Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Ας βάζουν τα ΑΕΙ θέματα στις εξετάσεις των ΤΕΙ.Ή ακόμα καλύτερα να βγεί μια επιτροπή μηχανικών και να βάζει ΙΔΙΑ θέματα στις εξεταστικές ΑΕΙ-ΤΕΙ και η διόρθωση να γίνεται απο τυχαίους καθηγητές και ΑΝΩΝΥΜΑ( ένα σύστημα σαν των πανελληνίων).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θέλεις να είναι κοινές θέσεις στο δημόσιο τότε να μετράει η πραγματική εμπειρία.

Επίσης αφού οι ΠΕ είστε τόσο καταρτισμένοι, καλύτεροι, ικανότεροι, εξυπνότεροι κτλ κτλ κτλ τι σας πειράζει μία τόσο δα εξετασούλα που θα κάνουν και οι ΤΕ; Και να ελέγχουν τα γραπτά σας στελέχη της ΕΕΤΕΜ, τι έγινε; Σιγά. Λες να έχουν καμία εμπάθεια;

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλουν να κάνουν αξιοκρατικές εξετάσεις , υπάρχουν πολλοί τρόποι.

Π.χ. πολλαπλών επιλογών και κατευθείαν έλεγχος από υπολογιστή.

@vaggelhs92 , Αυτό που λες αποκλείεται να γίνει. Τα θέματα εξετάσεων στα Πολυτεχνεία είναι πολύ δυσκολότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε καποια φαση που επεσα πανω σε καποια αποτελεσματα απο ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικους στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση, παρατηρησα τα εξεις:

1. Οι θεσεις για πτυχιουχους και διπλωματουχους ειναι διαφορετικες παρολο που θα διδασκουν το ιδιο μαθημα. Συγκεκριμενα ειχε περισσοτερες για τους πτυχιουχους.

2. Οι εξετασεις κοινες.

3. Οι εξεταζομενοι πτυχιουχοι αρκετα περισσοτεροι.

4. Οι επιτυχοντες (πανω απο τη βαση) πτυχιουχοι πολυ λιγοτεροι, περισσοτεροι διπλωματουχοι. Σε ποσοστα επιτυχιας τεραστια διαφορα.

5. Καποιες θεσεις πτυχιουχων εμειναν κενες λογω ελλειψης επιτυχοντων (δεν επιασαν τη βαση), ενω οι θεσεις των διπλωματουχων γεμισαν και παρα πολυ επιτυχοντες εμειναν απεξω λογω ελλειψης θεσεων.

 

Απο αυτο εγω επιβεβαιωσα αυτο που γνωριζα: Οι διπλωματουχοι σα συνολο ειναι πολυ καλυτεροι απο τους πτυχιουχους σα συνολο.

Επίσης αν οι θέσεις ηταν κοινές τοτε θα γεμιζαν σχεδον αποκλειστικα με διπλωματουχους αφου απ οτι ειχα παρατηρησει ακομα και οι επιτυχοντες πτυχιουχοι ηταν σχετικα χαμηλα σε βαθμολογια σε σχεση με τους διπλωματουχους.

 

Ερωτημα: ο ΑΣΕΠ πριμοδοτει τους διπλωματουχους οταν βαθμολογει τα γραπτα τους;

Γιατι να συμβαινει κατι τετοιο απ τη στιγμη που οι θεσεις ειναι συγκεκριμενες για την καθε ομάδα και συνεπως οσο υψηλη βαθμολογια και να εχουν οι διπλωματουχοι παλι τον ιδιο αριθμο θεσεων θα καταλαβουν;

 

Μηπως ο θεσμος των εξετασεων είτε πανελληνιες είτε ΑΣΕΠ ειτε οτιδηποτε αλλο εμφανιστει ειναι λαθος θεσμος;

Πως πρεπει να γινεται μια αξιολογηση και απο ποιους. Πως θα πρεπε να ειναι η αξιολογηση για να βγουν οι πτυχιουχοι απο πανω;

 

Τελος, οτι και να γινει τελικα, δε θα χασω τη δουλεια μου και λιγο με ενδιαφερει. Κανω τη δουλεια του διπλωματουχου (μελετες οτι και να τυχει πανω σε ΗΜ), κανω τη δουλεια του Τ.Ε. (εφαρμοσμενες μελετες, οδηγιες σε συνεργειο, επιβλεψη-υποδειξεις), κανω τη δουλεια του μαστορα (κατσαβιδι, πενσα και οτι αλλο χρειαστει) κυριως γιατι ο μαστορας αποκλειεται να καταφερει να εφαρμοσει μια μελετη μου ή αυτο που θελω να κανει σε ειδικες περιπτωσεις, κανω τη δουλεια του εμπορου-επιχειρηματια, κτλ κτλ. Κανω 100 δουλειες πανω σε ολα τα ΗΜ γιατι αυτα μου προξενουν το ενδιαφερον.

Τι θα αλλαξει αν οι ηλεκτρολογοι ΤΕ αποκτησουν τα ιδια δικαιωματα με εμενα; Τιποτα απολυτως. Οι ΤΕ ή οι ΠΕ που ειναι ικανοι να δουλεψουν ηδη δουλευουν, αυτοι που δεν ειναι ικανοι να δουλεψουν παλι το σερβιτορο θα κανουν και εχω πολλα παραδειγματα.

 

Αν θέλεις να είναι κοινές θέσεις στο δημόσιο τότε να μετράει η πραγματική εμπειρία.

Επίσης αφού οι ΠΕ είστε τόσο καταρτισμένοι, καλύτεροι, ικανότεροι, εξυπνότεροι κτλ κτλ κτλ τι σας πειράζει μία τόσο δα εξετασούλα που θα κάνουν και οι ΤΕ; Και να ελέγχουν τα γραπτά σας στελέχη της ΕΕΤΕΜ, τι έγινε; Σιγά. Λες να έχουν καμία εμπάθεια;

Η εμπειρια προδιαγραφει οτι οι εισακταιοι θα ειναι παππουδες και θα αποκλειει τον νεο. Οταν λες πραγματικη εμπειρια τι εννοεις και πως ελεγχεται αυτη;

Καμια εξεταση προσωπικα δε με φοβησε ποτε. Γιατι πρεπει να γινεται η εξεταση απο ΕΕΤΕΜ κι οχι απο καποιο οργανο ανεξαρτητο, χωρις να γνωριζει ο βαθμολογητης το ονομα και την ιδιοτητα του εξεταζομενου;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με τις ικανότητες του καθενός και το πόσο εξυπνότερος μπορεί να είναι από τους άλλους δεν μπορούμε να βάλουμε τα μαθήματα των πολυτεχνείων στην ίδια κατηγορία και τον ίδιο βαθμό δυσκολίας με τα αντίστοιχα των Τ.Ε.Ι. Άσε που πολλά μαθήματα των Α.Ε.Ι. δεν υπάρχουν στα Τ.Ε.Ι. Δηλαδή τι θέλετε να μας πείσετε ρε παιδιά ότι έχετε δειδαχτεί ίδιες τεχνικές μηχανικές Ι, ΙΙ και ΙΙΙ, ίδια σκυροδέματα Ι, ΙΙ και ΙΙΙ, προεντεταμένο σκυρόδεμα, γεφυροποιία, γραμμική ελαστική ευστάθεια, εδαφομηχανικές Ι, ΙΙ, μεταλλικές Ι. ΙΙ και ΙΙΙ, Ευρωκώδικες, ελαστοπλαστική ανάλυση κατασκευών, πεπερασμένα στοιχεία, στατικές Ι, ΙΙ και ΙΙΙ και πόσα άλλα? Εννοείται ότι μπορεί να έχετε περισσότερα εργαστήρια αλλά αυτό είναι κάτι που μπορεί να αποκτήσεις εμπειρία έξω και με την τριβή με το επάγγελμα. Δυστυχώς όμως το θεωρητικό υπόβαθρο δεν μπορείς να το αποκτήσεις μόνος σου από ένα επίπεδο και μετά, θα πρέπει να το έχεις διδαχτει και να τριφτείς πάνω σε αυτό και να κόβεσαι στα μαθήματα μέχρι να τα περάσεις και όχι να κάνεις χαβαλέ. Επιτρέψτε μου λοιπόν επειδή σπούδασα για ένα χρόνο στο Τ.Ε.Ι. των μηχανικών στη Λάρισα πριν από 7 χρόνια να ξέρω αρκετά καλά για το βαθμό δυσκολίας των μαθημάτων εκεί. Δεν είναι δυνατόν να έχουμε ξεσκιστεί για χρόνια να βγάζουμε το πολυτεχνείο ενώ να βγάζουν άλλοι Τ.Ε.Ι. με αλληλογραφία και μετά να θέλουν και εξίσωση. Ο καθένας ήξερε πριν εισαχθεί σε μία σχολή τι επαγγελματικά δικαιώματα θα είχε όταν θα έβγαινε από αυτή. Προτείνω λοιπόν να ηρεμήσετε όλοι σας γιατί το πράγμα έχει καταντήσει κουραστικό, η ουσία είναι ότι όλοι χρειάζονται άλλα δεν είναι σωστό όμως να υπάρχει έστω κάποιος διαχωρισμός? Δηλαδή εσείς των Τ.Ε.Ι το θεωρείτε σωστό να έχετε ακριβώς τα ίδια Ε.Δ. με μας? Εγώ πιστεύω ότι θα πρέπει να υπάρξει μία αναβάθμιση των Ε.Δ. σας, αλλά όχι και ισοπέδωση των πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός υπάρχει και είναι ποιοτικός και ποσοτικός. Τον ανέλυσα στον ikaros13 σε προηγούμενο μήνυμα.

 

@nikosourtis Οι μηχανικοί πε "γράφετε" εμπειρία από την στιγμή που εγγράφεστε στο ΤΕΕ. Ισχύει; Δεν μένει ποτέ κανείς σας άνεργος; Γιατί λοιπόν εφόσον στον διαγωνισμό ζητείται εμπειρία, να έχω μειονέκτημα εγώ με 5 χρόνια πραγματική εμπερία σε σχέση με κάποιον άλλον που δούλεψε όλα κι όλα 3 εξάμηνα αλλά στα χαρτιά φαίνονται 10 χρόνια;

 

Εντωμετάξυ τι εννοείς με το "Η εμπειρια προδιαγραφει οτι οι εισακταιοι θα ειναι παππουδες και θα αποκλειει τον νεο."; Πως δεν πρέπει να προσμετράται η εμπειρία στον ΑΣΕΠ;! Να μπαίνει το κάθε στραβάδι και αυτός που ξέρει τη δουλειά να μένει απέξω;

 

Όσο για το ότι η ΕΕΤΕΜ να ελέγχει τα γραπτά σας είναι ευφυολόγημα (δεν πρόκειται να γίνει μη σκας) με αφορμή το ότι τι ΤΕΕ θα ελέγχει τα δικά μας...

Link to comment
Share on other sites

Κοινές εξετάσεις?

Ναι, αμήν, αμάν καί πότε.

 

Πρίν όμως θεσμοθετηθούν οι κοινές εξετάσεις/θέσεις ας κάνουν

τα καί τει 10 εξάμηνα σπουδών (μέ οτι αυτό συνεπαγεται)

+ την χρηματοδοτηση και στοργη της πολιτειας και υποδομές

των πολυτεχνικων.

 

(Δέν υποστηρίζω οτι τα τει/ατει πρεπει να γινουν 10 εξαμηνα.)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά από την πλευρά του ΤΕΕ .

 

Αυτό το λέω για τον εξής λόγω .

 

Ερώτηση

 

Σκέφτηκε ποτέ κανένας τι έχει να συμβεί σε μια εξίσωση δικαιωμάτων των ΤΕΙ με τα ΑΕΙ όταν δικαιωθεί και το αίτημα των πολυτεχνείων όσων αφορά στην αναγνώριση του 5 έτη βασικού πτυχίο με Master ?

 

Εάν λοιπόν υπάρχει πλήρης εξίσωση ποια θα είναι η διαφορά του πτυχίου Master πολυτεχνείου με αυτό του βασικού πτυχίου ΤΕΙ ?

Θα μου πείτε ότι το Master δεν δίνει επαγγελματικά δικαιώματα .

Ποια θα είναι όμως η αντιμετώπιση της μίας με την άλλη περίπτωση από την στιγμή που το Master θα αναγράφεται στον ενιαίο τίτλο του πολυτεχνείου και όχι ως ξέχωρου δεύτερου τίτλου ?

 

Γι' αυτό λοιπόν θα υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά ως προς τα κριτήρια αντιμετώπισης της μίας περίπτωσης από την άλλη από την πλευρά του ΤΕΕ .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι θέλετε να μας πείσετε ρε παιδιά ότι έχετε δειδαχτεί ίδιες τεχνικές μηχανικές Ι, ΙΙ και ΙΙΙ, ίδια σκυροδέματα Ι, ΙΙ και ΙΙΙ, προεντεταμένο σκυρόδεμα, γεφυροποιία, γραμμική ελαστική ευστάθεια, εδαφομηχανικές Ι, ΙΙ, μεταλλικές Ι. ΙΙ και ΙΙΙ, Ευρωκώδικες, ελαστοπλαστική ανάλυση κατασκευών, πεπερασμένα στοιχεία, στατικές Ι, ΙΙ και ΙΙΙ και πόσα άλλα? .

 

Ναι κάναμε μηχανικές Ι,ΙΙ,ΙΙΙ , μπετόν Ι,Ι,ΙΙ, μεταλλικές και σιδηρές κατασκευές Ι,ΙΙ, στατικές κ.α.....τελείωσα το πολιτικών δομικών έργων του Τ.Ε.Ι. Πειραιά.....γεφυροποιία φυσικά δεν έκανα γιατί σε μας είναι εξειδικευμένα τα τμήματα...μόνο κτιριακά εμείς...3,5 γεμάτα χρόνια θεωρητικά και εργαστηριακά (υποχρεωτικά) μαθήματα κτιριακών και μόνο κτιριακών....όχι απ' όλα όλοι....

Βέβαια μέσα σε ένα έτος δεν μπορείς να ξέρεις τι ακριβώς κάνουν οι φοιτητές, ειδικά αν δεν παρακολουθείς....γιατί μην μου πεις πως πλήρωσες έξοδα διαμονής σε μια πόλη προκειμένου να παρακολουθήσεις μία σχολή στην οποία δεν επρόκειτο να φοιτήσεις. Έπειτα και στα ΤΕΙ υπάρχει διαχωρισμός σχολών όσον αφορά στην ποιότητα σπουδών, άλλο ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ και άλλο ΤΕΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ....OK?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά από την πλευρά του ΤΕΕ .

 

Αυτό το λέω για τον εξής λόγω .

 

Ερώτηση

 

Σκέφτηκε ποτέ κανένας τι έχει να συμβεί σε μια εξίσωση δικαιωμάτων των ΤΕΙ με τα ΑΕΙ όταν δικαιωθεί και το αίτημα των πολυτεχνείων όσων αφορά στην αναγνώριση του 5 έτη βασικού πτυχίο με Master ?

 

Εάν λοιπόν υπάρχει πλήρης εξίσωση ποια θα είναι η διαφορά του πτυχίου Master πολυτεχνείου με αυτό του βασικού πτυχίου ΤΕΙ ?

Θα μου πείτε ότι το Master δεν δίνει επαγγελματικά δικαιώματα .

Ποια θα είναι όμως η αντιμετώπιση της μίας με την άλλη περίπτωση από την στιγμή που το Master θα αναγράφεται στον ενιαίο τίτλο του πολυτεχνείου και όχι ως ξέχωρου δεύτερου τίτλου ?

 

Γι' αυτό λοιπόν θα υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά ως προς τα κριτήρια αντιμετώπισης της μίας περίπτωσης από την άλλη από την πλευρά του ΤΕΕ .

 

Κανείς δεν λέει με σαφήνεια πως ο οργανισμός που θα πιστοποιεί τα διακιώματα θα είναι το ΤΕΕ!! Αν και όπως έχω ξαναγράψει, ως επαγγελματίας μηχανικός με δέκα χρόνια στο χώρο, το τελευταίο χρόνο αντιμετωπίζομαι από το ΤΕΕ με τελείως διαφορετικό τρόπο σε ότι χρειάστηκα από αυτό (βεβαιώσεις, αμοιβές κ.λ.π.). Κάτι ξέρουν, κάτι ξέρουν......;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.