Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Στο τέλος τέλος ρε παιδιά που βρίσκετε το δίκαιο στο να στερούνται επαγγελματικών δικαιωμάτων άνθρωποι που σπούδασαν σε νόμιμο δημόσιο τριτοβάθμιο εκπαιδευτικό ίδρυμα;; Που βρίσκετε το δίκαιο στο να ψηφίζονται επίσημα από το κράτος με νόμο τα επαγγελματικά μας δικαιώματα το 94 και με μια εγκύκλιο να αναστέλλεται η εφαρμογή αυτών (η εγκύκλιος έχει καταγγελθε,ί δικαιωθήκαμε και το κράτος ως γνωστόν πληρώνει πρόστιμο).Που βρίσκετε το δίκαιο να νιώθουμε ενοχές κάθε φορά που ασκούμε νόμιμα το επάγγελμά μας;; Που είναι το δίκαιο στο να είμαστε αναγκασμένοι να υποστούμε κομπλεξικούς, όπως στην πολεοδομία Αργυρούπολης όπου δεν μας αφήνουν να υπογράψουμε ούτε κατεδάφιση γιατί "έτσι γουστάρει ο διευθυντής". Και στο τέλος ποιος σας είπε ότι εμείς ζητούσαμε εξίσωση, απλά σαφή επαγγελματικά διακιώματα ζητούσαμε.....τώρα πλέον το θέμα ξέφυγε και πάει σε εξίσωση γιατί και τα αντικείμενα σπουδών εξισώθηκαν! Και για πείτε μου,όλοι εσείς οι διπλωματούχοι υπογράφετε μόνο αυτά που πραγματικά είστε σε θέση να γνωρίζετε;;; Τι στατικά ξέρει ο Αρχιτέκτονας (πόσο μάλλον ο αρχιτέκτονας από Ιταλία ή Αγγλία) και τι αρχιτεκτονική εφαρμόζει ο πολιτικός....Φτάνει πια!! έλεος!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι σημαίνει ΤΕΕ διευρυμένο.

Ότι όλοι οι μηχανικοί ΠΕ και ΤΕ εγγράφονται και πιστοποιούνται ανάλογα με τις σπουδές εμπειρία κλπ\

επίσης συμμετέχουν με την ψήφο τους για την εκλογή αντιπροσώπων σε επιτροπές, συμβούλια

και εν γενεί για την αξιοποίηση της εμπειρίας και της γνώσης τους προς όφελος της χώρας

(ευρωπης. Δηλαδή) .

 

Αυτο σημαίνει διευρυμένο ΤΕΕ όλα τα άλλα είναι μαϊμουδίσιες και δεν παίρνανε

 

 

Καλημερα Ευρωπη .Καληνυχτα βαθυ κρατος και συντεχνιες.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πρέπει να είναι. Το πως θα διαστρεβλωθεί όλο αυτό και τελικά θα είναι το ίδιο και χειρότερο από σήμερα, μένει να το μάθουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Ευρωπη .Καληνυχτα βαθυ κρατος και συντεχνιες.

Αυτό που δεν κατάλαβες είναι ότι η Ευρώπη θέλει "φτηνούς" μηχανικούς. Και φυσικά όλα αυτά γίνονται εν μέσω κρίσης και "εσωτερικής πτώχευσης".

Τυχαίο? Δε νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

@nikosourtis Οι μηχανικοί πε "γράφετε" εμπειρία από την στιγμή που εγγράφεστε στο ΤΕΕ. Ισχύει;

Παρουσιαζεις ενα προβλημα μας ως πλεονεκτημα μας.

Το παραπανω ειναι προβλημα γιατι ο ανεργος διπλωματουχος δεν μπορει να μπει στο ταμειο ανεργιας και ειναι υποχρεωμενος να πληρωνει ασφαλεια χωρις να εργαζεται.

Κανενας δεν εμποδιζει τον αποφοιτο ΤΕΙ να εγγραφει στο ΤΕΒΕ και να πληρωνει χωρις να εργαζεται. Αυτο δεν μετραει σαν εμπειρια;

Εσυ εχεις την επιλογη να πληρωνεις και να αποκτας εμπειρια ειτε δουλευεις ειτε οχι, εγω πρεπει να πληρωνω μονιμα. Αν συμφερει η δικη μας η κατασταση τοτε γιατι δεν την εφαρμοζετε κι εσεις;

 

Εντωμετάξυ τι εννοείς με το "Η εμπειρια προδιαγραφει οτι οι εισακταιοι θα ειναι παππουδες και θα αποκλειει τον νεο."; Πως δεν πρέπει να προσμετράται η εμπειρία στον ΑΣΕΠ;! Να μπαίνει το κάθε στραβάδι και αυτός που ξέρει τη δουλειά να μένει απέξω;

Οταν λετε εξετασεις εννοειτεσε θεματα πανεπιστημιου; Δεν εννοω τετοιες εξετασεις εγω. Δε μπορει να δωσεις σε καποιον αδεια ασκησης επαγγελματος ή να τον βαλεις σε μια δουλεια με εξετασεις τυπου "σημερα δινουμε αναλυση ηλεκτρικων κυκλωματων στην Χ ύλη, αύριο εισαγωγη στην ηλεκτρονικη στην Υ ύλη". Η αδεια ασκησης επαγγελματος δεν δινεται για να κανει καποιος ερευνα πανεπιστημιακου τυπου. Δινεται για να μπορει καποιος να λυσει προβληματα καθημερινα της μηχανικης αλλά και σπάνια. Αρα οι εξετασεις θα ειναι η ευρεση λυσης πρακτικων ζητηματων. Συνεπως αν ο νεος ειναι καλυτερος απ τον παλιο, ναι πρεπει να προτιμηθει. Και απ την εμπειρια μου ειναι πιο παραγωγικος ο νεος απ τον παλιο. ΕΙδικα στα τεχνολογικα θεματα ο παλιος σπανια ειναι υπερμαχος του συγχρονου, σπανια θα εξετασει αντικειμενικα το καινουριο. Αυτο που γνωριζει, αυτο εμπιστευεται, ολα τα αλλα ειναι κακες λυσεις γι' αυτον.

 

Όσο για το ότι η ΕΕΤΕΜ να ελέγχει τα γραπτά σας είναι ευφυολόγημα (δεν πρόκειται να γίνει μη σκας) με αφορμή το ότι τι ΤΕΕ θα ελέγχει τα δικά μας...

Αν μου τα ελεγχει οποιοσδηποτε χωρις να γνωριζει ποιος ειμαι δεν με ενδιαφερει καθολου. Αν δεν γνωριζει δεν μπορει να φερθει υποκειμενικα, αρα ειτε ΤΕΕ, ειτε ΕΕΤΕΜ το ιδιο ειναι.

 

 

Κοινές εξετάσεις?

Ναι, αμήν, αμάν καί πότε.

 

Πρίν όμως θεσμοθετηθούν οι κοινές εξετάσεις/θέσεις ας κάνουν

τα καί τει 10 εξάμηνα σπουδών (μέ οτι αυτό συνεπαγεται)

+ την χρηματοδοτηση και στοργη της πολιτειας και υποδομές

των πολυτεχνικων.

Αν καταλαβα συμφωνεις οτι οι αποφοιτοι ΤΕΙ ειναι κατωτεροι σε γνωσεις και ικανοτητες ως μηχανικοι θεωρωντας υπευθυνη την μειωμενη χρηματοδοτηση/ενδιαφερον της πολιτειας/υποδομες/λιγοτερη διαρκεια σπουδων.

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος τέλος ρε παιδιά που βρίσκετε το δίκαιο στο να στερούνται επαγγελματικών δικαιωμάτων άνθρωποι που σπούδασαν σε νόμιμο δημόσιο τριτοβάθμιο εκπαιδευτικό ίδρυμα;; Που βρίσκετε το δίκαιο στο να ψηφίζονται επίσημα από το κράτος με νόμο τα επαγγελματικά μας δικαιώματα το 94 και με μια εγκύκλιο να αναστέλλεται η εφαρμογή αυτών (η εγκύκλιος έχει καταγγελθε,ί δικαιωθήκαμε και το κράτος ως γνωστόν πληρώνει πρόστιμο).Που βρίσκετε το δίκαιο να νιώθουμε ενοχές κάθε φορά που ασκούμε νόμιμα το επάγγελμά μας;; Που είναι το δίκαιο στο να είμαστε αναγκασμένοι να υποστούμε κομπλεξικούς, όπως στην πολεοδομία Αργυρούπολης όπου δεν μας αφήνουν να υπογράψουμε ούτε κατεδάφιση γιατί "έτσι γουστάρει ο διευθυντής". Και στο τέλος ποιος σας είπε ότι εμείς ζητούσαμε εξίσωση, απλά σαφή επαγγελματικά διακιώματα ζητούσαμε.....τώρα πλέον το θέμα ξέφυγε και πάει σε εξίσωση γιατί και τα αντικείμενα σπουδών εξισώθηκαν! Και για πείτε μου,όλοι εσείς οι διπλωματούχοι υπογράφετε μόνο αυτά που πραγματικά είστε σε θέση να γνωρίζετε;;; Τι στατικά ξέρει ο Αρχιτέκτονας (πόσο μάλλον ο αρχιτέκτονας από Ιταλία ή Αγγλία) και τι αρχιτεκτονική εφαρμόζει ο πολιτικός....Φτάνει πια!! έλεος!!

 

Δεν γνωρίζω τι στατικά ακριβώς ξέρει ένας αρχιτέκτονας και πόσο μάλλον από Ιταλία ή Αγγλία όπως το θέτεις αλλά σε πληροφορώ επειδή γνώρισα τους τελευταίους μήνες μηχανικούς ακόμα και από Σκόπια στις καλοκαιρινές μου διακοπές διαπίστωσα προς μεγάλη μου έκπληξη πως δουλεύουνε σε συνεργασία μαζί με μεγάλη γερμανική εταιρία για την κατασκευή των μεγαλύτερων γεφυρών της Ευρώπης !!!

 

Καλό θα είναι να μην απαξιώνουμε τις χώρες από όπου προέρχονται οι μηχανικοί χωρίς να γνωρίζουμε το έργο τους και το επίπεδο τους .

 

Τέλος το κράτος πληρώνει πρόστιμα και στην Ευρώπη για την άρνηση της απευθείας αναγνώρισης των Ευρωπαϊκών Πτυχίων αλλά και της άρνησης της αναγνώρισης των μεταπτυχιακών τους .Λίγο πρόστιμο ακόμα δεν θα έβλαπτε . Άλλωστε τα δικά σας πρόστιμα είναι λουκούμια απέναντι σε αυτά που πληρώνει στην Χάγη .

Link to comment
Share on other sites

Με έκπληξη διάβασα το περιεχόμενο των 10 σχεδίων Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΙ…. και ειδικά αυτά που αφορούν το Τμήμα Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτιρίων…. ΔΕΝ μπόρεσα να διακρίνω κάποια διαφορά μεταξύ των επαγγελματικών δικαιωμάτων ενός Αρχιτέκτονα Μηχ. και ενός αποφοίτου από την συγκεκριμένη σχολή.

 

Είναι ισότιμες οι δύο ειδικότητες και δεν το ήξερα…????

 

Έχουν το ίδιο πρόγραμμα σπουδών και δυσκολία εξετάσεων….????

 

Έχουν την ίδια επιστημονική κατάρτιση οι απόφοιτοι ώστε να εξασκούν όμοιες δραστηριότητες σε κοινά επιστημονικά πεδία….???????????????

 

ΑΝ τα έχουν τότε σωστά πράττουν και ζητάνε ίδια δικαιώματα…..

 

ΑΝ όχι …που μάλλον αυτό συμβαίνει…. τότε το ΤΕΕ να πάρει επιτέλους ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΕΣΗ και να πάψει να κρύβεται πίσω από συντεχνιακά και των εκάστοτε κυβερνήσεων συμφέροντα…

 

ΝΑ μας ξεκαθαρίσει επιτέλους το ΤΕΕ αν έχει κάποιο ρόλο στον τεχνικό κόσμο αυτής της χώρας και αν όχι να το διαλύσουν το μαγαζί…. Γιατί μαγαζάκι έχει καταντήσει που ξεπουλά τα πάντα….

 

Ο ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΟΣ κανιβαλισμός του τεχνικού κόσμου είναι εξαιρετικά κοντά….

………ΛΙΓΗ ΝΤΡΟΠΗ και σταματήστε ΜΕΡΙΚΟΙ να σκέπτεστε κοντόφθαλμα και MONO πως θα αποκτήσετε δικαιώματα γιατί στο τέλος και ο περιπτεράς (*) της γωνίας θα κάνει το ίδιο πάνω στα δικά δικαιώματα….

 

(*) δεν έχω κάτι με το συγκεκριμένο επάγγελμα….

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο παραμύθι αυτό ότι η Ευρώπη θέλει φθηνούς μηχανικούς αγαπητέ charlie

δηλαδή στην ελλαδα είναι πλούσιοι

Τελικά είμαστε Ευρωπαίοι η οχι θέλουμε να πάμε μπροστά .

Tελικα είναι μονόδρομος συντεχνίες και κλειστά επαγγέλματα τίτλοι ευγενείας grecomaster κλπ ανήκουν ποια στην ιστορια.

Και επειδή παρακολουθώ φοιτητές να γράφουν με τέτοιο μένος για συνάδελφους τους ΤΕ

που αύριο μπορεί να είναι και εργοδότες τους θα πρέπει να συνέλθουμε όλοι γρήγορα.

 

Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι χαλαρώστε λίγο. Για Προεδρικά Διατάγματα μιλάμε, δε συνετρίβη ο καπιταλισμός. Τα περί ποταμών τα βρίσκω ελαφρώς υπερβολικά. Ο καθένας έχει τη γνώμη του για το θέμα, αλλά ότι και να πιστεύουμε το πράγμα έχει πάρει το δρόμο του. Δίκαιο για κάποιους ή άδικο για κάποιους άλλους. Και αυτή η εχθρική διάθεση προς το ΤΕΕ είμαι περίεργος να δω αν θα διατηρηθεί και στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.