Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση εκτός σχεδίου πριν το 1978


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος παλιός με ποιο ΦΕΚ γινόταν δόμηση εκτός σχεδίου πριν το ΦΕΚ 538Δ/17.10.1978?Έπεσε τοπογραφικό διάγραμμα στα χέρια μου με δόμηση 900 τ.μ. σε γήπεδο 4000 τ.μ. με οικοδομική άδεια του 1976!!

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια από πολεοδομία η αστυνομία έχει εκδοθεί? έχω τήν εντύπωση ότι πρίν τό 1977

εκτός σχεδίου δέν χρειαζόταν άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομικές άδειες εκδίδονταν από το 1930 ασχέτως αν τα προ 1955 θεωρούνται με βεβαίωση Δήμου νομίμως υφιστάμενα.Η άδεια έχει εκδοθεί απο πολεοδομικό γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μέχρι το 1978 ίσχυε, για την εκτός σχεδίου δόμηση, το από 23.10.1928 Π. Δ/γμα "περί καθορισμού των όρων και περιορισμών της εντός και εκτός της ζώνης των πόλεων κ.λπ., του Κράτους ανεγέρσεως Οικοδομών" (ΦΕΚ. 231/Α), αλλά δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος MAKAP

αναφέρεται και στον ΓΟΚ-1973 αν θυμάμαι και εγώ καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς ποιοί ήταν οι όροι δόμησης για εκτός σχεδίου πριν το 1978, συγκεκριμένα όμως για Ψυγεία- Διαλογητήρια?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλημέρα, χρειάζομαι τη βοήθεια των παλαιότερων

Έχω άδεια εκτός σχεδίου του 1977 για καταστήματα που αναφέρει επιτρεπόμενη κάλυψη 20% και προσπαθώ να βρώ απο πού προκύπτει αυτό.

Έχω διαβάσει το ΦΕΚ231/1928 με όλες του τις τροποποιήσεις αλλά δεν καταλήγω στο επιθυμητό συμπέρασμα.

Συγκεκριμένα στο άρθρο 1 (εντός ζώνης) δεν αναφέρει κάν ως επιτρεπτή τη χρήση καταστημάτων. Στο άρθρο 5 για τα εκτός ζώνης λέει κάλυψη γενικώς 1/10 και ειδικά για κατοικίες-γραφεία-καταστήματα μέγιστη 300τμ!

Τι διαβάζω λάθος??

Link to comment
Share on other sites

Δανάη, ρίξε μια ματιά στο ΠΔ/5-4-77   (ΦΕΚ-133/Δ/27-4-77) 

(ίσχυσε στις 27-4-77 και  καταργήθηκε στις 6-10-78. Αφορούσε την τροποποίηση του ΠΔ/23-10-1928).
Link to comment
Share on other sites

Παύλο Ευχαριστώ

 

Νομίζω το βρήκα!

Είναι σε Εθνική οδό

Άρθρο 6 του ΦΕΚ231/1928

 

"1. Επιτρέπεται η ανέγερσις ανά μιάς των εκατέρωθεν σειράς οικοδομών επί γηπέδων εχόντων πρόσωπον επί τμημάτων Εθνικών Επαρχιακών και των Δημοτικών ή Κοινοτικών οδών, περί ων η παρ.2 του παρόντος, καθώς και επί των σιδηροδρομικών τοιούτων, κειμένων δε εκτός του εγκεκριμένου σχεδίου των πόλεων, κωμών και συνοικισμών του Κράτους, είτε εντός της ζώνης είτε εκτός αυτής, εφ' όσον κέκτηνται ταύτα ελαχίστην 

επιφάνειαν 2000 τετραγωνικών μέτρων, ελάχιστα δε όρια εις πρόσωπον 25 μέτρα και εις βάθος 40 μέτρα. 

...................

...................
 3. Η μεγίστη επιφάνεια εκάστου των ως άνω γηπέδων η δυναμένη να καλυφθή υπό της κυρίας οικοδομής ορίζεται εις 20% της όλης επιφανείας του γηπέδου."

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.