Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασίες - Aλλαγή έδρας επιχείρησης


Recommended Posts

Θα ιδρύσεις υποκατάστημα.

 

Καποιες παραπανω πληροφοριες?

Οι διαδικασιες θα κινηθουν απο τη ΔΟΥ της εδρας μου η απο τη ΔΟΥ του υποκαταστηματος μου?

 

Που θα ρωτησω τι δικαιολογητικα απαιτουνται?

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΥ εδρας.

Χονδρικά

(μισθωτήριο, ή τίτλος ιδιοκτησίας, αυτοψία ή μη διενέργεια αυτής, Μ2 και στο τμήμα μητρώου, κατόπιν θεώρηση βιβλίου ΕΣ-ΕΞ για το υποκατάστημα ή απαλλαγή από βιβλίο )

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεσω να γλιτωσω νεο βιβλιο εσοδων εξοδων του υποκαταστηματος μου θα ειναι πολυ καλα....

 

Προφανως και δεν πρεπει να θεωρησω καινουριο μπλοκ αποδειξεων παροχης υπηρεσιων για το υποκαταστημα μου ε?

 

Αλλα κατοπιν ιδρυσεως μπορω να δικαιολογω πληθος αλλων δαπανων αυτοκινητου και συντηρησης της εκει εδρας μου...

 

Λαθος?

Link to comment
Share on other sites

1. Mε τις προυποθέσεις που θέτει το άρθρο 9 του πδ 186/1992 (ΚΒΣ) μπορείς να απαλλαχθείς από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων στο υποκατάστημα.

2. ΑΠΥ για το υποκατάστημα θα θεωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μου συνέβη το εξής: χρειάστηκε να κάνω αλλαγή έδρας λόγω μετακόμισης και σκέφτηκα να βάλω την διεύθυνση του πεθερού μου (για να μη μπω στην διαδικασία να βρω τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος που νοικιάζω- βαριέμαι να εξηγώ ότι χρειάζομαι έδρα κλπ).

Σκέφτηκα λοιπόν να ζητήσω-εξουσιοδοτήσω έναν λογιστή να το κάνει. Το έκανε και όλα καλά...μέχρι πριν από λίγο που μπήκα στο ταξις να κάνω εκκαθαριστική ΦΠΑ, και τι να δω..

Μπορεί κάποιος να μου πει ΠΩΣ γίνεται να έχει γίνει λάθος ΚΑΙ στον αριθμό της οδού ΚΑΙ στον ΤΚ ΚΑΙ στον Δήμο?????? Κι όμως βλέπω καταχωρημένο λάθος αριθμό, λάθος ΤΚ και λάθος Δήμο.

 

Τι δικαιολογητικά χρειάζεται για να διορθωθούν τα στοιχεία αυτά?

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα. εκανα αλλαγη εδρας σε οικοδομικη εταιρια οε με ολα τα σχετικα, ξεμπλεξα απο πρωτοδικειο , δου , ικα , και σφραγιδες. το μονο που εχει μεινει ειναι το τεβε. γνωριζει κανενας την διαδικασια? υπαρχει καποιο προστιμο αμα περασει μηνας οπως στι ικα? το κανω οποτε θελω?

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Eξ όσων γνωρίζω ο ΟΑΕΕ δεν έχει τέτοιου είδους κολλήματα. Απλά ενημερώνουμε προκειμένου να έρχεται στο σωστό μέρος η σχετική αλληλογραφία (ειδοποιητήρια εισφορών, βεβαιώσεις κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα,

ξέρετε να μου πείτε εκτός από το έντυπο Μ2 συμπληρωμένο και το συμβόλαιο αγοράς για το νέο ακίνητο που θα δηλώσω ως αλλαγή έδρας, από ποια τμήματα της νέας ΔΟΥ ή της παλαιάς ΔΟΥ θα χρειαστεί κανείς να περάσει?

Χρειάζεται ενημερότητα ΤΣΜΕΔΕ,ΤΕΕ ή κάποιο άλλο δικαιολογητικό ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.