Μετάβαση στο περιεχόμενο

Autocad : Εναλλακτικές λύσεις δωρεάν ή με μικρό κόστος


Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;  

866 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Χρησιμοποιείτε Autocad ή/και κάποιο συμβατό εναλλακτικό πρόγραμμα ;

    • Autocad
      593
    • Autocad LT
      61
    • AvaxCad
      0
    • A9Cad
      2
    • progeCAD
      34
    • veCad
      0
    • Intellicad
      74
    • ZWCad
      25
    • Caddit
      0
    • DraftSight
      22
    • NanoCad
      10
    • BrlCad
      1
    • BricsCad Intellicad
      2
    • ARES
      1
    • Τίποτα από τα παραπάνω.
      74


Recommended Posts

4 hours ago, GeorgeVasil said:

Αν ηταν να παρουν θεση για διαφυγόντα κερδη, θα το ειχαν κανει χρονια τώρα και θα ειχαν σταματησει ολο αυτο το παρεμποριο, ειδικα στην ευρωπη.

Αυτό είναι που "βρωμάει" γενικά στην όλη κατάσταση. Αντί να εντοπίσουν πολύ εύκολα (μέσω του S/N) τις VL εκδόσεις, δεν κάνουν απολύτως τίποτα.

Επίσης, οι όροι, να έχουμε υπόψη, ότι συνήθως είναι μονομερείς και αφορούν την πλευρά της εταιρείας. Κάτι που γενικά, εύκολα προσβάλλεται, ειδικά όταν υπάρχει νομολογία (δεδικασμένο κ.λπ.). Και στην τελική ναι, εφόσον κάποιος δεν έχει σφάλει (έλαβε τιμολόγιο αγοράς κ.λπ.), θεωρώ πως ουδεμία υποχρέωση έχει να κάνει τη δουλειά των Αρχών. Τώρα, εάν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί έχουν διάθεση να μοιρασουν πρόστιμα (χωρίς κάποιο έρεισμα), εγώ προσωπικά ναι, θα το πήγαινα μέχρι τέλους (ίσως γιατί έχω και τη διάθεση για αυτό, αλλά ενδεχομένως και την οικονομική δυνατότητα).

(*) Να διευκρινίσω ότι χρησιμοποιώ κινέζικο cad (zwcad, την έκδοση Pro), από το 2010 (για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις). Αλλά σε office ναι, έχω αγοράσει στο παρελθόν και VL. Φυσικά και τιμολόγιο έλαβα και απόσπασμα οθόνης της ιστοσελίδας που πουλούσε (ότι είναι νόμιμο κ.λπ.) κράτησα, καθώς και σχετικό αρχείο με αναφορές στις αποφάσεις εκτός Ελλάδας.

4 hours ago, cvlengnr said:

Πλεον έχει και lisp

Αφού έχουν οι Κινέζοι από το 2010 πλήρη υποστήριξη (ο λόγος που αγόρασα το ZWCad), δεν θα το έβαζαν και αυτοί στην light ;

 

Edited by JohnnyHoliday
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια από τις εταιρείες που προωθούν τέτοιου είδους λογισμικό γράφει στον ιστότοπο της αυτό. Προφανώς είναι κάποια απόφαση ευρωπαικού δικαστηρίου που αφορά σε άδειες esd (ηλεκτρονικές). Κάποιος νομικός θα βοηθούσε να μας έλεγε την γνώμη του.

1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, cvlengnr said:

Πλεον έχει και lisp

Ωραιος!

6 hours ago, JohnnyHoliday said:

Αυτό είναι που "βρωμάει" γενικά στην όλη κατάσταση. Αντί να εντοπίσουν πολύ εύκολα (μέσω του S/N) τις VL εκδόσεις, δεν κάνουν απολύτως τίποτα.

Επίσης, οι όροι, να έχουμε υπόψη, ότι συνήθως είναι μονομερείς και αφορούν την πλευρά της εταιρείας. Κάτι που γενικά, εύκολα προσβάλλεται, ειδικά όταν υπάρχει νομολογία (δεδικασμένο κ.λπ.). Και στην τελική ναι, εφόσον κάποιος δεν έχει σφάλει (έλαβε τιμολόγιο αγοράς κ.λπ.), θεωρώ πως ουδεμία υποχρέωση έχει να κάνει τη δουλειά των Αρχών. Τώρα, εάν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί έχουν διάθεση να μοιρασουν πρόστιμα (χωρίς κάποιο έρεισμα), εγώ προσωπικά ναι, θα το πήγαινα μέχρι τέλους (ίσως γιατί έχω και τη διάθεση για αυτό, αλλά ενδεχομένως και την οικονομική δυνατότητα).

(*) Να διευκρινίσω ότι χρησιμοποιώ κινέζικο cad (zwcad, την έκδοση Pro), από το 2010 (για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις). Αλλά σε office ναι, έχω αγοράσει στο παρελθόν και VL. Φυσικά και τιμολόγιο έλαβα και απόσπασμα οθόνης της ιστοσελίδας που πουλούσε (ότι είναι νόμιμο κ.λπ.) κράτησα, καθώς και σχετικό αρχείο με αναφορές στις αποφάσεις εκτός Ελλάδας.

Αφού έχουν οι Κινέζοι από το 2010 πλήρη υποστήριξη (ο λόγος που αγόρασα το ZWCad), δεν θα το έβαζαν και αυτοί στην light ;

 

Συμφωνω οτι δεν πρεπει να κανουμε την δουλεια των αρχων. Κανονικα θα επρεπε να κυνηγανε τα μαγαζια που τα πουλανε.. αλλα καλο ειναι να γραφονται καποια πραγματα για διαβαζουν και αλλοι συναδελφοι, που σιγουρα δεν θα ξερουν.

Προσωπικά εχω αρχισει και κανω Migrate σε ProgeCAD που το εχω και στο σπιτι και το εχουμε και στο γραφειο με X αδειες Network License Management. Οποτε βολευομαστε ποσα ατομα αφου δεν δουλευουμε ταυτοχρονα.

 

@pirsogiannis παλι εχει παραθυρακια η διασικασια με την M$ να κανει τα στραβα ματια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ανοίξει τεράστια κουβέντα τώρα. 

1. Το βάρος της κατηγορίας βαραίνει τον κατήγορο κι όχι τον κατηγορούμενο.

2. Από την στιγμή που πλήρωσε κάποιος με νόμιμο τρόπο και πήρε άδεια, τέλος. Έχει αποκτηθεί με νόμιμο τρόπο. Θα μπορούσε αν δημιουργηθεί πρόβλημα να ζητήσει ακόμα και αποζημίωση από την AutoDesk καθώς το δικό της λογισμικό δεν προστατεύει και δημιουργεί σύγχυση στην αγορά.

3. Αν αγοράσω από ένα κατάστημα ένα επώνυμο μπλουζάκι με απόδειξη η οποία μάλιστα θα γράφει και το τι αγόρασα θα με κατηγορήσει κανένας αν είναι π.χ. κλεμμένο; Όχι βέβαια, αν είναι θα πρέπει να τιμωρηθεί ο πωλητής. Σιγά μην γίνουμε και ντετέκτιβ για να ψάχνουμε την διαδρομή του λογισμικού. 

Όπως σας είπα ήδη για το 2024 τα έδωσα στην μαμά αλλά next year επιφυλάσσομαι.

ps. Η adobe μετά από παζάρι μου έκανε έκπτωση 50%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, alej said:

Έχουμε ανοίξει τεράστια κουβέντα τώρα. 

1. Το βάρος της κατηγορίας βαραίνει τον κατήγορο κι όχι τον κατηγορούμενο.

2. Από την στιγμή που πλήρωσε κάποιος με νόμιμο τρόπο και πήρε άδεια, τέλος. Έχει αποκτηθεί με νόμιμο τρόπο. Θα μπορούσε αν δημιουργηθεί πρόβλημα να ζητήσει ακόμα και αποζημίωση από την AutoDesk καθώς το δικό της λογισμικό δεν προστατεύει και δημιουργεί σύγχυση στην αγορά.

3. Αν αγοράσω από ένα κατάστημα ένα επώνυμο μπλουζάκι με απόδειξη η οποία μάλιστα θα γράφει και το τι αγόρασα θα με κατηγορήσει κανένας αν είναι π.χ. κλεμμένο; Όχι βέβαια, αν είναι θα πρέπει να τιμωρηθεί ο πωλητής. Σιγά μην γίνουμε και ντετέκτιβ για να ψάχνουμε την διαδρομή του λογισμικού. 

Όπως σας είπα ήδη για το 2024 τα έδωσα στην μαμά αλλά next year επιφυλάσσομαι.

ps. Η adobe μετά από παζάρι μου έκανε έκπτωση 50%

Εχεις ξεχάσει να λάβεις υπόψη οτι ολα αυτα τα λογισμικά βγαίνουν off απο τους ορους χρησης τους οποιους πρέπει να αποδεχτείς για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το λογισμικό. (άσχετα με το πως το απέκτησες) 

Edited by GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, alej said:

ps. Η adobe μετά από παζάρι μου έκανε έκπτωση 50%

Καλά, αυτό είναι φανταστικό 😄 Θυμάμαι που το είχες γράψει και παλιότερα, σε άλλο ποστ. Λογικές και πρακτικές Kapali Carsi (για όσους είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν και την Κωνσταντινούπολη).

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, alej said:

ps. Η adobe μετά από παζάρι μου έκανε έκπτωση 50%

καλά μη νομίζεις.

Η adobe συχνά κάνει προσφορές με συνδρομές σε πολύ μεγάλη έκπτωση έτσι και αλλιώς.

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

Καλά, αυτό είναι φανταστικό 😄 Θυμάμαι που το είχες γράψει και παλιότερα, σε άλλο ποστ. Λογικές και πρακτικές Kapali Carsi (για όσους είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν και την Κωνσταντινούπολη).

Ακριβώς, 2-3 μέρες πριν λήξει μίλησα με εκπρόσωπο και τους είπα αν θα κάνουν κάποια έκπτωση ή να δω τι θα κάνω.

22 ώρες πριν, mikegad said:

καλά μη νομίζεις.

Η adobe συχνά κάνει προσφορές με συνδρομές σε πολύ μεγάλη έκπτωση έτσι και αλλιώς.

 

Το Acrobat pro πάντως δεν το βγάζει σε προσφορά. Το έχω πολλά χρόνια. Πάντα το ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, alej said:

Το Acrobat pro πάντως δεν το βγάζει σε προσφορά. Το έχω πολλά χρόνια. Πάντα το ψάχνω.

Συνήθως μπαίνει σε μεγάλη έκπτωση το Creative Cloud που είναι πακέτο με όλα μέσα.

Αν μάλιστα κάποιον δεν τον ενδιαφέρει το business license αλλά θέλει γνήσια άδεια , μπορεί κατά καιρούς με διάφορα κόλπα να πάρει το πακέτο σε εξευτελιστικές τιμές. π.χ. όπως ΕΔΩ  (με 3-4€)

Αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα νομίζω, που αφορά εναλλακτικό cad

Link to comment
Share on other sites

Το Creative έχει πολλά μέσα και ανεβάζει το κόστος αρκετά. Αναφέρομαι σε acrobat Pro με ετήσιo κόστος 95€.  Δεν ξεφύγαμε, αυτό είναι το νόημα της κουβέντας. Ότι π.χ. η AutoDesk δεν κάνει τέτοιες εκπτώσεις σε σταθερούς πελάτες και αναγκαζόμαστε να ψάχνουμε τι παίζει, αν π.χ. μου έλεγε 800€ για 3 χρόνια το LT δεν θα κοιτούσα αλλού.

Τα βασικά μας εργαλεία είναι CAD / office / pdf. Φυσικά να πληρώνω αλλά να μην δουλεύω μόνο για να τους πληρώνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.