Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασίες - Aλλαγή έδρας επιχείρησης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι ΗΜΜΥ και σκέφτομαι να μετακομίσω σε άλλη πόλη. Στην πόλη που ήδη εργάζομαι δουλεύω με -θεωρημένο από την τοπική εφορεία- Δ.Π.Υ. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν θα έχω κάποιο πρόβλημα με την εφορεία, σε περίπτωση που δεν προβώ σε αλλαγή έδρας της επιχείρησής μου; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου να αλλάξεις εκτός και αν πας μόνο για λίγο(6 μήνες πχ).υπάρχουν πολλά πρακτικά προβλήματα και δεν είμαστε και η χώρα που όλα είναι On line.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει μέχρι τώρα 4 αλλαγές έδρας στην ίδια πόλη και 2 σε άλλες πόλεις.

Είναι μια πολύ απλή διαδικασία και σίγουρα θα έχεις μόνο οφέλη αν την κάνεις.

Ας πούμε θα μπορείς να δικαιολογήσεις αγορά νέων γραφείων....

Επίσης θα μπορείς να δικαιολογήσεις τα έξοδα ενοικίων-ΔΕΗ-ΟΤΕ-ΔΕΥΑΛ του νέου γραφείου.

Δεν βλέπω κάτι αρνητικό στο να δηλώσεις την αλλαγή έδρας.

 

υ.γ. Συμπλήρωσε και την ειδικότητα στο profile σου

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια πολύ απλή διαδικασία

 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά για αλλάγή από πόλη σε πόλη διαδικασία 30 λεπτά.Για αλλάγή από την Α΄ΔΟΥ της δεύτερης πόλης στην Β ΔΟΥ διαδικασία 2 εργάσιμων!!ανέβα στον 4ο, πάρε υπογραφές από έσοδα, καθυστερήσεις......, κατέβα στο ισόγειο, λείπει η προϊσταμένη...

για να πούμε την αλήθεια εξαρτάται από τη ΔΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα σας,

 

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

κόβω ΑΠΥ σε μια εταιρεια που δουλευω σαν προγραμματιστης αλλά θέλω να αλλάξω ΔΟΥ και να μεταφέρω την έδρα μου απο την Αθήνα στην επαρχια.

 

Ξέρετε ποια ειναι η διαδικασια ?

 

Ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Για τον χώρο τον οποίο θα χρησιμοποιήσεις ως νέα έδρα άσκησης του επαγγέλματος θα πρέπει να έχεις μισθωτήριο συμβόλαιο ή δήλωση για δωρεάν παραχώρηση. Με ένα εκ των δύο θα χρειασθεί από τη νέα ΔΟΥ η λεγόμενη έκθεση αυτοψίας (θα ρωτήσεις σχετικά στο τμήμα μητρώου της νέας ΔΟΥ). Με την έκθεση αυτοψίας συν το μισθωτήριο συμβόλαιο (η τη δήλωση για δωρεάν παραχώρηση) πηγαίνεις στο τμήμα μητρώου της παλαιάς ΔΟΥ συμπληρώνεις το έντυπο Μ2 (είναι απλό) και δηλώνεις την αλλαγή έδρας .

Link to comment
Share on other sites

¨οπως τα λεέι ο Sothris, απλά υπάρχε περίπτωση αν βαριέσαι, να γλυτώσεις την αυτοψία. Αυτό το κανονίζεις με την παλιά ΔΟΥ, κατα την καταθεση του Μ2, όπου σου βαζει μια υπογραφη ο υπευθυνος πως δεν απαιτείται αυτοψία (Εμενα με ειχαν βολέψει ετσι - τι καλοί ανθρωποι!)

Link to comment
Share on other sites

Αφού το καταλάβανε πάλι καλά. Τι να την κάνει την αυτοψία για την επαγγελματική έδρα του μηχανικού ? Φορολογικά δεν εξυπηρετεί (διασφαλίζει το δημόσιο συμφέρον) σε τίποτε .

Link to comment
Share on other sites

Η αυτοψία τις περισσότερες φορές είναι "άχρηστη".

Η πλειοψηφία των νέων μηχανικών δηλώνουν ως έδρα το υπνοδωμάτιο στο σπίτι των γονιών τους με παραχώρηση.

Τι να ελέγξουν; Βρακιά και κάλτσες πεταμένα πάνω στο γραφείο με τον υπολογιστή;

Γι'αυτό και σε πολλές τέτοιες περιπτώσεις (ειδικά στα μικρά μέρη που ο ένας ξέρει τον άλλον ή μπορεί να μάθει εύκολα) δεν γίνεται αυτοψία.

Αυτοψία γίνεται συνήθως σε περιπτώσεις σαν την δική σου, που ίσως θεωρηθεί "ύποπτη" η μεταφορά (λόγια φίλου εφοριακού). Αν σε βλέψουν από την παλιά ΔΟΥ θα είσαι μια χαρά! Αλλά γενικά είναι κάτι απλό, δεν χρειάζεται άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.