Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Ελπιζω καποια στιγμη σε εξετασεις πραγματικες για την αδεια ασκησης επαγγελματος για παλιους και νεους αποφοιτους.

 

Αυτό για όλους τους μηχανικούς προφανώς. Και ΤΕΙ και ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετά από πολύ προσεκτικό διάβασμα όλων των παραπάνω, επιτρέψτε μου ήρεμα και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης να πώ μερικά πράγματα... Απλώς αυτό που πιστεύω...

 

1. Είναι αστεία από πλευράς σοβαρών ανθρώπων που θέλουν να λέγονται επιστήμονες, η αναφορά στις πανελλαδικές και στο αν κάποιος πέρασε στα Πανεπιστήμια ή όχι...

Δηλαδή αν ήταν ιδιωτικά και πληρώναμε θα είμασταν εντάξει και τώρα που στο όνομα της δωρεάν ( να γελάσω;) εκπαίδευσης κρίνεται η ζωή μας από ένα γραπτό, είμαστε ανίκανοι;

 

2. Τις μελέτες όπως ειπώθηκε δεν τις κάνουν επιστήμονες, δεν είμαστε στη ΝΑΣΑ, τις κάνουν σωστοί επαγγελματίες... Ας μου δείξετε μια μελέτη Η/Μ που εφαρμόστηκε ή που εκτελέστηκε με το να δει έστω μία φορά ο μηχανικός το κτίριο και θα τα πάρω πίσω αυτά που λέω...(Εννοώ για τις κατοικίες βέβαια...)

 

3. Δηλαδή, εσείς που μιλάτε για εξετάσεις είστε τόσο πια χαζοί, να σκίζεστε τόσα χρόνια και να δέχεστε μετά να σας κρίνουν άλλοι, εκτός του επίσημου όργανου της χώρας που είναι υπεύθυνο για τη μόρφωση και την επιστημονική σας κατάρτιση; Θεωρώ πραγματικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ τη λογική των εξετάσεων για τη λήψη άδειας εργασίας σε κάτι που σπούδασες!!! Καλύτερα να βάλουν και στους Π.Ε. 1 εξάμηνο πρακτικής, να ξεστραβωθείτε πιο γρήγορα...

 

4. Το κείμενο όπως το διάβασα, δεν λέει τίποτε για τους υπάρχοντες ΤΕ απόφοιτους, τουλάχιστον όχι κάτι σαφές... Ολα τα πιτσιρίκια συνάδελφοι ή μή που πετάγονται και λένε να ξαναδώσουν εξετάσεις στο ΤΕΕ δεν ξέρουν ότι οι απόφοιτοι του μικρού Πολυτεχνείου εξισώθηκαν με αυτούς των ΕΜΠ, απόφοιτοι των ΚΑΤΕΕ με αυτούς των ΤΕΙ, και γενικά σε κάθε τέτοια αλλαγή, δεν εξετάζεται μόνο αν είναι καλή, αλλά και πως επηρεάζει τους παλιότερους...Δηλαδή μετά από 18 χρόνια δουλειάς θα με βάλεις να ξαναγράψω μπετό; Στο κάτω κάτω έχω τραβήξει ένα δρόμο που δεν μου χρειαζονται τα στατικά όπως πολοί π.μ., που δουλεύουν σε εταιρίες μονωτικών ή υλικών τύπου ΣΙΚΑ κλπ... Τί θα γίνει δηλαδή, θα χάσω τα δικαιώματά μου ή θα μου πάρουν το πτυχίο;

ΝΤΡΟΠΗ να σκέφτεστε έτσι... ΝΤΡΟΠΗ! Θα μου πούν μετά από 18 χρόνια αν μπορώ να ταϊσω τα παιδιά μου ή αν θα πρέπει να ανοίξω ψιλικατζίδικο;....Αυτό για όσους μιλάνε για τους παλιούς ότι πήραν νύχτα το πτυχίο...Στα Πολυτεχνεία και τα Πανεπιστήμια ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΤΥΧΙΑ κακομοίρηδες, όχι στα ΤΕΙ...

 

5. Σχετικά με τα δικαιώματα... Σαφώς και δεν υπάρχει εξίσωση, σαφώς και ΕΠΡΕΠΕ να αφορά το μεγαλύτερο τμήμα των κτιρίων, αφού αλλιώς δεν θα είχε νόημα... Καταλαβαίνει κανείς ότι γίνονται μεγάλες αλλαγές στη χώρα και στον τεχνικό κόσμο, όχι απαραίτητα προς το καλύτερο αλλά γίνονται... Και είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ στις αλλαγές αυτές να μπορεί κάθε απόφοιτος ΤΕ ή ΠΕ να μπορεί να σταθεί στο χώρο αυτόνομα ως επαγγελματίας , ως εργαζόμενος, ως γονιός, ως άνθρωπος... Σπουδάζεις κάτι που εξ' ορισμού για τη χώρα μας (όχι απαραίτητα και για άλλες) είναι ελεύθερο επάγγελμα και το κράτος δεν σου δίνει δικαιώματα να εξασκήσεις το επάγγελμα... Αλλαξε το πρόγραμμα σπουδών, κλείστε τις σχολές, ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ αλλά εγώ θα πρέπει εφόσον υπάρχει η σχολή και λέγεται "...ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ...." να είμαι μηχανικός...!!!

ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ τίποτε άλλο και δεν πρέπει να με νοιάζει τίποτε άλλο από το πως θα βγάλω το ψωμί μου σύμφωνα με αυτό που λές ότι σπούδασα! Ολα τα άλλα είναι ευθύνη του κράτους, του υπουργείου και ΟΧΙ του ΤΕΕ... Μην έχετε το ΤΕΕ ως επιστημονικό όργανο στα θέματα παιδείας γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!

 

6. Η αλήθεια είναι ότι τα εκπαιδευτικά ιδρύματα δεν βγάζουν επαγγελματίες, δίνουν θεωρητικές κατευθύνσεις και μετά, στη δουλειά και ανάλογα με το τί θα κάνεις αποκτάς γνώση, εμπειρία, κλπ... Για παράδειγμα, εγώ δεν κάνω στατικά, γνωρίζοντας τα ζητήματα που υπήρχαν όταν αποφοίτησα, αποφάσισα ότι δεν θα ασχολιόμουν αν και μου άρεσαν πολύ... Τώρα πια, είναι μια ανάμνηση, μετά τόσα χρόνια... Αντιθέτως ασχολήθηκα πολύ με αρχιτεκτονικά, έκδοση αδειών, επιβλέψεις, κατασκευή επαγγελματικών χώρων με εκατοντάδες υλικά που πολλοί από τους Π.Ε. ούτε που ξέρουν και βέβαια δεν χρειάζεται να τα ξέρουν οι άνθρωποι... όπως και εγώ, αφού δεν κάνω στατικές μελέτες δεν χρειάζεται τώρα πια να ξέρω...

Από εκεί και πέρα είναι θέμα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΥ το αν θα εκμεταλλευτώ ένα δικαίωμα και θα υπογράψω ενώ θα κανει άλλος τη μελέτη... Δυστυχώς όμως αυτό δεν μπορεί να το "πιάσει" κανένας νόμος και καμιά λογική, κάτι πρέπει να μένει και ως συνείδηση σε εμάς, επιστήμονες θέλετε να λέγεστε όλοι...

Στα Πανεπιστήμια πουλάνε πτυχία φίλε?Α και στα ΤΕΙ τα παίρνεις με την αξία σου?Στα ΤΕΙ δεν υπάρχουν κόμματα δηλαδή?Δεν υπάρχουν παρατάξεις?Θα τρελαθώ σήμερα...Ίσα και όμοια γίνανε τεχνίτες και επιστήμονες...Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό...Πτυχιούχος είναι αυτός που χειρίζεται οτι κατασκευάζει ο διπλωματούχος(που φυσικά οτι κατασκευάζει μπορεί και να το χειριστεί).Όταν περάσατε στο ΤΕΙ αυτό δεν το ξέρατε?Τι καθόμαστε και σκοτωνόμαστε τώρα?Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι πτυχιούχοι διεκδικούν και τελικώς πήραν κομμάτι της πίτας των διπλωματούχων...άλλο επιστήμονας άλλο μάστορας.Στα ΤΕΙ κάνουν πολύ πιο πρακτικά πράγματα(και καλά κάνουν) ενώ στα ΑΕΙ έχουν πολύ ισχυρό θεωρητικό υπόβαθρο για αυτό και είναι σχεδόν αδύνατη η ακαδημαική καριέρα μέσω ΤΕΙ...βέβαια έτσι όπως τα μαγείρεψαν τώρα δεν ξέρω μπορεί να γίνεται να πάρουν και διδακτορικό...ρε μήπως να τους δώσουμε και μεταπτυχιακό στα 4 χρόνια?Ας σοβαρευτούμε λίγο...Πήραν οι κλωστουφαντουργοί δικαιώματα!!Και το ΤΕΙ έχει πόσους 5-6 φοιτητές?

 

 

Και κάτι άλλο ακόμα πιο εξοργιστικό...δεν θές να δίνεις εξετάσεις σε κάτι στο οποίο σπούδασες?Θέλετε να λέγεστε και μηχανικοί ΤΡΟΜΑΡΑ ΣΑΣ...γνωρίζετε οτι το επάγγελμα του μηχανικού αναβαθμίζεται συνεχώς ή δεν σας το είχανε πεί στο ΤΕΙ?Και προς θεού...αν κάποιος που τελείωσε ΤΕΙ δομικών έργων πριν 20 χρόνια και μέχρι τώρα δούλευε ως μανάβης ΤΩΡΑ ΕΓΙΝΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ?Κάτι τέτοια ακούω πως να μην πάω στα καράβια Γ'Μηχανικός μετά...?

 

Αυτό για όλους τους μηχανικούς προφανώς. Και ΤΕΙ και ΑΕΙ.

 

Εδώ συμφωνώ απόλυτα φίλε μου.(και ελπίζω να αναθεώρησες για τα χθεσινά)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 4

Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος

1. Οι Πτυχιούχοι Μηχανικοί των παρ. 1 των άρθρων 1, 2 και 3 του παρόντος Π.Δ. υπόκεινται σε διαδικασία πιστοποίησης και ελέγχου της άσκησης του επαγγέλματός τους και της συνεπαγόμενης κοινωνικής ευθύνης τους προς το δημόσιο συμφέρον.

2. Για τους ανωτέρω Πτυχιούχους Μηχανικούς, προϋπόθεση έναρξης, άσκησης και παύσης του επαγγέλματος στον δημόσιο, ιδιωτικό τομέα, στην Εκπαίδευση, εγγραφής τους στα Μητρώα Εμπειρίας Κατασκευαστών Ιδιωτικών ή Δημοσίων Έργων, εγγραφής τους στο Μητρώο Εργοληπτικών Επιχειρήσεων, για τη συμμετοχή τους σε διαγωνισμούς ή δημοπρασίες δημοσίων έργων και εργασιών, καθώς και παροχής βεβαιώσεων για την επαγγελματική τους κατάσταση, αποτελεί η ιδιότητα του μέλους του διευρυμένου Τεχνικού Επιμελητηρίου της Ελλάδος.

3. Οι Πτυχιούχοι Μηχανικοί του Τεχνολογικού Τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης των Τμημάτων α) Πολιτικών Δομικών Έργων, β) Πολιτικών Έργων Υποδομής, γ) Τοπογραφίας και δ) Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών, καθώς και των ισοτίμων και αντιστοίχων αυτών, λαμβάνουν την άδεια άσκησης του επαγγέλματός τους, μετά από επιτυχή συμμετοχή στις εξετάσεις πιστοποίησης επαγγελματικής επάρκειας της ειδικότητάς τους στο διευρυμένο Τεχνικό Επιμελητήριο της Ελλάδος.

4. Άδειες ασκήσεως επαγγέλματος πτυχιούχων του παρόντος, εκδοθείσες νομίμως πριν τη δημοσίευση αυτού, εξακολουθούν να ισχύουν.

Για τους παλιούς. Το θέμα είναι ότι θα δώσουν εξετάσεις στο ΤΕΕ. Και αυτό είναι το σωστό. Εξετάσεις όπως προφανώς δίνουν και οι διπλωματούχοι. Ή εξέταση στην πτυχιακή ή ερωτήσεις.

 

Εξετάσεις δηλαδή όπως του στυλ

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=242156&postcount=135

Link to comment
Share on other sites

sdim γιά τους μισούς και πλέον συναδέλφους σου που δεν περάσανε ούτε σε τει , αλλά πήγαν στο εξωτερικό , έχεις να πεις τίποτα ?

 

Εγώ προσωπικά γνωρίζω και πολύ καλούς και άσχετους με χαριστικά πτυχία από το εξωτερικό , αλλά δεν τους ισοπεδώνω όλους .

Και ξαναθυμίζω , τα παλιά χρόνια δηλαδή 20 χρόνια πριν οι εισακτέοι σε ΑΕΙ ΤΕΙ στην Ελλάδα ήταν το 25 % των αποφοίτων λυκείου και το 10 % των παιδιών κάθε γενιάς .

Και η βάση σε δυσκολότερες εξετάσεις δεν έπεφτε ποτέ κάτω από το 12-13 γιά καμμιά σχολή ούτε και τους δασκάλους .

 

Σταματήστε το παραμυθάκι των τελευταίων χρόνων .

 

 

Ξέρω δύο είδη φοιτητών στο εξωτερικό:

1.Αυτούς που είχαν εξ'αρχής κάνει την επιλογή να πάνε στο εξωτερικό και δεν ασχολήθηκαν με τις πανελλήνιες.

2. Αυτούς που πήγαν στο εξωτερικό επειδή δεν κατάφεραν να περάσουν στην Ελλάδα

Οι πρώτοι αν ασχοληθούν μπορούν να γίνουν πολύ καλοί, χωρίς αυτό να είναι βέβαιο.

Για τους δεύτερους η απάντηση είναι προφανής.

Link to comment
Share on other sites

sdim έχω παραδείγματα και από τη 2η κατηγορία. Ανθρώπους που απέτυχαν στις Πανελλήνιες, πήγαν έξω και όταν γύρισαν, έγιναν εξαιρετικοί Μηχανικοί. Δεν είναι δυνατό να κρίνουμε έναν Μηχανικό ή έναν Επιστήμονα αποκλειστικά από μια εξέταση (αυτή των Πανελληνίων). Αυτό καταλαβετέ το. Και ασφαλώς ισχύει εξίσου αυτό και για τα "8ωρα" του ΤΕΕ που ορισμένοι επιθυμούν διακαώς να επανέλθουν. "Μία εξέταση" θα είναι, η οποία δεν είναι δυνατό να μηδενίσει χρόνια σπουδών (για αυτό μεταξύ των άλλων και καταργήθηκε).

Το πρόβλημα με τα ΤΕΙ είναι ότι οι σπουδές που παρέχουν είναι χαμηλού επιπέδου ή στην καλύτερη περίπτωση έχουν άλλο προσανατολισμό. Δεν είναι δυνατόν ο οποισδήποτε απόφοιτός του να αποκτά ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με εμένα που μπορώ αυτή τη στιγμή να πάω και να τον διδάξω (να προσληφθώ ως καθηγητής του). Θα αρχίσουν να φωνάζουν οι απόφοιτοί τους τώρα, αλλά αυτό είναι δεδομένο. Κατανοώ ότι ενδέχεται απόφοιτος ΤΕΙ να γίνει πολύ καλύτερος από έναν διπλωματούχο, μέσω προσωπικής μελέτης και εμπειρίας που αποκτά όσο δουλεύει, αλλά δεν είναι δυνατό να καταργήσουμε και να απαξιώσουμε όλες τις σπουδές και να δηλώνει ο καθένας ό,τι θέλει, ή αντίστροφα με την αρχική επισήμανση, περνώντας μια 8ωρη εξέταση να παίρνει φουλ επαγγελματικά δικαιώματα επειδή έτυχε να βρίσκεται σε "καλή μέρα".

Link to comment
Share on other sites

.Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό...Πτυχιούχος είναι αυτός που χειρίζεται οτι κατασκευάζει ο διπλωματούχος(που φυσικά οτι κατασκευάζει μπορεί και να το χειριστεί)

 

χαχαχαχα....

 

Ίσα και όμοια γίνανε τεχνίτες και επιστήμονες......άλλο επιστήμονας άλλο μάστορας.

 

Και άλλο λογιστής και manager άλλο μηχανολόγος...

 

Είπαμε...εσύ είσαι ο http://www.youtube.com/watch?v=q8zSlL4K1KM

 

Το πρόβλημα με τα ΤΕΙ είναι ότι οι σπουδές που παρέχουν είναι χαμηλού επιπέδου ή στην καλύτερη περίπτωση έχουν άλλο προσανατολισμό. Δεν είναι δυνατόν ο οποισδήποτε απόφοιτός του να αποκτά ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με εμένα που μπορώ αυτή τη στιγμή να πάω και να τον διδάξω (να προσληφθώ ως καθηγητής του).

 

Κοίταξε ηλίθιοι δεν είμαστε. Η φτηνή προπαγάνδα σου δεν περνά.

Από πότε με το παρόν ΠΔ έχουνε ίδια επαγγελματικά διακαιώματα?

Δείξε μου !!!

 

Για να διδάξεις πρέπει να έχεις Msc. και διδακτορικό. Με το δίπλωμά σου ούτε σε εργαστήριο δεν μπορείς να μπεις...

 

αλλά δεν είναι δυνατό να καταργήσουμε και να απαξιώσουμε όλες τις σπουδές

 

Αυτό ακριβώς. 4 χρόνια είναι 4 χρόνια !!!

 

Κάτι τέτοια ακούω πως να μην πάω στα καράβια Γ'Μηχανικός μετά...

 

Εσύ δεν μπορείς να πας. Εκεί ζητάνε μηχανολόγους μηχανικούς. Εσύ θα είσαι στην στεριά στα γραφεία ως λογιστής με το κομπιουτεράκι.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα....

 

 

 

Και άλλο λογιστής και manager άλλο μηχανολόγος...

 

Είπαμε...εσύ είσαι ο http://www.youtube.com/watch?v=q8zSlL4K1KM

 

Έχεις κάποιο πρόβλημα με μένα ή με τη σχολή μου?

Παρακαλώ λίγη συμπαράσταση εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Όσο μιλάς σαν παιδάκι θα με έχεις απέναντι. Αν δείξεις λίγο ωριμότητα μπορεί να κερδίσεις έναν φίλο του forum.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.