Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νορβηγία: εκεί που δημοσιοποιούνται όλα τα εισοδήματα


CostasV

Συμφωνείτε να δημοσιοποιούνται όλα τα εισοδήματα;  

214 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Συμφωνείτε να δημοσιοποιούνται όλα τα εισοδήματα;

    • Ναι
    • Οχι
    • Αλλη απάντηση (παρακαλώ εξηγήστε)


Recommended Posts

Μήπως αυτοί δεν υπάρχουν και στον ιδιωτικό τομέα ?

 

Αγαπητέ μου φίλε, στον ιδιωτικό τομέα αν είσαι άξεστος και τεμπέλης παίρνεις δρόμο, στον δημόσιο όχι.

 

Δεν γίνεται εγώ να πληρώνω τον δημόσιο σαν ιδιώτης. Ας τον πληρώσει το κράτος ή οι μεταξύ τους δημόσιοι υπάλληλοι.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε, στον ιδιωτικό τομέα αν είσαι άξεστος και τεμπέλης παίρνεις δρόμο, στον δημόσιο όχι.

 

... αν είσαι άξεστος και τεμπέλης στον ιδιωτικό τομέα παίρνεις δρόμ ή ακόμα καλύτερα βρίσκεις φίλους και γνωστούς σου που τοποθετήθηκαν ως σύμβουλοι, γενικοί διευθυντές κλπ σε κάποιο Οργανισμό ή Α.Ε. του ευρύτερου δημόσιου τομέα και παρακαλάς να καταργηθεί η μονιμότητα, ώστε ο φίλος σου ασκόντας το περιβόητο "διευθυντικό δικαίωμα" να απολύσει κάποιον για να σε βολέψει ή, αν όχι αυτό, να μεσολαβήσει για να πάρεις κάποια δουλειά, προμήθεια ή έργο, στο οποίο κανένας (τέως μόνιμος) υπάλληλος δεν θα αντιδράσει επειδή ο φίλος σου θα μπορεί να τον απολύσει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσου σύμβουλους έχει η ΕΡΤ???

Από που να ξεκινήσω και από που να τελειώσω???

ΟΤΕ, ΔΕΗ, και δεν συμμαζεύεται !!!

 

Γιατί δεν λες τίποτα για τον ΟΣΕ που μπαίνει κάθε μέρα μέσα εκατομμύρια ???

Και η DB δημόσια είναι αλλά είναι κράτος. Άρα κάτι δεν πάει καλά. Και να σου και τι για να σε βοηθήσω. Έχουμε σαπίσει στην διαφθορά και κανείς δεν έχει τιμωρηθεί !!!

 

Και εγώ σαν ιδιώτης δεν γουστάρω να πληρώνω τα κομματόσκυλα τους δημόσιους υπαλλήλους γιατί κάνουν κακό στην τσέπη μου και που υπάρχουν κακό στην υγεία μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ να σου πω

 

Ότι όλοι αυτοί οι σύμβουλοι με τους παχυλούς μισθούς που έχει η ΕΡΤ, η ΔΕΗ κλπ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δημόσιοι υπάλλοι. Είναι τυχοδιώκτες από την ελεύθερη αγορά που τους βόλεψε εκεί κάποιος -επίσης διορισμένος τυχοδιώκτης- που επίσης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δημόσιος υπάλληλος. Είναι κομματόσκυλα και συχνά ούτε αυτό. Γνωστοί και φίλοι φίλων,διαπλεκόμενοι.

Όταν αλλάξει η κυβέρνηση όλοι αυτοί φεύγουν και το ξέρουν ότι θα φύγουν (για να έρθουν άλλοι). Ως εκ τούτου, όλοι αυτοί που ΔΕΝ είναι δημόσιοι υπάλλοι αλλά τυχοδιώκτες έρχονται με σκοπό να αλλώσουν τις Υπηρεσίες, να φάνε λεφτά και να βολέψουν όποιον μπορούν όπως μπορούν για να τους χρωστάει και χάρη.

Η άρση της μονιμότητας ΔΕΝ αφορά αυτούς. Αυτοί έτσι κι αλλιώς ΔΕΝ είναι μόνιμοι. Η άρση της μονιμότητας όμως τους εξυπηρετεί μια χαρά και γιαυτό θέλουν να την επιβάλλουν, διότι θα κάνει τη ζωή τους πιο εύκολη όταν οι μόνιμοι υπάλληλοι αρνούνται να τους κάνουν τα χατήρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι είναι κομματόσκυλα που επειδή δεν μπόρεσαν να γίνουν δημόσιοι τους έκαναν αυτοί δημόσιους σαν σύμβουλους. Τέλος !!!

 

Και εξάλλου...

 

Το πράσινο φως για την ανάρτηση των φορολογικών δηλώσεων στο Διαδίκτυο ανάβει η Κομισιόν, καθώς με επιστολή της προς το «Βήμα» η αρμόδια για ζητήματα Δικαιοσύνης επίτροπος και αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Βίβιαν Ρέντινγκ αναφέρει ότι -βάσει σχετικής οδηγίας- αυτό μπορεί να συμβεί για λόγους δημοσίου συμφέροντος και πως «έγκειται στα κράτη-μέλη να καθορίσουν το τι εστί το δικό τους δημόσιο συμφέρον».

 

Πηγή: http://www.in.gr/

 

Και το ξαναλέω εγώ δεν είμαι μ@λ@κ@ς να πληρώνω τους δημόσιους υπαλλήλους. Ας τους πληρώσει το κράτος ή μεταξύ τους οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Link to comment
Share on other sites

Άλλωτε είναι κομματόσκυλα άλλωτε όχι. Πολλές φορές δεν είναι καν κομματόσκυλα. Είναι απλά γνωστοί και φίλοι ανθρώπων με εξουσία, επιχειρηματιών ή και πολιτικών. Μερικοί από αυτούς είναι υπερκομματικοί.

 

Μην συγχέεις την άρση της μονιμότητας με όλους αυτούς. Η άρση της μονιμότητας είναι ότι ακριβώς επιθυμούν να συμβεί όλοι αυτοί που περιγράφεις. Διότι έτσι, ακριβώς επειδή αυτοί είναι που έχουν γνωστούς και φίλους και πολιτικές διασυνδέσεις, η άρση της μονιμότητας τους βολεύει μια χαρά γιατί τότε ακριβώς θα μπορέσουν να γίνουν μόνιμοι, καταλμβάνοντας τη θέση κάποιου που τον απέλυσαν με συνοπτικές διαδικασίες. Και ξέρεις ποιος θα απολυθεί ? όχι ο τεμπέλης (όπως αυτοί) αλλά αυτός που δουλεύει και δεν έχει κανένα μέσο και κανέναν γνωστό.

 

Ολοι αυτοί δεν υπάγονται ούτε στον δημοσιουπαλληλικό κώδικα, ούτε στο μισθολόγιο των δ. υπαλλήλων, ούτε σε οργανικές θέσεις ούτε πουθενά. Εχουν ατομικές συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Η άρση της μονιμότητας των απλών υπαλλήλων είναι το τρένο για να διογκωθεί η ασυδοσία και η διαφθορά απ όλους αυτούς και περιμένουν πως και πως να γίνει. Προσπάθησε να δεις αυτή τη πλευρά.

 

Όσοι μόνιμοι τακτικοί υπάλληλοι αυτοί τη στιγμή αρνούνται να τους κάνουν τα χατήρια (και υπάρχουν αρκετοί) θα είναι οι πρώτοι που θα φύγουν. Δες και αυτή την όψη του νομίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου συνάδελφε...το ξαναλέω...δεν πληρώνω δημόσιους υπαλλήλους. Δεν γίνεται να ζεις εσύ από μένα.

Αυτά τα μοντέλα πρέπει να ξεπεραστούν. Ας τους πληρώσει το κράτος ή μεταξύ τους οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Αν πληρώνονται μεταξύ τους δεν θα υπάρχει διαφθορά γιατί δεν θα τους συμφέρει από την στιγμή που πληρώνει ο ένας τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι προτείνεις ? Να τους απολύσουν όλους και να τα δώσουν στους "σωτήρες" τους ιδιώτες ?

Link to comment
Share on other sites

μπορει αν κοστιζει λιγοτερο απο να τους συντηρεις...

 

οπως παραδεχτηκε και κυβερνητικο στελεχος δεν μας απασχολει που τοσοι δ.υ βγηκανε φετος στην συναταξη...ναση μελετης μας συμφερε να βγουνε παρα να τους πληρωνουμε κανονικα !!

 

 

φυσικα αυτα δεν τα λεει κανεις πριν τις εκλογες γιατι οι δ.υ ειναι 2 μυρια ψηφοι !!!

 

 

 

οσο για το προσωπικο ενα εχω να πω...2 μυρια γκρινια.....τι ζητανε μισθους σαν το εξωτερικο και να καθονται

Link to comment
Share on other sites

Από το δημόσιο πρέπει να φύγουν τουλάχιστον 500.000

Τα χρήματα της αποζημίωσης των απολυμένων θα τα δώσουν αυτοί που τους έβαλαν στο δημόσιο. Δηλαδή οι πολιτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.