Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακοί επιθεωρητές στην Ελλάδα


Recommended Posts

Όσοι είναι κάτω 10ετίας δεν χρειάζεται να ασχοληθούν με τα ψιλά γράμματα.

Ως έχει μέχρι στιγμής το σχέδιο νόμου, οι μηχανικοί άνω 10ετίας θα μπορούν αμέσως να βγάλουν προσωρινή άδεια ΧΩΡΙΣ να πιστοποιηθούν. Η άδεια αυτή θα έχει διάρκεια 18 μήνες.

Δεν προβλέπονται κυρώσεις αν δεν πάρουν την πιστοποίηση εντός 18 μηνών και μέχρι τότε θα έχουν "καθαρίσει" όλες τις καλές δουλειές στην πιάτσα.

Δεν νομίζω οι υπόλοιποι να προλάβουμε να πιστοποιηθούμε εγκαίρως.

Είμαι κάτω 10ετίας οπότε θα το σκεφτώ πολύ αν αξίζει να γίνω ενεργειακός επιθεωρητής.

Το απαιτούμενο κεφάλαιο είναι μεγάλο (πενταψήφιο νούμερο αν περιλάβουμε και ένα όχημα/φορτηγάκι για μεταφορά του εξοπλισμού), δεν ξέρω αν θα τα πάρω πίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχουν τουλάχιστον 3ετή τεκμηριωμένη επαγγελματική ή/και επιστημονική εμπειρία σε θέματα σχεδιασμού κτιρίων, ή σε θέματα Η/Μ εγκαταστάσεων/ συστημάτων του κτιριακού τομέα, ή/και σε θέματα ενεργειακού σχεδιασμού κτιρίων, ελέγχων ενεργειακών εγκαταστάσεων καθώς και ενεργειακών επιθεωρήσεων ,συμφωνα με το σχέδιο προεδρικού διατάγματος για τη θεσμοθέτηση του σώματος Ενεργειακών Επιθεωρητών δες http://www.ypan.gr/1149_cms.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ειναι ντροπη να μπαίνουμε στο τρυπακι της πιστοποιησης

Εχουμε βγαλει ενα πολυτεχνειο τουλαχιστον

.........

Εγω κύριοι δεν ειμαι

αλλα είμαι authorised απο ASME ας πουμε στα pressure vessels.

Και θα συνεχίσω να παραμένω μη πιστοποιημενος

 

Κωστα τι κάνεις? Με θυμάσαι? Ε ρε μικρός που είναι ο κόσμος ΚΑΝΑΡΑΧΕ

---------

 

Ζητώ συγγνώμη πριν μου βγήκε αυθόρμητα. Εγώ συνάδελφοι παρακολούθησα 2 σεμινάρια του ΤΕΕ και αυτό σε διάκεια 2 ετών, αφού έπρεπε να με καλέσουν. Δεν γνωρίζω αν θα γίνουν άλλα. Παρακολούθησα και την διαβούλευση όσο μπόρεσα λόγω δουλειάς. Στην Ελλάδα ζούμε.... Είδαμε και βλέπουμε κάθε μέρα σκηνές απείρου κάλλους. Θα πιάνει τον επιθεωρητή Χ ο "κάθε" και θα του λέει κάνε αυτό ή κάνε εκείνο. Βγάλε το σπίτι Α+++ γιατί έχω 10 στόματα .... της γιαγιάς μου της κάηκε το video κοκ. Α και πάρε και αυτό για τον κόπο σου. Σαν πρόβατα που πάνε για σφαγή. Άσε που θα φέρουν "άλλον" "καλύτερον" από εσένα.

Γερά νεύρα και γερό στομάχι. Ειδικά αν υπάρχει πέλεκυς θα πέφτει πολύ .... ξέρετε τι εννοώ.

Η καταχώρηση θα γίνεται σε online δίκτυο και κάθε ένας θα έχει κωδικό, έτσι ώστε να φαίνεται ποιός πήγε που και τι έκανε. ΟΚ ευκαιρία να τα γκρεμίσουμε όλα τα σπίτια και τις πολυκατοικίες (ημιυπαίθριοι παρανομα θερμαινόμενοι...). Ετσι ή αλλιώς δεν θα έχει κανείς για να κάνει επεμβάσεις. Εδώ τώρα δεν πληρώνουν κοινόχρηστα..... Οι νέοι μηχανικοί ? Αυτοί θα βρίσκουν "εύκολα?" δουλειά σε φορέα πιστοποίησης (!?) (με δελτίο και το ΤΣΜΕΔΕ δικό τους).Οι περισσότερες δουλειές είναι copy-paste, το βλέπω και στα ασανσέρ. Καμιά φορά αδυνατείς να καταλάβεις τι γράφει γιατί έτσι είναι γραμμένο στην φόρμα και ας μην ταιριάζει απόλυτα....Τώρα όμως εδώ οι εργασίες θα έχουν μεγάλο "budget" . Το μεγάλο μέρος θα είναι οι επισκευές και αν .... Στο θέμα της αμοιβής τι θα γίνει? Πώς θα πληρώνεσαι-μαστε ?

Συμπέρασμα όπου ακούς πολλά καλάθια κράτα και μικρό κεράσει. Αλλαλούμ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγαλει ας πουμε τωρα το ΤΕΕ στην Καρδιτσα κατι σεμιναρια για πιστοποιηση.

Το θεμα ειναι ομως:

 

Αυτη η πιστοποιηση θα καλυπτει τους μηχανικους για να κανουν τις επιθεωρησεις?

Ασε που χωριζεται σε 3 σταδια και πληρωνεις κανα χιλιαρικο για να πιστοποιηθεις.

Δηλαδη πραγματικα δεν υπαρχει αυτο,σπουδαζαμε τοσα χρονια και τωρα πρεπει να πιστοποιηθουμε κιολας με καποιον τροπο ο οποιος ακομη δεν ειναι(?) γνωστος.

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγαλει ας πουμε τωρα το ΤΕΕ στην Καρδιτσα κατι σεμιναρια για πιστοποιηση.

.

ποια είναι? του ΙΕΚΕΜ? με ποιον? εγώ σύντροφε έχω 1.5 χρόνιο που έκανα το 6ο και τελευταίο. το 1ο το είχα κάνει πριν 2.5χρόνια (κάπου εκεί) με 70€ και τα βιβλία του γνωστού μέσα στα 70€. το 2ο με 100€ και εξτρά τα βιβλία και από το 3ο και μετά μόλις 150€ χωρίς τα βιβλία (του γνωστού πάντα).

 

Πέρασε 1.5 χρόνος όπως είπα από το 6ο και έχω καταλήξει ότι αυτά είναι 1100€ που δεν πρόκειται να ξαναδώ στην τσέπη μου. Τουλάχιστον να τα'χα φάει στα μπουζούκια να'χα βγάλει και γούστα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά..... μάλλον είμαι χαζός......αλλά...

 

δεν λέει πουθενά οτι οι μηχανικοί πρέπει να έχουν κάποιες προϋποθέσεις...

 

για τους Τ.Ε λέει μόνο στην α κατηγορία....

 

και για τους υπόλοιπους......... από παρεμφερή σχολή..... λέει εκείνο το κατεβατό...

 

κάνω λάθος ?

 

edit : μάλλον . . . τώρα που το ξαναβλέπω...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο φιλε...

και αναρωτιομουν αν ημουν ο μονος εξωγηινος,

επίσης την ιδια απορια εχει εκφράσει μαλιστα ενας μηχανικος σε ενα απο τα ενημερωτικα δελτια του ΤΕΕ με γραμμα το οποιο δημοσιευτηκε..

 

μαλλον ειναι λαθος συνταξη... δε γνωριζω και γω κανεναν πιο επισημο να μου πει σιγουρα οποτε αφου ειδα ολους εδω μεσα, να θεωρουν τα σεμιναρια και την εμπειρια απαραιτητο προσον και για τους ΠΕ, φανταζομαι ετσι θα ειναι...και οτι προκειται για μια μικρη παρεξηγησουλα στο κειμενο..

 

 

καμια ιδεα για το "πιστοποιημένο λογισμικό"??

Link to comment
Share on other sites

απο τα δικαιολογητικά..... καταλαβαίνεις οτι αναφέρεται σε όλους.....

 

αλλα αυτό που βλέπω...... είναι εξοργιστικό.....

 

οι νεοι παλι στην απ'εξω...... άδειες μονο σε μεγαλύτερους....που δεν εχουν και διδαχθεί κατι τετοιο ....

 

εγω στην σχολη μου ειχα μαθήματα.... και τα παρακολουθούσα με ζήλο....

για να ερθει τωρα το υπουργείο να ταΐσει του φαγωμένους..........

 

ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ !

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγαλει ας πουμε τωρα το ΤΕΕ στην Καρδιτσα κατι σεμιναρια για πιστοποιηση.

Το θεμα ειναι ομως:

 

Αυτη η πιστοποιηση θα καλυπτει τους μηχανικους για να κανουν τις επιθεωρησεις?

Ασε που χωριζεται σε 3 σταδια και πληρωνεις κανα χιλιαρικο για να πιστοποιηθεις.

Δηλαδη πραγματικα δεν υπαρχει αυτο,σπουδαζαμε τοσα χρονια και τωρα πρεπει να πιστοποιηθουμε κιολας με καποιον τροπο ο οποιος ακομη δεν ειναι(?) γνωστος.

 

Τα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ ήταν 9. Τα 1-2-3 αφορούν βιοκλιματικό σχεδιασμό κλπ. Τα 4-5-6-7-8-9 αφορούν όλον τον κύκλο (θεωρία κλπ). Αλλά στον Νόμο (και στο σχέδιο παλιότερα) αναφέρει ε-ξ-ε-τ-ά-σ-ε-ι-ς.

Link to comment
Share on other sites

θα βγούν σεμινάρια μόνο από το ΤΕΕ πού μετά την επιτυχή ολοκλήρωση θα δίνεις εξετάσεις για να πάρεις την πιστοποίηση (αυτά είναι υποχρεωτικά και για τούς παλιούς πού θα πάρουν προσωρινή άδεια ). άν είσαι Τ.Ε θα θές και 5ετή εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.