Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ 200 ΚΑΛΥΤΕΡΑ

 

ΤΥΧΑΙΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!!!

Γι' αυτο εχω να σου απαντησω οτι η Λευκαδα (εδω ζω τι να κανουμε) δεν εχει ουτε μια μπλε σημαια σε καμια παραλια της. Μαλλον δε θα εχουμε καλες παραλιες...

 

Τα ΤΕΙ θα μπουν συντομα στη λιστα;

 

 

Τουλαχιστον τωρα στον ΑΣΕΠ θα δινουμε ολοι για τις ιδιες θεσεις στο δημοσιο ή παλι θα ειναι ξεχωριστες θεσεις για διπλωματουχους και αλλες για πτυχιουχους; Θα συνεχισει να παρατηρειται το φαινομενο οι θεσεις για τους αποφοιτους ΤΕΙ να μην μπορουν να καλυφθουν επειδη οι πτυχιουχοι δεν καταφερνουν να πιασουν τη βαση ενω στους διπλωματουχους να γινεται χαμος από αυτους που πιανουν πολυ πανω απ τη βαση αλλα δεν υπαρχουν θεσεις για να περασουν ολοι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμείς στον Αγιόκαμπο έχουμε μπλε σημαία !!!

Επί του θέματος για να σοβαρευτούμε.

Λέγοντας πως οι μελέτες είναι απλές , δε χρειάζονται κτλ.. απαξιώνουμε οι ίδιοι τη δουλειά μας.

Μετά μην περιμένετε να το εκτιμήσουν οι άσχετοι με το επάγγελμα μας,

Ή μην αντιδράτε αν σας δίνουν ψίχουλα για μία μελέτη....

.'' ε , αφού είναι πολύ απλή και μπορεί να το κάνει και ο μάστορας ''

Link to comment
Share on other sites

1)ολοι οι ΠΜ εχουν καλαβισει το καλαμι ,

[...]

ΜΡΑΒΟ ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΕΙΣΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ !!!! ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ 200 ΚΑΛΥΤΕΡΑ

 

ΤΥΧΑΙΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!!!

 

Βλέπω το θέμα να κλειδώνει σύντομα...

Τυχαίο; δε νομίζω! :lol:

 

Λοιπόν, πέρα από την πλάκα, το "χιούμορ" των παραπάνω μηνυμάτων δεν το κατάλαβα. Για όποιον καίγεται τόσο πολύ να ασκήσει το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού, υπάρχουν πολλοί τρόποι να το πετύχει. Αν δεν μπορεί να το πετύχει με κάποιον απ' όλους, ίσως και νά 'ναι καλύτερα, τουλάχιστον για την κοινωνία.

 

Κατά τα λοιπά θα προτιμούσα ένα σύστημα στο οποίο ο κάθε απόφοιτος του κάθε ιδρύματος θα έπρεπε να δίνει εξετάσεις στο ΤΕΕ για να αποκτήσει επαγγελματικά δικαιώματα. Όχι αστεία, κανονικές εξετάσεις. Και στάδια επαγγελματικής ικανότητας. Δικαίωμα υπογραφής διωρόφου, εμπειρία, εξετάσεις, δικαίωμα για τετραώροφα. Και πάλι απ' την αρχή...

 

Αλήθεια, πόσοι θα θέλανε ένα τέτοιο σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα λοιπά θα προτιμούσα ένα σύστημα στο οποίο ο κάθε απόφοιτος του κάθε ιδρύματος θα έπρεπε να δίνει εξετάσεις στο ΤΕΕ για να αποκτήσει επαγγελματικά δικαιώματα. Όχι αστεία, κανονικές εξετάσεις. Και στάδια επαγγελματικής ικανότητας. Δικαίωμα υπογραφής διωρόφου, εμπειρία εξετάσεις, δικαίωμα για τετραώροφα. Και πάλι απ' την αρχή...

 

Αλήθεια, πόσοι θα θέλανε ένα τέτοιο σύστημα;

 

Διαφωνω με την εμπειρια. Αν καποιος τα καταφερνει και χωρις εμπειρια σε ουρανοξυστη, λογω διαβασματος ή λογω κοφτερου μυαλου, εμενα μου φτανει. Δε με ενδιαφερει η εμπειρια καποιου για να μου αποδειξει οτι ειναι καλος μηχανικος. Προτιμω τον 25χρονο με το κοφτερο μυαλο και τις νεες ιδεες, αν τα καταφερενει, παρα τον 50χρονο με την εμπειρια του. Ο εμπειρος ξερει τα τετριμενα, ο νεος (που ειναι ξεφτερι) δινει νεες λυσεις και εμπεριστατωμενες.

Εξετασεις ασχετα με την εμπειρια, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πέρα από την πλάκα, το "χιούμορ" των παραπάνω μηνυμάτων δεν το κατάλαβα.;

 

Το δικό μου είναι στη λογική ότι είναι όλα πολύ απλά. Εφόσον είναι τόσο απλά και επαναλαμβανόμενα τότε δε χρειαζόμαστε.

Επίσης όταν θεωρείς τη δουλειά σου απλή , τότε θα πρέπει να τη χρεώνεις και χαμηλά.

.... και επίσης με κούρασε και η επίθεση εναντίων των Ελληνικών Πανεπιστημίων με αφορμή το δημοσίευμα των Τimes.

Όποιος ξέρει και έχει δώσει πολλές φορές εξετάσεις , τότε δεν φοβάται και νέες εξετάσεις.

Εγώ συμφωνώ μόνο αν είναι δύσκολες και αξιόπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Edit: spy1551, δεν εννοούσα το δικό σου χιούμορ... απλά δεν θα ήταν σωστό να εστιάσω τόσο προσωπικά. :)

 

Αναμενόμενη η διαφωνία. Το έχω καταλάβει ότι κανείς δεν θέλει ένα τέτοιο σύστημα...

 

Αλλά βρε αδελφέ, μην το παρατραβάς, δεν μίλησε κανείς για 50άρηδες... Κι ο 25άρης έχει εμπειρία (οφείλει να έχει τουλάχιστον). Για κοφτερό μυαλό δεν ξέρω, αλλά ας μην μιλήσω καλύτερα... :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι Αλέξη, στην Αμερική νομίζω ότι ανά 10 χρόνια υπάρχει έλεγχος από τον επαγγελματικό φορέα για την επιστημονική επάρκεια κάποιου μέλους του.

Το δύσκολο κατά τη γνώμη μου είναι να εφαρμοστεί η αξιοκρατία.

Όλο και κάποιος γνωστός θα βρεθεί.

Αυτή τη στιγμή οι εξετάσεις του ΤΕΕ για την απόκτηση άδειας επαγγέλματος είναι μια παρωδία.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι παρωδία. Όλη η ευθύνη για την διασφάλιση ενός επιπέδου επιστημονικής - τεχνικής κατάρτισης είχε πέσει στα πανεπιστήμια. Τώρα που τα πράγματα θα αλλάξουν πρέπει και το ΤΕΕ να σοβαρευτεί.

 

Φυσικά το θέμα της αξιοκρατίας είναι ένα μεγάλο στοίχημα. Αλλά δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Τώρα, ότι κάποιοι θα καταφέρνουν να πιστοποιούνται "χωρίς να το αξίζουν", δεν το αμφισβητώ. Αυτά συμβαίνουν σε όλον τον κόσμο, πόσο μάλλον στην Ελλάδα. Αλλά μήπως τώρα τα πράγματα είναι καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λόγια γιά τους 50άρηδες :rolleyes:

Είναι και 2 το πρωί .

 

Αυριο που θα ξυπνήσουν και οι υπόλοιποι θα γίνει η μεγάλη μάχη 8-)

 

Καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

 

Αλήθεια, πόσοι θα θέλανε ένα τέτοιο σύστημα;

 

όσοι αξίζουν δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα, απλά από έναν φορέα που θα διακρίνεται για την αμεροληψία του και την σοβαρότητά του

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.