Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νορβηγία: εκεί που δημοσιοποιούνται όλα τα εισοδήματα


CostasV

Συμφωνείτε να δημοσιοποιούνται όλα τα εισοδήματα;  

214 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Συμφωνείτε να δημοσιοποιούνται όλα τα εισοδήματα;

    • Ναι
    • Οχι
    • Αλλη απάντηση (παρακαλώ εξηγήστε)


Recommended Posts

Το πρόγραμμα " φορολογική ασπίδα " της Ιταλικής κυβέρνησης , έφερε πίσω στη χώρα κεφάλαια 110 δισ κυρίως από την Ελβετία . Σε αυτά επιβάλλεται φόρος νομιμοποίησης 5 % που αργότερα θα γίνει 6 και μετά 7 % .

 

Απλές σκέψεις με λαμπρά αποτελέσματα .

 

Σαν τους δικούς μας φωστήρες , πού έδιωξαν 10 δισ τουλάχιστον τον περασμένο μήνα .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λέτε να γίνουμε Νορβηγία; Τουλάχιστον όσον αφορά την δημοσιοποίηση των εισοδημάτων; (edit: Παρόμοιο άρθρο είχε αναφέρει και ο ZaXoYs στο #36)

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_1_19/10/2010__419161

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&pubid=38392948

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4599795

 

Απόσπασμα από το Εθνος:

Αξίζει να σημειωθεί ότι η διάταξη που προβλέπει τη δημοσιοποίηση φορολογικών δεδομένων, έχει θεσμοθετηθεί εδώ και πολλά χρόνια, αλλά ποτέ δεν ενεργοποιήθηκε, καθώς προσέκρουε στους περιορισμούς που επιβάλλονται από τη νομοθεσία για την προστασία των ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων των φορολογούμενων.

 

Το ερώτημά μου είναι: ποιό από τα δύο είναι περισσότερο ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο;

1. οι αποδοχές του δημόσιου υπαλλήλου ή/και μισθωτού υπαλλήλου εν γένει;

2. οι αποδοχές του επιχειρηματία ή/και ελεύθερου επαγγελματία;

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική, τουλάχιστον στην Φλόριδα που το ξέρω από δημόσιο υπάλληλο εκεί, έχουν καλύτερη λύση.

 

Οι φορολογικές δηλώσεις ΟΛΩΝ των δημοσίων υπαλλήλων είναι διαθέσιμες στο internet.

Το σκεπτικό είναι ότι ο δημόσιος υπάλληλος εργάζεται για τους πολίτες και πληρώνεται από αυτούς. Με αυτή την λογική, ο πολίτης ως εργοδότης τους έχει δικαίωμα να ξέρει τι τους πληρώνει.

 

Αν δεις έναν δημόσιο υπάλληλο να παιρνάει χλιδάτα, μπαίνεις στο ίντερνετ και κοιτάζεις την φορολογική του δήλωση. Αν είναι πολύ χαμηλή σε σχέση με αυτά που ξοδεύει το αναφέρεις στην εφορία και του κάνουν έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λυπηρό (πάντα κατά την προσωπική μου άποψη) να μετατεθεί ο έλεγχος ,φορολογικός, πολυτελούς διαβίωσης (καινούργιο φρούτο αυτό... "πιασάρικο") οποιουδήποτε από τα αρμόδια όργανα στους πολίτες....

Δεν είναι δική μας δουλειά ούτε υποχρέωση.... Τα όρια μεταξύ ρουφιάνου και "καλού πολίτη" θα είναι τουλάχιστον δυσδιάκριτα....

Είμαι ενάντια σε οποιαδήποτε πρόσβαση "ασχέτων" στην φορολογική μου δήλωση....

Link to comment
Share on other sites

Αν διανοηθούν να συνεχίσουν την πλάκα, είναι βέβαιο ότι αυτή τη φορά θα χυθεί αίμα. Δεν έχει καμία δουλειά να έχει πρόσβαση οποιοσδήποτε ιδιώτης, στα φορολογικά στοιχεία του οποιουδήποτε ιδιώτη. Για τους δημοσίους υπαλλήλους σηκώνει απλά πολλή συζήτηση. Εκτροχιάστηκαν τελείως (ειδικά το υπουργείο οικονομικών) και φοβάμαι ότι αν συνεχίσει αυτό το βιολί, σύντομα θα έχουμε πολύ δυσάρεστες εξελίξεις.

Νορβηγία θα γίνουμε σε όλα τα άλλα πρώτα, και μετά συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πολύ απλά δεν υπάρχει κράτος εδώ και πολλά χρόνια. Η συνεχιζόμενη αποτυχία των ελεγκτικών μηχανισμών αναφορικά με τον εντοπισμό των φοροδιαφευγόντων συμπολιτών μας οδηγεί για άλλη μια φορά το δημόσιο στην επιβράβευση του κουτσομπολιού έως και του ρουφιανισμού. Θα ξαναζήσουμε τις εποχές όπου ο καθένας που είχε μια αντιδικία με κάποιον του έστελνε την αστυνομία (παλαιότερα) - το ΣΔΟΕ (σήμερα) στο σπίτι. Όχι λοιπόν, αν θέλει το δημόσιο να πιάσει τους φοροδιαφεύγοντες θα πρέπει να βρει άλλες λύσεις. Αν έχει την υποψία ότι οι υπάλληλοι του ΣΔΟΕ χρηματίζονται ας τους αλλάξει. Αν έχει την υποψία ότι κάποιος πολίτης φοροδιαφεύγει ας εντατικοποιήσει τους ελέγχους και ας κάνει το πλαίσιο αυστηρότερο. Μια άλλη παράμετρος που δεν ξέρω αν έχει μπει είναι ο αυξημένος κίνδυνος στον οποίον θα περιέλθουν όσοι έχουν υψηλά εισοδήματα. Ποιός θα τους διαφυλάξει από πιθανούς εκβιασμούς/απαγωγές κλπ όταν όλοι θα έχουν πρόσβαση στις πληροφορίες περί των εισοδημάτων τους;

Link to comment
Share on other sites

Εβρισα ήδη σε άλλα φόρουμ , οπότε εδώ έχω να πω ότι αν ισχύσει αυτό , γιά οποιαδήποτε εγκληματική ενέργεια συμβεί , οι συντάκτες του νόμου θα είναι ηθικοί αυτουργοί .

Περίμενα ήδη να έχει τοποθετηθεί ο ΔΣΑ , αλλά και αυτός είναι σαν το ΤΕΕ , γιά αυτό κάνουν και τόσο καλή παρέα .

Να δω πως θα στέλνουμε τα παιδιά μας στο σχολείο , αν ισχύσει κάτι τέτοιο .

Θα πρέπει βέβαια να επιτραπεί και η οπλοκατοχή ώστε να προστατεύουμε την οικογένεια μας και τον εαυτό μας .

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη παράμετρος που δεν ξέρω αν έχει μπει είναι ο αυξημένος κίνδυνος στον οποίον θα περιέλθουν όσοι έχουν υψηλά εισοδήματα. Ποιός θα τους διαφυλάξει από πιθανούς εκβιασμούς/απαγωγές κλπ όταν όλοι θα έχουν πρόσβαση στις πληροφορίες περί των εισοδημάτων τους;

 

Εδώ διαρρέουν έγγραφα μέσα από ανακριτικά γραφεία και κανείς δεν μπορεί να κάνει κάτι σ΄αυτή τη χώρα...

Συμφωνώ απολύτως με τον παραπάνω προβληματισμό, διότι έτσι απερίσκεπτα ενισχύεται ο κοινωνικός αυτοματισμός και η ανθρωποφαγία...

Link to comment
Share on other sites

σε αυτη τη χωρα-οικο ανοχης, αυτο θα ειναι το κερασακι στην τουρτα και δεν νομιζω να γινει, απλα γιατι αυτοι που θα πρεπει να το ψηφισουν ειναι οι πρωτοι που εχουν κατι να κρυψουν.

 

εαν παρα ολα αυτα ψηφιστει και αρχιζει να εφαρμοζεται, πολυ απλα εγω (και πολυ αλλοι ειμαι σιγουρος) θα σταματησουμε να συμμετεχουμε φορολογικα στα εξοδα του μπουρδελου - τροποι υπαρχουν πολλοι και οσο και να κυνηγανε τις offshore ακρη με λογιστες αγγλους δεν θα βγαλουν οι αχρηστοι που το παιζουν ρομπεν των δασων.

 

μεχρι τωρα για να εξαφανιστω φορολογικα σκεφτομουνα τα 5-6 χιλιαρικα το χρονο που θα χρειαζομουνα, και για το δικο μου μικρομεσαιο εισοδημα δεν αξιζε τον κοπο.

 

Τωρα που με κανουνε να σκεφτομαι α) τις αντιδρασεις του καθε πελατη οταν ζητας λεφτα. β) την καθυστερηση καθε πελατη για να σε πληρωσει (αφου εσυ εβγαλες πχ 50 χιλιαρικα περυσι...). γ) τον καθε περιεργο που εχουμε προσωπικα και κυριως το δ) καθε εγκληματικο στοιχειο που οσο σφιγγουν τα πραγματα κατεβαινει ο πηχυς του κριτηριου με τον οποιο επιλεγουν σε ποιανου το σπιτι θα μπουν και ποιον θα κλεψουν, ε πολυ απλα τωρα θα δω τα 5-6 χιλιαρικα σαν μια σοφοτατη επενδυση στην ηρεμια και στην ασφαλεια μου.

 

Οπως πολυ σωστα αναφερθηκε, στο συγκεκριμενο, ΠΡΩΤΑ να κανουν ολα τα αλλα οπως Νορβηγια, και μετα να παιζουν με τα δικα μου στοιχεια και την δικη μου ζωη.

 

Δεν το βλεπω να πολυστεκεται ομως.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντική συμμετοχή συναδέλφων σε αυτό το θέμα, με σοβαρές και τεκμηριωμένες απόψεις και λόγους είτε για το ΝΑΙ είτε για το ΟΧΙ.

 

Προσθέτοντας και τη δική μου επιχειρηματολογία, θέλω να επισημάνω ότι, στη χώρα μας μπορεί να έχουμε ήλιο και θάλασσα, ούζο και μεζέδες, κομπιναδόρους και μίζες και άλλα τέτοια χαρακτηριστικά (καλά ή κακά για καθένα από εμάς), αλλά ... έχουμε αυξημένη και την αντίδραση κατά της έννοιας του Κράτους, γενικά και σε όλες τις εκφάνσεις του, έχοντας φτάσει στο σημείο να μας προτρέπουν επίσημα χείλη (κόμματα κλπ) στο να αψηφούμε τους νόμους και να αγνοούμε και να αντιδρούμε τόσο στους θεσμοθετημένους "φύλακες" (ελεγκτές, αστυνομικούς κλπ) όσο και σ' εκείνους που τολμούν να καταθέσουν μία "επαναστατική" νέα σκέψη και πρωτοβουλία.

 

Είναι προφανές ότι, με αυτή τη νοοτροπία και, επομένως, την εκπαίδευση που μας κάνουν, από τα παιδικά μας χρόνια, κάθε άτομο μεγαλώνει με την αμφισβήτηση για κάθε τι που έχει σχέση με την προσωπική του ζωή και τον περίγυρό του. Με αυτά τα δεδομένα, είναι ευνόητο ότι, προτάσεις, σαν τη συγκεκριμένη, που αποσκοπούν, αποκλειστικά και μόνον, στην ανάδειξη της "ρουφιανιάς" σε εργαλείο καταπολέμησης ενός προβλήματος, όπως πχ η φοροδιαφυγή, θα αντιμετωπίσει τη συσσωρευμένη αντίδραση της πλειοψηφίας. Αντίθετα, εάν είχαμε σωστή φορολογική εκπαίδευση, στη συγκεκριμένη περίπτωση, από τα παιδικά μας χρόνια, και βλέπαμε την εφαρμογή των (σωστών) νόμων στον περίγυρό μας, δεν θα αντιδρούσαμε σε παρόμοιες προτάσεις.

 

Δυστυχώς, στη χώρα μας, οι πολιτικοί, που ΕΜΕΙΣ εκλέγουμε για να μας κυβερνήσουν, δεν έχουν εφαρμόσει προγράμματα και πλαίσια μακροπρόθεσμης πολιτικής σε βασικά θέματα, όπως η παιδεία, η φορολογική νοοτροπία και πολλά άλλα, και όχι μόνον ανατρέπουν εκείνα που εφάρμοσαν οι προηγούμενοι αλλά επιδιώκουν με επαναστατικές μεθόδους να ανατρέψουν, ευκαιριακά, τη δημιουργούμενη, εκάστοτε, κατάσταση, δημιουργώντας, έτσι, αντιδράσεις που καταλήγουν να γίνουν ανεξέλεγκτες, μερικές φορές.

 

Με βάση τους λόγους αυτούς, θεωρώ ότι και η συγκεκριμένη ιδέα εντάσσεται στα "ευκαιριακά" μέτρα αντιμετώπισης ενός πολύ σοβαρού θέματος όπως η φοροδιαφυγή, η οποία, μπορεί να καταπολεμηθεί, κατά τη γνώμη μου, αφενός με μακροπρόθεσμα προγράμματα αλλαγής της αντίστοιχης νοοτροπίας των φορολογουμένων αφετέρου με εφαρμογή δίκαιων και, κυρίως, κοινωνικών κανόνων φορολόγησης των εισοδημάτων κάθε φορολογούμενου.

 

Από την ανάλυση αυτή, εύκολα προκύπτει το συμπέρασμα ότι ψηφίζω ΟΧΙ.

 

ΥΓ Για να είμαι αντικειμενικός, πρώτα ψήφισα και στη συνέχεια διάβασα τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.