Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νορβηγία: εκεί που δημοσιοποιούνται όλα τα εισοδήματα


CostasV

Συμφωνείτε να δημοσιοποιούνται όλα τα εισοδήματα;  

214 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Συμφωνείτε να δημοσιοποιούνται όλα τα εισοδήματα;

    • Ναι
    • Οχι
    • Αλλη απάντηση (παρακαλώ εξηγήστε)


Recommended Posts

Χαλαρώστε. http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=361770&dt=20/10/2010

Ήδη μαζεύονται. Το γνωστό τροπάρι της κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ των τελευταίων μηνών με τις "βόμβες" που πετάει για να βολιδοσκοπήσει.

Εγώ ήδη έστειλα μήνυμα στο http://www.dpa.gr και τους εφιστώ την προσοχή για την απόφαση που θα πάρουν επί του θέματος, αλλά δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει πρόβλημα ώστε να αναγκαστούμε να στραφούμε πλέον με νομικές προσφυγές κατά των εμπνευστών της "ιδέας".

Link to comment
Share on other sites

εγω ακομη δεν εχω καταλαβει με ποια λογικη το μετρο αυτο βοηθαει την παραξη της φοροδιαφυγης. εγω το αντιθετο αποτελεσμα βλεπω, ολοι να κρυβονται και ζήτω το μαυρο χρημα all over again.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου τον πελάτη σου αφού του έχεις πει τι αμοιβή θέλεις, να μπαίνει στο ίντερνετ να χτυπάει τα στοιχεία σου και να βλέπει τι εισοδήματα δηλώνεις για να αποφασίζει πόσο θα παζαρέψει! Και είναι η πιο "ανώδυνη" συνέπεια που μπορώ να φανταστώ αυτή! Από καταβολής του χρήματος ίσως, το ύψος του μισθού είναι θέμα που δε συζητιέται ούτε καν μεταξύ συναδέλφων και αποτελεί προσωπικό δεδομένο και μάλιστα από τα πιο ευαίσθητα (ανεξάρτητα-αδιάφορα από την άποψη που έχει η Αν. Αρχή Προστασίας) και τούτοι εδώ θέλουν να τα βγάλουν όλα σε κοινή θέα σε όλη την υφήλιο.

Είναι αδιάφορη η λογική που τους οδήγησε σε αυτή τη σκέψη. Είναι πλέον δεδομένο και από πολλές άλλες κινήσεις του τελευταίου καιρού που παραπέμπουν σε δικτατορικό καθεστώς, ότι πορεύονται με τρικυμία εν κρανίω οι τύποι. Τα έχουν εντελώς χαμένα...

Σημασία έχει ότι κάτι τέτοιο είναι αδιανόητο να περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Tην "λογική" την άκουσα (και μετά "την άκουσα" που λένε ) σήμερα από τον κο Πλασκοβίτη ΓΓ του Υπ. Οικ/ων και η οποία μέσες άκρες είναι ότι αν ζεις πολυτελώς κάποιος θα μπει στον πειρασμό να δει την δήλωσή σου , οποτε αν αυτή δεν είναι συμβατή ενδέχεται να σε δώσει !!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ναι για τους δημόσιους υπαλλήλους μόνο.

Δεν γίνεται δημόσιος υπάλληλος να έχεις 2-3 αμάξια και εξοχικά.

Ο δημόσιος θα έχεις το zastava του και αν θέλει παραπάνω να βγει στο ελεύθερο επάγγελμα για να δει πως είναι και το risiko και οι δυσκολίες.

Όχι πηγαίνουμε 9-12 και από πάνω μιλάμε κιόλας.

 

Αυτό δεν είναι αλήθεια. Πρόκειται για μια άθλια προπαγάνδα των πουλημένων ΜΜΕ να συκοφαντήσουν ολους τους δημοσίους υπαλλήλους προκειμένου να προχωρήσουν οι ιδιωτικοποιήσεις και να καταργηθούν τα εργατικά δικαιώματα και κυρίως η μονιμότητα.

Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειοψηφεία των δημοσίων υπαλλήλων έχουν έναν μέσο-κανονικό μισθό, συχνά καθόλου υψηλό. Ούτε σε μίζες συμμετέχουν, ούτε σε τίποτα. Τι νοοτροπία είναι αυτή με το ελεύθερο επάγγελμα ? Δηλαδή επειδή στην αγορά υπάρχουν χιλιάδες σκλάβοι πρέπει και οι δημόσιοι υπάλληλοι να γίνουν σκλάβοι ? Επειδή στον ιδιωτικό τομέα ο βασικός μισθός είναι 650 ευρώ πρέπει να καθιερωθεί και στο δημόσιο έτσι ? Δεν καταλβαίνω αυτές τις λογικές ειλικρινά.

 

Μου θυμίζουν αυτό το γκεμπελικό κανάλι (MEGA) το οποίο και καλά, τάχα μου, παρέθεσε πριν λίγες μέρες, κατόπιν σχετικής διαταγής των αφεντικών του (γνωστών μεγαλοεπιχειρηματιών), τα μέσα ετήσια εισοδήματα, στα οποία το ετήσιο εισόδημα ενός δημοσίου υπαλλήλου είναι 40.000 και ενός ιδιωτικού υπαλλήλου 20.000 ευρω. Δηλ. τα 40.000 ευρώ το χρόνο είναι πολλά ?????????? δεν κατάλαβα ? . Καθόλου πολλά. Η απάντηση είναι ότι τα 20.000 ευρώ του ιδιωτικού υπαλλήλου είναι λίγα και πρέπει να γίνου και αυτά 40.000 και όχι το αντίστροφο.

 

 

Ψήφισα το "άλλη απάντηση" και λέω το εξης.

Να δημοσιεύεται το εισόδημα των :

 

1. Ιδιοκτητών ιδιωτικών επιχειρήσεων, προμηθευτικών εταιρειών και εργοληπτικών εταιρείων ή κοινοπραξιών που αναλαμβάνουν προμήθειες ή εκτέλεση έργων του δημοσίου

2. Όλων των μελών Διοικητικών Συμβουλιων Οργανισμών, Γενικών Διευθυντών όπως επίσης και πάσης φύσεως Συμβούλων που ΔΕΝ είναι μόνιμοι τακτικοί δημόσιοι υπάλληλοι

3. Των βουλευτών.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε, ξέρεις ότι τα λίγα των 20.000 στις πολεοδομίες ότι στην πραγματικότητα είναι 40.000 και πολλές φορές 60.000?

 

Στα νοσοκομεία γιατί δεν αναφέρεις τα φακελάκια που εκτός τα εξωτερικά τους ιατρεία ?

 

Δηλαδή τι νομίζει είναι ο δημόσιος υπάλληλος και πρέπει να έχει δύναμη με τα δικά μου λεφτά ?

 

Τηλεόραση δεν βλέπω και το έχω πει πολλάκις ότι οι τραγουδιστές με τα μικρόφωνα δεν με συγκινούν !

 

Zastava και πολύ του είναι, με τα δικά μου λεφτά δεν κάνω κανέναν μάγκα και μάλιστα τεμπελόσκυλο. Δηλαδή πως τι θα γίνει ρε πάιδες? Θα δουλεύω και θα πληρώνω τους δημοσίους? Τέρμα στην μονιμότητα. Να κοπούν τουλάχιστον 10.000 θέσεις εργασίας. Να μάθουν οι πολιτικοί ότι δεν υπάρχει μόνο το δημόσιο αλλά και το ελεύθερό επάγγελμα. Και εξαιτίας των δημοσίων υπαλλήλων και των διεφθαρμένων πολιτικών φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Δεν βρέθηκε ένας δημόσιος υπάλληλος δικαστής να τους βάλει μέσα βλέπεις. Είναι δημόσιος, πως θα τους ακουμπήσει?

 

Έξω οι δημόσιοι, να γίνουν επιτέλους περικοπές, και αν θέλει να κάνει καλό η κυβέρνηση να κάνει εξεταστική από το 80 όχι από το 04. Ηλίθιοι είμαστε άλλα όχι και τελείως !!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιά ακριβώς δύναμη έχει ένας απλός δημόσιος υπάλληλος ? Και δέχομαι ότι υπάρχουν και τεμπέληδες και άξεστοι. Μήπως αυτοί δεν υπάρχουν και στον ιδιωτικό τομέα ? Και καθώς στο Δημόσιο μπαίνουν νέοι άνθρωποι αυτό μπορεί να βελτιωθεί (αν φυσικά δεν καταργήσουν το ΑΣΕΠ).

 

Η ένστασή μου είναι στο γεγονός ότι γίνεται μια συντονισμένη επίθεση κατά όλων των δημοσίων υπαλλήλων (που ναι υπάρχουν και άσχετοι αλλά υπάρχουν και χιλιάδες που κάνουν τη δουλειά τους) όχι με στόχο να βελτιωθεί η κατάσταση αλλά για να εξυπηρετηθούν διάφορα συμφέροντα.

 

Ποιοί συμμετέχουν στις μίζες των νοσκομείων, ή Οργανισμών ? Δημόσιοι υπαλληλοι ? η απαντηση είναι ΟΧΙ. Για τις δαπανηρές προμήθειες των μεγάλων Οργανισμών ευθύνονται ΙΔΙΩΤΕΣ, δηλαδή, σύμβουλοι και διοικητές, διοικητικά συμβούλια και γενικοί διευθυντες οι οποίοι υπογράφουν και συναινούν και οι οποίοι ΔΕΝ είναι τακτικοί δημόσιοι υπαλληλοι αλλά διορισμένοι ή ουρανοκατέβατοι (συχνά από την λεγόμενη "αγορά") με ιδιωτικές-ατομικές συμβάσεις. Και με ποιούς υπογράφουν ? Με ιδιωτικές εταιρείες (ο κρατικοδίαιτος ιδιωτικός τομέας), φίλων επιχειρηματιών κλπ. Ο δημόσιος υπάλληλος είναι το πρόβλημα ????

 

Στόχος λοιπόν, (η άλλη όψη του νομίσματος φίλε Αrchytas) είναι η κατάργηση της μονιμότητας (που ναι έχει και αρνητικά) και των εργασιακών δικαιωμάτων με στόχο να μπορούν ακόμα πιο εύκολα να μπουν μέσα φίλοι φίλων και να αλώσουν τις Υπηρεσίες χωρίς καμιά αντίσταση (αφού πλέον κανένας δεν θα μιλάει υπό το καθεστώς τρομοκρατίας των απολύσεων).

 

Πιστεύω δε απόλυτα πως αν καταργηθεί η μονιμότητα στην Ελλάδα η διαφθορά στο δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα θα εκτιναχθεί στα ύψη, καθώς υπό καθεστώς φόβου κανένας υπάλληλος δεν θα μπορέσει να αντιδράσει στις παρανομίες της ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ή ΟΥΡΑΝΟΚΑΤΕΒΑΤΗΣ πανίσχυρης Διοίκησης και των φίλων της οι οποίοι θα απολύουν κόσμο και θα καλύπτουν τις θέσεις αυτές με δικούς τους φίλους και γνωστούς και θα κάνουν ότι θέλουν ανεξέλγκτα.

 

Αν ψάξεις να δεις γιατί ο Ελ. Βενιζέλος καθιέρωσε τη μονιμότητα στο δημόσιο θα καταλάβεις τι εννοώ. Ποιός μπορεί να διασφαλίσει ότι οι λόγοι (εκμοντερνισμένοι πλέον) που οδήγησαν στη συνταγματική προστασία των δημοσίων υπαλλήλων το 1911 δεν ισχύουν σήμερα ????? Εγώ έχω δεκάδες παραδείγμα από συμβούλους (στελέχη της αγοράς), μέλη Δ.Σ., Γενικούς Διευθυντές κλπ σε Οργανισμούς του ευρύτερου δημοσίου τομέα οι οποίοι το μόνο που τους σταματά, ως ένα βαθμό, από το να αλώσουν με φίλους και γνωστούς τις Υπηρεσίες στις οποίες πήγαν θεόσταλτοι είναι η μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων και η αντίδραση που συναντούν και δεν μπορούν να παρακάμψουν με τις απειλές τους.

 

Ποιοί φταίνε για τις κακές Υπηρεσίες ή την ανοργανωσιά ? οι υπάλληλοι ? Μήπως φταίνε οι διοικητές με μισθούς 10-15.000 / μήνα ? Στο Δημόσιο και Ευρύτερο δημόσιο υπάρχουν αυτοί τις στιγμή περισσότεροι από 50.000 Σύμβουλοι και άνθρωποι της "αγοράς" (μέλη Δ.Σ., πρόεδροι κλπ) με ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ (δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι) και με μισθούς άνω των 5.000 ευρώ/μήνα που έχουν την ευθύνη για την οργάνωση των Οργανισμών που βρίσκονται. Μήπως να ξεκινήσουμε πρώτα με αυτούς και μετά να πάμε στο δημόσιο υπάλληλο των 1000 ευρώ ?

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω ναι....

 

αυτο ετσι και αλλιως το κανουν εδω και παρα πολυ καιρο οσοι το θελουν...

 

ειναι πολυ απλο να μαθεις τι δηλωνει ο αλλος ...

 

 

το κανουν οι κατασκευαστες....οι επιχειρηματιες... κτλ κτλ.....ΑΦΜ σε εναν γνωστο σου σε μια ΔΟΥ....και στα φερνει ΟΛΑ...

 

 

οσο για τις ληστειες α ρε ζαβι...χαζους τους εχεις τους ληστες να πανε βαση αυτα που δηλωνονται στην ΔΟΥ?....εγω και εσυ μπορει να δηλωνουμε περισσοτερα απο μεγαλομετοχους εταιριων....αφου δεν γινεται διασταυρωση επιχειρηματικων αμοιβων !!

 

 

εχεις δει ανθρωπο με δηλωση με 10.000 ευρω να εχει σπιτι Β.Π...2 Εξοχικα...κοτερο...και 3 αμαξια ανω των 100.000 αγοραια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.