Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νορβηγία: εκεί που δημοσιοποιούνται όλα τα εισοδήματα


CostasV

Συμφωνείτε να δημοσιοποιούνται όλα τα εισοδήματα;  

214 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Συμφωνείτε να δημοσιοποιούνται όλα τα εισοδήματα;

    • Ναι
    • Οχι
    • Αλλη απάντηση (παρακαλώ εξηγήστε)


Recommended Posts

Δηλαδή οι δημόσιοι είναι δουλευταράδες και οι ιδιωτικοί κάθονται...για μαζεύετε τα μυαλά σας και συγκεντρωθείτε !!!

 

Χαλάρωσε φίλε. Και μάλλον συγκεντρώσου εσύ. Ορισμένα πράγματα πρέπει να το προσεγγίζουμε ορθολογικά. Πάλι σήμερα στη ΔΟΥ μου, βρήκα καμιά 15αριά με 20 υπαλλήλους όλους κι όλους σε 3 ορόφους, να ιδρώνουν πάνω από τη χαρτούρα και να ακούνε τις φωνές του ενός και του άλλου. Που ήταν οι άλλοι θα μου πεις; Δεν ξέρω είναι η απάντηση! Μπορεί να ήταν σε άδεια, μπορεί να την είχαν κοπανήσει, μπορεί απλά να είχαν "μεταταχθεί". Δεν έχει σημασία γιατί σε αυτούς που ήταν εκεί και δούλευαν, σίγουρα δεν τίθεται θέμα να αποδοθούν ευθύνες.

Και εγώ εξαγριωμένος είμαι, αλλά δεν τα ρίχνω σε όποιον βρω μπροστά μου, αλλά ψάχνω τα βαθύτερα αίτια.

Έχε υπόψη σου ότι αν σκάσει η μπόμπα και ξεσπάσει η "επανάσταση", το μόνο που θα μετρήσει, είναι ποιος την έχει πιο μεγάλη (τη σανίδα) και είναι βέβαιο ότι δε θα είσαι εσύ αυτός (θα βρεθεί άλλος που την έχει μεγαλύτερη -τη σανίδα-) :smile:.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το ξεχειλώσαμε το θέμα GeorgeS η πραγματικότητα είναι ότι το ίδιο το κράτος καθορίζει μεγάλη μερίδα των μισθών των ιδιωτικών υπαλλήλων. Εντάξει υπάρχουν και οι ΣΣΕ αλλά όταν πάει και νομοθετεί ότι μπορεί να γίνονται κλαδικές ή επιχειρησιακές διαπραγματεύσεις στην ουσία καταργεί της ΣΣΕ. Έτσι είναι πολύ πιθανό, νομίζω ότι υπάρχει κιόλας το πρώτο παράδειγμα επιχείρησης, ο ιδιωτικός υπάλληλος να μην λαμβάνει καν τον κατώτερο μισθό των 592 ευρώ.

 

Τεράστιο σφάλμα της κυβέρνησης. Συμφωνώ. Τι πάει να πει "επιχειρησιακή σύμβαση" ? Δηλαδή αν η επιχείρηση λόγω της ανεργίας αποφασίσει μισθό 100 ευρώ το μήνα αυτό νομιμοποιείται και είναι ηθικά σωστό ?

 

Αν η κυβέρνηση έχει αποφασίσει να μετατρέψει την κοινωνία και τις συνθήκες εργασίας στα πρότυπα τριτοκοσμικών χωρών αυτό δεν μπορεί και δεν πρέπει να γίνει αποδεκτό. Γιαυτό "φωνάζω" (τρόπος του λέγειν :))) ) και με τους συναδέλφους που κινούνται προς αυτή τη κατεύθυνση, την οποία στηρίζουν οι παχυλά αμοιβόμενοι και σε διατεταγμένη, προς το σκοπό αυτό, υπηρεσία, μεγαλοδημοσιογράφοι.

 

Τίθεται ένα πολύ σοβαρό ερώτημα. Τι κοινωνία θα παραδώσουμε στις επόμενες γεννιές ? Την κοινωνία της ανεργίας και των 500 ευρώ το μήνα με μεσαιωνικές συνθήκες εργασίας στα στρατόπεδα συγκέντρωσης της αγοράς ? Με 14ώρα και 15ώρα χωρίς κανένα δικαιώματα, χωρίς ίχνος κοινωνικής ευαισθησίας ?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα το πω ξανά. Δεν πληρώνω δημόσιο υπάλληλο !!!

Δηλαδή με το ζόρι?

Ας τους πληρώσουν οι πολιτικοί. Εγώ δεν τους πληρώνω.

Ευθύνες δεν ρίχνω τυχαία. Ευθύνες έχει το δημόσιο, οι πολιτικοί και η φιλοσοφία του λαϊκισμού που πέρασε στον λαό και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε (ελλείψει εννοείται και στοιχειώδους παιδείας).

 

Σήμερα όλοι σπουδάζουν και κάνουν μεταπτυχιακά μόνο και μόνο για να μπουν στο δημόσιο.

Αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί. Πρέπει να φύγουν 500.000 τουλάχιστον για να μπορέσει να ορθοποδήσει η οικονομία τουλάχιστον στις δημόσιες επιχειρήσεις. Για να μην μιλήσω για Ολυμπιακή και ΟΣΕ του δημοσίου. Που οι δημόσιοι οι δουλευταράδες και οι συντεχνίες τους ρημάξανε τον τόπο.

Τέλος με τους δημόσιους. Όσοι μπήκανε, μπήκανε. Δεν έχει άλλο. Δώστε κίνητρα στον ιδιώτη να πάει η χώρα μπροστά. Να ανθίσει η βιομηχανία, η έρευνα η τεχνολογία.

Φτάνει με τις φραπεδούμπες και τα μπεγλέρια στις δημόσιες υπηρεσίες. Δεν θέλουμε να βλέπουμε άλλους βάρβαρους και ανθρώπους των σπηλαίων. Το μοντέλο αυτό δεν οδηγεί μπροστά αλλά πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη δεν μου λες....τα επιδόματα τα παίρνω;;; Δουλεύτω 6 ώρες;;; Εγώ εάν έχω δουλειά και πω στον εργοδότη μου στις 5 φεύγω θα φύγω;;; Ο ΔΥ στις 13.29 θα με εξυπηρετήσει;;; Δεν είμαι εν μέρει εργοδότης του;;;

Δεν θέλω να μου απαντήσεις...

 

.....ΚΑΝΕΝΑΣ δεν κάθετε.

 

Εμένα με νοιάζουν αυτοί που κάθονται και είναι πάρα πολλοί. Στον ιδιωτικό τομέα υπάρχουν όσοι χρειάζονται ή και λιγότεροι.....

Link to comment
Share on other sites

επειδη αυτο με τους Δ.Υ εχει παραγινει....ευχομαι να φανε οσα μπορουν και να βλεπουν τα παιδια τους ανεργα...ευελπιστω μαζι με τα δικα τους ν μην ειναι και τα δικα μας...

 

οσο για τους δ.υ με χτυπησατε σε ευαισθητο σημειο...

 

επιδομα εγκαιρης προσελευσης στην δουλεια...

επιδομα αποδοτικοτητας....

 

δλδ παω στην εταιρια και τους λεω....1000 ευρω μισθο και για ναρχομαι 8 το πρωι +150 και για να δουλευω +150 παραπανω....ΛΟΓΙΚΟ ετσι?

 

παμε παρακατω....σχολιο δ.υ ....αφου δενε χουμε δουλεια αυτο τον καιρο στην υπηρεσια μας γιατι μας αναγκαζουν να πηγαινουμε ?....ΛΟΓΙΚΟ παλι μην δημιουργουμε και καυσαερια και μολυνουμε την ΓΗ μας... εδω θα επικροτησει η ΜΠΙΡΜΠΙΛΟ μας !!

 

 

ας παρουμε και καποια αλλα επιχειρηματα...ας πουμε εχουν δικιο που τους κοπηκε ο 13-14 ...οι εικονικες υπερωριες γιατι γκρινιαζουν? επειδη ειχαν μαθει να τις εχουν? και ποιες υπερωριες αφου ΠΑΝΤΟΥ 8,30-1,30 στην καλυτερη των περιπτωσεων ειναι η εξυπηρετηση κοινου....

 

στοχοποιουμε καποιοι θα πουν τους δ.υ.....ξερετε με 30.οοο που κοστιζει θεωρητικα ενας δ.υ ποσους νεους επιστημονες θα επιδοτουσαμε να κανουν δικες τους επιχειρησεις?

 

35 στα υποτιθεμενα χρονια δουλειας ενος δ.υ

 

το θεμα ειναι αντε να παρουμε αντι να εχουμε νοσοκομες που λειπουν απο τα νοσκομεια βολευουμε τα δικα μας παιδια....

 

 

αντε με τηνυγεια μας να τους εχουμε να τους χαιρομαστε...

 

στην τελικη 2.5 μυρια ψηφοι ειναι μην ξεχνιομαστε !!!

Link to comment
Share on other sites

@ GeorgeS

 

τα λες με ηρεμια και νηφαλιοτητα, και σε μια ουτοπικη κατασταση θα αναγνωριζα και το μερικο δικιο σου. μονο που αγνοεις το εξης βασικο: η ελλαδα ειναι μια χωρα που παραγει Χ εργο, Χ χρημα και Χ υπηρεσιες. Και απο το Χ+Χ+Χ πρεπει να τρωνε 10 εκατομμυρια ελληνες. Αμα το Χ+Χ+Χ ειναι 10 δις, τοτε αναλογει στον καθενα 10 δις δια 10 εκατομμυρια = 1000 ευρω εκαστος. Δεν μπαινω καν στη διαδικασια να σου βαλω συντελεστες για την σημαντικοτητα του καθε επαγγελματος ή την παραγωγικοτητα, γιατι θα μου αρχισετε για τα αδικα του καπιταλισμου.

 

Αμα το 3Χ ομως ειναι αντι για 10 δις μονο 5, τοτε αντιστοιχει στον καθεναν ενα 500αρικο φιλε μου. Επειδη οι μεν κατοχυρωσανε τα 7ωρα (αν υπαρχουν πουθενα) ή τις διακοπες ή τα επιδοματα προσελευσης και οτι αλλο, κατα τη λογικη σου οι υπολοιποι να παμε να πνιγουμε? γιατι το να παιρνουν αυτοι 1000αρικο σημαινει οτι εμεις δεν θα παρουμε τιποτα. Ακριβως οτι συμβαινει τωρα δηλαδη.....

 

Οι ΔΥ ειναι και παρα πολλοι, και αντι να ειναι ικανοποιημενοι με την σταθεροτητα της αμοιβης τους, εχουν προικισει τους εαυτους τους με διαφορα, που το 1200αρι που αναφερεις ξερεις πολυ καλα οτι ειναι 1800αρι για πλακα

 

διακοπτω για λιγο και επανερχομαι.

 

εχω και συγγενεις και φιλους ΔΥ - με 1-2 εξαιρεσεις, οι περισσοτεροι δεν θα επαιρναν περισσοτερα απο 700-800 ευρω στον ιδιωτικο τομεα, θες απο χαρακτηρα, θες απο μυαλο, θες απο ικανοτητες, θες απο εργατικοτητα, θες απο κινητρο, αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

 

εγω δεν γενικευω για πολεοδομιες και εφοριες, ή υπηρεσιες πρωτης γραμμης που μπορει να "κουραζονται" με τον καθε παλαβιαρη πολιτη. εγω γενικευω και ξερω οτι με ελαχιστες εξαιρεσεις, οι δημοσιες υπηρεσιες ειναι επικεικως απαραδεκτες. και αν φταιει το "συστημα", δηλαδη πολυπλοκες και ανοητες διαδικασιες κλπ φταινε και οι υπαλληλοι.

 

να σας το πω κι αλλιως: πιο "κολλημενα" μυαλα απο γερμανους και αγγλους δεν υπαρχουν. μιλαμε για δημοσιες υπηρεσιες που τους εξηγουσες 1+1=2 και επειδη το χαρτι μπροστα τους τους ελεγε 3 αυτοι επιμενανε. αλλα ηταν ετσι δομημενο το "συστημα" που ο πολιτης εβγαζε ακρη σε 5 λεπτα. και προσεχτε: εκει που εμεις εχουμε 10 υπαλληλους, εκει εχουν 1.

 

παραδειγμα που το εχετε ζησει ολοι: η γραμματεια σε ελληνικο πανεπιστημιο, πχ η ιατρικη που καποτε πηγα με μια φιλεναδα να γραφτει, ειχε 10 ατομα. δεν σας λεω αν ξυνοντουσαν, το ντυσιμο τους, τον τροπο τους και το βαθος εκσκαφης της μυτης τους. θα σας πω οτι για 150 πρωτοετεις και καμμια 700αρια φοιτητες ηταν εκει 10 ατομα, και οταν πηγα εγω να γραφτω σε μετριοτατο πανεπιστημιο στην αγγλια, ηταν ΔΥΟ (2) κοπελλες, για 4.000 ατομα που φοιτουσαν στο "built environment school", το τμημα δηλαδη που αντιστοιχουσε στις "πολυτεχνικες σχολες' που λεμε στην ελλαδα. εκει περιμεναμε 30 λεπτα μονο 2 φορες το χρονο, για το ελλαντα ας μην μπουμε σε λεπτομερειες.

 

η παραγωγικοτητα του συστηματος και των ελληνων που το αποτελουν, απο τον διοικητη τους μεχρι την καθαριστρια, ειναι ΜΗΔΕΝ. Μ Η Δ Ε Ν. Και δεν ειπαμε να το διαλυσουμε το μαγαζι, να σωσουμε τα λεφτουδακια μας ειπαμε επιτελους. Δεν εχει να κανει ουτε με κριση ουτε με ΔΝΤ. Απλα εφτασε ο κομπος στο χτενι, και φαινεται αυτο οταν τους βλεπεις τους συμπολιτες μας αυτους να ζητανε την "μονιμοποιηση" τους ενω εχουν ληξει οι συμβασεις τους.

 

Και επειδη ζουμε στην ελλαδα και ολοι ξερουμε και αυτα που δεν παραδεχομαστε, μην μου λετε εμενα φιλοι μου οτι υπαρχουν και πολλοι υπαλληλοι που δεν τους χαρισανε τη θεση τα 2 μεγαλα κομματα, γιατι εκτος απο κατι παιδακια που μπηκαν μεσω ΑΣΕΠ τα τελευταια 8-10 χρονια (που οι μισοι ακομα περιμενουν το διορισμο), ολοι οι αλλοι ξερω πολυ καλα πώς μπηκαν στο δημοσιο. ηρθε η ωρα να βγουνε λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

NA τονισω οτι ενω τοσες μερες μας λεγανε οι συμβασιουχοι του πολιτισμου οτι αγωνιζονται για τα δεδουλεμενα και εχουν ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ...οποιος δουλευει πληρωνεται ασχετα τι εργο ακνει ετσι ειναι το δημοσιο και οντως οι ανθρωποι αφου ειναι στην μισθοδοσια πρεπει αν πληρωθουν...

 

ΧΘΕΣ αναρτησανε πανω ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ...

 

κατω απο δικαια αιτηματα κρυβονται ΠΑΝΤΑ τα πιασαρικα αιτηματα...

 

 

στην τελικη η λεξη συμβασιουχος τι σημαινει?

να ξερουμε αν ειναι ο μπαμπινιωτης να την εχει ..δες μονιμος !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.