Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος υπολογισμού υπερστατικής μεταλλικής δοκου


 
alexo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μηχανολογος στο Τει της Πατρας ειμαι. Το δοκαρι αυτο για την πτυχιακη μου το θελω. Μονο στατικα δοκαρια μας εμαθαν στην σχολη δυστοιχος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα!!απλα θα ηθελα να πω στον συναδελφο πως στην εν λογο περιπτωση η πιο σωστη προσεγγιση και η πιο ασφαλης απο πλευρας ελεγχου σφαλματων θα ηταν η Clapeyron...επιλυοντας με την μεθοδο των δυνατων εργων,θα μπλεξεις με υπολογισμους των ολοκληρωματων για καθε θεμελιωδη φορεα και πιστεψε με οταν σου λεω πως,εαν κανεις καπου ενα προσημο λαθος,εισαι απλα "εκτος θεματος"...εαν θελησεις ομως,στειλε μου μηνυμα να σου στειλω σημειωσεις για την μεθοδο των δυνατων εργων..8-)

Link to comment
Share on other sites

η πιο σωστη προσεγγιση και η πιο ασφαλης απο πλευρας ελεγχου σφαλματων θα ηταν η Clapeyron...

Η πιο απλά η μέθοδος των τριών ροπών.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να υπολογισω ενα υπερστατικο δοκάρι με 4 κυλησεις;

 

Συγνώμη αλλά αδυνατώ να καταλάβω την ερώτηση! Μόνο κυλήσεις έχει το δοκάρι;

 

Είναι δηλαδή κάτι τέτοιο;

 

====================================

__Ο__________Ο_______Ο______________Ο______

 

 

Ή μήπως κάτι σαν αυτό;

 

====================================

Λ______Ο_____Ο_______Ο______________Ο______

 

 

Από περιέργεια, ποιά είναι η φυσική χρήση αυτής της δοκού;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι! Αν έχει μόνο κυλίσεις τότε είναι μηχανισμός.

Τέλος πάντων. Για μια δοκό όπως την περιγράφεις ή με τη μέθοδο τριών ροπών ή με τη μέθοδο παραμορφώσεων. Η μέθοδος των δυνάμεων είναι μπελαλίδικη γενικά.

Αν θέλεις στείλε μου τη δοκό με τα φορτία της να σου στείλω τη λύση της αναλυτικά.

Ρίξε μια ματιά στις σημειώσεις για τη Στατική ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν έχεις μόνο κυλίσεις έχεις μηχανισμό! Αν έχεις το πολύ μια άρθρωση χρησιμοποίηση Clapeyron (μέθοδος 3ων ροπών) που είναι πολύ πιο εύκολη από τις άλλες που ανέφεραν οι συνάδελφοι. Ρίξε και μια ματιά εδώ:

 

http://www.nexote.net/nexote/

 

Για να βεβαιωθείς για τα αποτελέσματά σου κάνε άνα πολύ απλό μοντελάκι στο ANSYS η SAP2000! :)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το λύσεις με Α.Δ.Ε ή όχι; Αν θες να υπολογίσεις μετατοπίσεις και στροφες κάνε η μέθοδο διπλής ολοκλήρωσης ή μεθοδο ροπών ή μέθοδο ομόλογης δοκού (Muller-Breslau). Η τελευταία είναι και η πιό εύκολη καθώς κάνεις χρήση των δεδομένων για ισοστατικούς φορείς. Αν θες να υπολογίσεις εντατικά μεγέθη κανε των δυνατών έργων. Η Α.Δ.Ε δεν είναι δύσκολη.... εξωτερικό έργο = εσωτερικό έργο... δεν είναι καθόλου δύσκολη. Δε γίνεται όμως να εξηγηθεί από 'δω. Τελευταία επιλογή Hardy-cross... αλλα καθόλου ακριβής. Έχει πάντα αποκλίσεις.

 

Βρες βιβλία η σημειώσεις γιατί δεν εξηγούνται απο 'δω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.