρώτη?θα μπορούσα να κάνω offset την πρώτη βέβαια και να την τροποποιήσω.θα μπορούσα να φέρω μια κάθετη στο τέλος της π΄ρωτης παράλληλης και να κάνω extend.Αλλά με OSNAP η κάτι αντίστοιχο μπορώ να κάνω το ίδιο?

 

Επίσης χρησιμοποιώ AUTOCAD 2006

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.