Μετάβαση στο περιεχόμενο

Autocad : Εναλλακτικές λύσεις δωρεάν ή με μικρό κόστος


Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;  

866 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;

    • Autocad
      593
    • Autocad LT
      61
    • AvaxCad
      0
    • A9Cad
      2
    • progeCAD
      34
    • veCad
      0
    • Intellicad
      74
    • ZWCad
      25
    • Caddit
      0
    • DraftSight
      22
    • NanoCad
      10
    • BrlCad
      1
    • BricsCad Intellicad
      2
    • ARES
      1
    • Τίποτα από τα παραπάνω.
      74


Recommended Posts

Δεν ξερω γιατι να αγορασουμε κατι εναλλακτικο αφου υπαρχει εταιρεια που δινει το autodesk autocad 2023 με ******. Δεν εχω αγορασει προσωπικα αλλα εχω συναδελφους που πηραν και εμειναν ευχαριστημενοι. εβαλα το λινκ στο ονομα του autocad για ευκολια

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Το λινκ που παρέθεσες αφαιρέθηκε επειδή παραπέμπει σε κατάστημα που πουλάει μη νόμιμη (εκπαιδευτική) άδεια.

akis73

Edited by akis73
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2023 at 4:11 ΜΜ, ΚΩΣΤΑΣ ΙΛΑΔΑΣ said:

Δεν ξερω γιατι να αγορασουμε κατι εναλλακτικο αφου υπαρχει εταιρεια που δινει το autodesk autocad 2023 με *******. Δεν εχω αγορασει προσωπικα αλλα εχω συναδελφους που πηραν και εμειναν ευχαριστημενοι. εβαλα το λινκ στο ονομα του autocad για ευκολια

Γιατί αυτό που επισυνάπτετε είναι με χρονομισθωση (annual license εν προκειμένω), ενώ οι εναλλακτικές περιπτώσεις είναι συνήθως μόνιμες άδειες (perpetual licenses), με αυτό το ποσό.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

Γιατί αυτό που επισυνάπτετε είναι με χρονομισθωση (annual license εν προκειμένω), ενώ οι εναλλακτικές περιπτώσεις είναι συνήθως μόνιμες άδειες (perpetual licenses), με αυτό το ποσό.

ναι εχεις δικαιο εδω καλυτερα να πληρωσεις μια φορα οπως παλια ηταν κ το autodesk

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχει ασχοληθεί κάποιος με αυτά τα Site? 

* * * * * * * * * * * * *

Είναι νόμιμες οι άδειες που δίνουν; 

Είχα πάρει από ένα παρόμοιο site μια άδεια χρήσης για το AdGuard (λογισμικό για ad block στο internet) και δουλεύει μια χαρά. Τι παίζει, ξέρουμε;

Διαγραφή λινκ

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Για το αν είναι νόμιμες οι άδειες θα πρέπει να διαβάσεις προσεχτικά την περιγραφή κάθε άδειας στο site, αν σου λένε την αλήθεια βέβαια και στο τελικό προιόν όταν το παραλάβεις.

Θέλει προσοχή γιατί υπάρχουν και τέτοια site που είναι απλή απάτη!!! Θέλει λίγο έρευνα πριν κάνεις πληρωμή.

Εγώ κατά καιρούς χρησιμοποιώ το https://www.allkeyshop.com/blog/

Το site αυτό είναι επί της ουσίας ένα ψαχτήρι για όλα τα υπόλοιπα και κατά κάποιο τρόπο φιλτράρει τις απάτες (όχι 100%) εφόσον αναφερθούν... Και πάλι θέλει ψάξιμο σε σχόλια και αναφορές για το κατά πόσο είναι τίμιο το μαγαζί και το προιόν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ’ όλα δεν δίνουμε λίνκ από εταιρίες σάιτ ή ότι είναι που πουλάνε προϊόντα όχι δικά τους ή χωρίς να έχουν αναγραφή κάπου πιστοποιημένος εκπρόσωπος του των προϊόντων που πουλάει.

Αν είναι παράνομος (που δεν μας αφορά καν να το ερευνήσουμε) τότε έμεσα βοηθάμε την παρανομία. Όποιος το αναρτά (με την IP του) και το σάιτ που δεν πρόλαβε να το αφαιρέσει.

Άρα όποιος θέλει να τα αναρτά τέτοια σάιτ, ας φτιάξει ένα δικό του Μπλοκ και ας βάλει ότι θέλει εκεί. Όχι όμως εδώ.

* * * * * *

Στα υπόλοιπα

12 ώρες πριν, alej said:

......

Είχα πάρει από ένα παρόμοιο site μια άδεια χρήσης ..........

......και δουλεύει μια χαρά.

Αυτή η σκέψη ότι αφού το αγόρασα και δουλεύει μια χαρά είναι άσχετη με την νόμιμη ή μη  απόκτηση.

Ενδεικτικά αν είσαι ας πούμε στο βάθος της ζούγκλας (για να μη προσβάλουμε καμία χώρα) και σου πουλήσει κάποιος περαστικός μια Μερσεντές (πχ) κλεμμένη …. Είναι νόμιμο αυτό ή μπορεί να θεωρηθείς ως κλεπταποδόχος?

Και φυσικά η Μερσεντές μια χαρά θα δουλεύει.

 

Οπότε συνοπτικά η εναλλακτική στο τεράστιο κόστος των προγραμμάτων της Autodesk είναι να πάρεις πρόγραμμα που έχει και αυτό ως σχεδιαστικό του αρχείο το dwg (για το AutoCAD).

Αν δεν είναι συχνό φαινόμενο αντικείμενο της εργασίας σου να κάνεις κτήρια ιδιαίτερα μεγάλου μεγέθους (άνω των 7 ορόφων πχ) δεν θα δεις διαφορά σε ταχύτητα

 

Υ.Γ.

Φυσικά την μεγάλη επίθεση που κάνει η Autodesk στους μικρούς τελικούς χρήστες ειδικά με τις τιμές της... αλλά και την σχεδόν * πάπια που κάνει  για όλα αυτά τα χιλιάδες σάιτ ανά τον κόσμο που να πλασάρουν τα διάφορα.... είναι ένα άλλο τεράστιο ζήτημα που δεν αφορά το παρόν θέμα.

Ενδεχόμενα να την εξυπηρετεί η ύπαρξη αυτών των σάιτ,  η διάδοση δηλαδή των προγραμμάτων της..... με μηδενικό κόστος για την ίδια διαφήμισης και μια τεράστια μάζα κόσμου να εκπαιδεύονται στις εφαρμογές της......

* γράφω πάπια διότι δεν θα χρειαζόταν καν να στέλνει ομάδες στα γραφεία μηχανικών αλλά με ένα κλίκ μπορεί να βρεί ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα σάιτ που το κάνουν και να προβεί ΕΚΕΙ στις νομιμες ενέργειες της 

 

Και ναι υπάρχουν "αγαθοί" χρήστες που αναρωτιούνται αν είναι νόμιμα η αγορά από αυτά τα σάιτ....η AutoDesk σίγουρα δεν είναι αγαθή και δεν τα έχει καταγράψει όλα. (κι όμως χιλιάδες πρέπει να είναι συνέχεια ονλαιν)

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Πλέον υπάρχει νέα έκδοση INTERsoft - IntelliCAD 2024 με μόλις 150€ + ΦΠΑ 

Ίσως η πιο οικονομική και πλήρης λύση για σχεδίαση cad. Μόνιμη άδεια για πάντα χωρίς συνδρομές και με πολύ οικονομικές αναβαθμίσεις.

 

Δοκιμάστε το για 1 μήνα δωρεάν.

 

https://interdomisi.gr/article.php?db=cad&id=20240117145355&startMenu=0

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

Πρώτα απ’ όλα δεν δίνουμε λίνκ από εταιρίες σάιτ ή ότι είναι που πουλάνε προϊόντα όχι δικά τους ή χωρίς να έχουν αναγραφή κάπου πιστοποιημένος εκπρόσωπος του των προϊόντων που πουλάει.

Αν είναι παράνομος (που δεν μας αφορά καν να το ερευνήσουμε) τότε έμεσα βοηθάμε την παρανομία. Όποιος το αναρτά (με την IP του) και το σάιτ που δεν πρόλαβε να το αφαιρέσει.

Άρα όποιος θέλει να τα αναρτά τέτοια σάιτ, ας φτιάξει ένα δικό του Μπλοκ και ας βάλει ότι θέλει εκεί. Όχι όμως εδώ.

* * * * * *

Στα υπόλοιπα

Αυτή η σκέψη ότι αφού το αγόρασα και δουλεύει μια χαρά είναι άσχετη με την νόμιμη ή μη  απόκτηση.

Ενδεικτικά αν είσαι ας πούμε στο βάθος της ζούγκλας (για να μη προσβάλουμε καμία χώρα) και σου πουλήσει κάποιος περαστικός μια Μερσεντές (πχ) κλεμμένη …. Είναι νόμιμο αυτό ή μπορεί να θεωρηθείς ως κλεπταποδόχος?

Και φυσικά η Μερσεντές μια χαρά θα δουλεύει.

 

Οπότε συνοπτικά η εναλλακτική στο τεράστιο κόστος των προγραμμάτων της Autodesk είναι να πάρεις πρόγραμμα που έχει και αυτό ως σχεδιαστικό του αρχείο το dwg (για το AutoCAD).

Αν δεν είναι συχνό φαινόμενο αντικείμενο της εργασίας σου να κάνεις κτήρια ιδιαίτερα μεγάλου μεγέθους (άνω των 7 ορόφων πχ) δεν θα δεις διαφορά σε ταχύτητα

 

Υ.Γ.

Φυσικά την μεγάλη επίθεση που κάνει η Autodesk στους μικρούς τελικούς χρήστες ειδικά με τις τιμές της... αλλά και την σχεδόν * πάπια που κάνει  για όλα αυτά τα χιλιάδες σάιτ ανά τον κόσμο που να πλασάρουν τα διάφορα.... είναι ένα άλλο τεράστιο ζήτημα που δεν αφορά το παρόν θέμα.

Ενδεχόμενα να την εξυπηρετεί η ύπαρξη αυτών των σάιτ,  η διάδοση δηλαδή των προγραμμάτων της..... με μηδενικό κόστος για την ίδια διαφήμισης και μια τεράστια μάζα κόσμου να εκπαιδεύονται στις εφαρμογές της......

* γράφω πάπια διότι δεν θα χρειαζόταν καν να στέλνει ομάδες στα γραφεία μηχανικών αλλά με ένα κλίκ μπορεί να βρεί ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα σάιτ που το κάνουν και να προβεί ΕΚΕΙ στις νομιμες ενέργειες της 

 

Και ναι υπάρχουν "αγαθοί" χρήστες που αναρωτιούνται αν είναι νόμιμα η αγορά από αυτά τα σάιτ....η AutoDesk σίγουρα δεν είναι αγαθή και δεν τα έχει καταγράψει όλα. (κι όμως χιλιάδες πρέπει να είναι συνέχεια ονλαιν)

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή one by one.

1. Το app AdGuard που αγόρασα από παρόμοιο site ήταν 100% νόμιμο. Εννοώ ότι στο site της εταιρείας φαίνεται κανονικά η άδεια χρήσης που αγόρασα.
2. Πριν 2-3 χρόνια σε επικοινωνία που είχα με την MS σχετικά με την νομιμότητα τέτοιων αδειών χρήσης μου τα μασούσε και εντέλει παραδέχθηκαν ότι δεν αποτελούν παράνομες άδειες αλλά πιθανόν τεμάχια από τεράστιες παραγγελίες μεγάλων εταιρειών που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί. Παρόλα αυτά συνεχίζω να πληρώνω την ίδια την MS.

3. Όταν αγοράζω κάτι με απόδειξη ή τιμολόγιο και αναγράφει αυτό που αγοράζω τότε δεν φέρω καμία ευθύνη για το αν αυτός που το πουλάει έχει δικαίωμα να το κάνει. Δεν είναι δική μου δουλειά.

4. Στο Amazon.de θα βρεις σε ιδιαίτερες χαμηλές τιμές συνδρομή για MS OFFICE πέρα για πέρα νόμιμη!

5. Πληρώνω συνδρομή στην AutoDesk από την πρώτη μέρα που εφάρμοσε αυτό το σύστημα για το AutoCAD LT και συνεχίζω ακόμα, επομένως νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να αναρωτιέμαι αν υπάρχουν νόμιμες άδειες σε καλύτερες τιμές στην λογική που ανέπτυξα πιο πάνω. 
Πληρώνω επίσης πάνω από 20 συνδρομές κυρίως για το γραφείο μου και το κόστος είναι ήδη μεγάλο επομένως οποιαδήποτε κίνηση μείωσης του κόστους στα πλαίσια της νόμιμης χρήσης θα ήταν χρήσιμη.

6. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου «αγαθό» αλλά ούτε πονηρό. Το acrobat pro πάντως μετά από παζάρι με την ίδια την Adobe το πήρα με 50% έκπτωση για δυο άδειες χρήσης. 
 

Όλα τα παραπάνω με βάζουν σε σκέψεις για το αν όντως υπάρχουν νόμιμοι τρόποι αγοράς άδειας χρήσης με αρκετά χαμηλότερο κόστος.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, alej said:

....

6. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου «αγαθό» αλλά ούτε πονηρό. ...

Το αγαθό που έγραψα δεν ήταν για υποτίμηση…. Ίσα ίσα.

Ήταν με την έννοια ατόμου με καλή την πίστη ….. (το αντίθετο φυσικά από τις πολιτικές μάρκετινγκ εταιριών)

Φυσικά αν σε ενοχλεί το παίρνω πίσω.

Για όλα τα υπόλοιπα νομίζω (χωρίς όμως να είμαι και ειδικός να γνωρίζω 100%) ότι όταν σαν επαγγελματίας έχεις αγοράσει με τιμολόγιο έγκυρο για την Ελλάδα, λογικά είσαι καλυμμένος …..

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, alej said:

. Πριν 2-3 χρόνια σε επικοινωνία που είχα με την MS σχετικά με την νομιμότητα τέτοιων αδειών χρήσης μου τα μασούσε και εντέλει παραδέχθηκαν ότι δεν αποτελούν παράνομες άδειες αλλά πιθανόν τεμάχια από τεράστιες παραγγελίες μεγάλων εταιρειών που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί. Παρόλα αυτά συνεχίζω να πληρώνω την ίδια την MS.

Αυτό ακριβώς. Έχει αναφερθεί εξάλλου και σε άλλα φόρουμ, η ίδια ακριβώς απάντηση από MS.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.