Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός βουλευτών - συνταξιοδότηση


sundance

Recommended Posts

πόσο μισθο παιρνουν αυτα τα σκουπ1δι@? (κατι ακουσα για 9000 ευρω και μου ανεβηκε τοσο το αιμα στο κεφαλι που μου ερχεται να παρω ενα χασαπομαχαιρο και να γδαρω μερικους ντοπιους εδω...)

 

ποτε συνταξιοδοτουνται?(νομιζω στις 2 4ετιες εξουσιας,αλλα αυτοι που δεν ειναι στην εξουσια ποτε?)

 

αισθανομαι πολυ μαλ@κ@ς με αυτα που εχουν περασει αυτοι οι μπ@στ@ρδοι οι πολιτικοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είσαι καχύποπτος και περίεργος, αφού τα αξίζουν τα λεφτά τους.

Και ποιους άλλους να ψήφιζα, οι υπόλοιποι είναι άχρηστοι και προδότες

Οι προηγούμενοι έφταιγαν

Καλά, δεν έχεις δει τα έργα που έχουν (ή είχαν) γίνει;

Πόσο μπροστά έχει πάει η χώρα; Ε;

Εντάξει, δεν έγιναν όλα όπως θα έπρεπε, αλλά τα περισσότερα όμως…

 

 

(για να μην παρεξηγηθώ, αυτά δεν είναι δικά λόγια, όλα από πολλούς που υποστηρίζουν τα δυο μεγαλύτερα κόμματα. Για του Μ.Α. (μονίμως αντιπολίτευση) υπάρχει ένα άλλο πατενταρισμένο τροπάριο).

Πίσω στην ερώτηση σου, και 9000 ευρώ να είναι (οι υπουργοί αν δεν κάνω λάθος παίρνουν και κάτι παραπάνω), φαίνεται πως είναι λίγα. Απόδειξη: Πόσοι πολιτικοί ‘αναγκάζονται’ να παίρνουν μίζες και «δωράκια» για να ζήσουν; Οι δύσκολοι καιροί φταίνε…

 

ΥΣΤ: Όταν σκέφτομαι αυτό το θέμα, πάντοτε στο μυαλό μου έρχεται το παρακάτω ανέκδοτο:

-Πως πάει Μήτσο η ζωή;

-Άσε κουμπάρε χάλια. Το κρασί έχει παλιώσει, ο σολομός έχει καπνίσει, το τυρί έχει μουχλιάσει, το χαβιάρι έχει μαυρίσει κλπ

Link to comment
Share on other sites

μιλαω για τον νομιμο μισθο.

 

οποτε,ας μεινουμε σε αυτο.

 

ειναι εξωφρενικο να βγαινουν σε συνταξη σε 2 4ετιας (ανεξαρτητως αν ειναι στην εξουσια ή οχι).

 

εγω δλδ ειμαι μαλ@κ@ς που θα δουλευω 40 χρονια και θα παρω το 1/3 της δικης τους συνταξης (και αν...)

 

θελω να μαθω ομως και τι μισθο παιρνουν.

 

ολα τα βδελυρα υποκειμενα που δεν ειχαν στον κ0λ0 βρ@κι και στον ηλιο μοιρα,που κατα κανονα τωρα ειναι ανω των 60,εχουν εξασφαλισει 3 γενιες μετα απο αυτους...

 

ακομα θυμαμαι ενα σκουπιδι του πασοκ (να μην πω ονομα) ο οποιος ευθαρσως σε τηλεοπτικη εκπομπη ειπε οτι καπνιζει πουρα των 80 ευρω.που το λες αυτο ρε γελοιε στο γυαλι,που σε βλεπει ο καθε μεροκαματιαρης.σαπιοι μεχρι το μεδουλι οι περισσοτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Και μου είπε ένας συμφοιτητής μου σήμερα: "Ρε μπας να πάμε για βουλευτές γτ αλλιώς δεν μας βλέπω να ζούμε." Και εγώ ο βλάκας του είπα "Όχι ρε συ, ντρέπομαι να γίνω." ...στα μούτρα μου λοιπόν...:rolleyes:

 

Ορίστε μερικά links:

 

http://edrana.blogspot.com/2006/11/blog-post_10.html

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artid=177022&dt=19/11/2006 (προσέξτε: "Κατά 64 φορές αυξήθηκε από το 1975 η αποζημίωση και κατά 174 φορές τα συνολικά κονδύλια για το Κοινοβούλιο ")

 

άρα sundance μάλλον σωστά σου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω και λέω. Μακάρι να παίρναν μόνο τον μισθό τους. Δεν θα με πείραζε καθόλου όσος και να ήταν αυτός.

Τα υπόλοιπα που παίρνουν είναι κρυφά και δυσθεώρητα. Και φυσικά με πειράζουν αυτά.

Μόνο και μόνο σκεφθείτε τούτο. Πως μπορούν και συντηρούν δυο, τρία ή και περισσότερα πολιτικά γραφεία με δεκάδες άτομα προσωπικό κλπ. Μόνο με 9000ικα δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Και μου είπε ένας συμφοιτητής μου σήμερα: "Ρε μπας να πάμε για βουλευτές γτ αλλιώς δεν μας βλέπω να ζούμε." Και εγώ ο βλάκας του είπα "Όχι ρε συ, ντρέπομαι να γίνω." ...στα μούτρα μου λοιπόν...:rolleyes:

 

Ορίστε μερικά links:

 

http://edrana.blogspot.com/2006/11/blog-post_10.html

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artid=177022&dt=19/11/2006 (προσέξτε: "Κατά 64 φορές αυξήθηκε από το 1975 η αποζημίωση και κατά 174 φορές τα συνολικά κονδύλια για το Κοινοβούλιο ")

 

άρα sundance μάλλον σωστά σου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.

 

Απαράδεκτα πράγματα που γίνονται κάτω από τη μύτη μας και δεν τα παίρνουμε και χαμπάρι... :cry:

 

Τι άλλο ανέβηκε 64 φορές από το 1976 ; Σίγουρα όχι ο μισθός υπαλλήλων και ανθρώπων του μόχθου ... Και μάλιστα οι προηγούμενοι , ΟΥΤΕ έξοδα παραστάσεων έχουν ΟΥΤΕ αυτοκίνητο των 4000 κυβικών με δωρεάν όλα τα έξοδα κυκλοφορίας και ασφάλισης ούτε ... ούτε ...

 

Γι ' αυτό και τρέχουν σαν παλαβοί κάποιοι για να εκλεγούν . Το μέλι είναι πολύ γλυκό :oops:

 

Η πίεσή μου πάντως ανέβηκε κατακόρυφα όταν διαπιστώνω που πάνε τα χρήματα που πληρώνουμε για φόρους ... και κάποιοι (οι περισσότεροι) εθνοσωτήρες τα τσεπώνουν και αφορολόγητα.

 

Το ανεκδιήγητο και προκλητικότατο δε είναι το θέμα της συνταξιοδότησης μετά από 2 ευδόκιμες θητείες . Και κάποιοι άλλοι δουλεύουν 20 και 30 χρόνια βαρέα και στο τέλος ... :|

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λυπάμαι που σας το λέω αλλά είστε άσχετοι!!!(:)). Η καλύτερη δουλειά για έναν βουλευτή είναι να μην εκλεγεί!!! Έτσι μπορεί να διοριστεί πρόεδρος σε καμιά εταιρεία/οργανισμό και με τα μαύρα να βγάλει πάρα μα πάρα πολλά!!! Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που κόπτονται όλοι να γίνουν δήμαρχοι!!! Εκεί είναι τα χοντρά παίδες!!! Ρωτήστε τους εργολήπτες και θα καταλάβαιτε!!! Και μη συγκρίνετε ΑΚΤΩΡ και υπόλοιπους με μικρούς εργολάβους, γιατί άλλο η βούρτσα και άλλο η ... λούτσα!!!

Link to comment
Share on other sites

O μισθός του βουλευτή είναι περίπου 10200 ευρώ.Αυτά είναι τα καθαρά.Για κάθε συνεδρίαση της βουλής λαμβάνουν άλλα περίπου 500 ευρώ.Για κάθε επιτροπή άλλα 600 κτλ.Σύνολο μαζέυουν καμιά 25αρια χιλιάρικα το μήνα (έξω οι μίζες οι χορηγίες κ.τ.λ)

Link to comment
Share on other sites

και αυτά είναι αυτά που φαίνονται.

 

Σαν καλός επιστήμονας που θέλω να γίνω άμα μεγαλώσω λέω να κάνω μια κοστολόγηση των "εσόδων" των βολευτών μας.

 

υπάρχουν τα άμεσα έσοδα :

 

1)αποζημιώσεις και έξοδα παραστάσεων (θα σας μαλώσω όσους τα λέτε μισθό........μισθός είναι τα 1200 που μου έδινε ο εργολάβος για εργοτάξιο από τις 07.00 έως 20.00 και με φώτα άμα λάχει.....10 κιλά έχασα σε 4 μήνες)

 

2) Έξοδα καλυπτόμενα από το κράτος

κινητο τηλέφωνο έως ?? (είχα μάθει ότι ενός με "αυθαίρετο" είχε φθάσει 3.400€ !?!

αυτοκίνητο - βενζίνες

οδηγός

2 αστυνομικούς

σταθερό τηλέφωνο

ταξίδια και εισιτήρια

εκπτώσεις αν όχι δωρέαν διανυκτερέυσεις σε χλιδάτα μέρη. (ξενοδόχοι και εργολάβοι γίνονται και χόρηγοί , μικροχορηγοί του κράτους....ΟΛΕΕΕΕΕ, μικροχορηγοί καθώς αυτοί μετά βγάζουν νόμιμα τα 100πλάσια)

ξεχνάω ??

χμ.....αααα.....1000 περίπου ανα κεφάλι για 1 ή 2 υπαλλήλους στο βουλευτικό του γραφείο.

Γραφικές ύλες μην υπολογίζω.......αμ δε....δείτε μόνο τα έξοδα της βουλής σε γραφική ύλη.

Θα σας πέσει το μούσι !!!!

 

3) ΤΟ ΖΟΥΜΙ

 

Το χειρότερο συνάδελφοι είναι η ασυδοσία ενεργειών με προσωπικό όφελος το λιγότερο και ολιγαρχικό σε 2η φάση, αλλά σε σημείο πρωτάκουστο.

Μόνο εδώ γίνονται αυτά. Ειμαι πεπεισμένος.

ΣΕ ΟΛΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ.

Ούτε να κλέψουν με το γάντι.

 

Με τα κρατικά χρήματα - τις κρατικές συμβάσεις - τα κρατικά δείπνα - τα δικά μας όλα γαμώ το κέρατό μου γίνονται κάποιοι οι πουθενάδες ? Διαχειρίζονται τα λεφτά μου ! και φτιάχνονται μόνο αυτοί και εγώ την παλεύω μόνο και λιώνω το κορμάκι μου ?

Με τις δικές μου πλάτες κοκορεύονται στο γυαλί ? Με τον δικό μου (σα λαό ) κουρμπανά κάνουν παιχνίδια οικονομικής φύσεως και πλουτίζουν αυτοί και 50-100 ακόμα μεγαλοαστοί ?? ΜΠΕΕΕΕΕΕ Είμαστε όλοι προβατίνες που με μια συμβασούλα των 1500€για 6 μήνες ανοίγουμε τα πόδια στον καθένα που κερδίζει μετά ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ.

 

Δύο εκδοχές:

1) σέβομαι τον εαυτό μου και εκπορνεύομαι για πολλά πολλά περισσότερα Τουλάχιστον το1/3του βατοπεδίου. Τότε δίνω και ψήφο και ότι θέλουν.

 

8-)

 

2) σκεφτείτε ΚΑΙ μαθηματικά.

Τι εξουσία έχουν ?? Αιρετή. Ποιος ασκεί το δικαίωμα του εκλέγειν ? ΕΜΕΙΣ.

Βάζω τελεία και παύλα για τους τυφλούς συναδέλφους.-:D

 

Οπότε μην κακαρίζετε για κλεψιές και μη αυξήσεις και τα λοιπά.

Its a free country afteral. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.